השירים הטובים של תשע"ז

עיצוב: משה צ'יטיאת

19/09/2017

משה צ'יטיאת

השירים הטובים של תשע"ז

כדי לסכם שנה במוסיקה יש שתי אפשרויות, האפשרות הפשוטה והפופולרית היא לחפש את השירים המושמעים יותר, את אלה שקיבלו חשיפה באמצעי התקשורת והוגשו לנו בכפית. אז אולי חלקם חביבים וקליטים וזה מה שגורם לרובנו להתאהב בהם אך לא תמיד הם מוגדרים כיצירות מופת. האפשרות השנייה היא לנסות לאתר את השירים המורכבים, אלה שחידשו לנו דבר או שניים וחלקם אולי פחות מוכרים אך בהחלט איכותיים. אז קבלו את השירים הטובים ביותר שנבחרו לפי האפשרות השנייה והמועדפת עליי. שנה טובה ומוסיקלית!

אלון עדר – שיר לאמא

אחד הקולות המעניינים יותר במוסיקה הישראלית הוא קולו של אלון עדר. המוסיקה שלו מזכירה לי תקופה אחרת והשיר הזה עוד יותר כשמדובר בגעגועים לילדות. הלחן המופלא בשיר הוא מסוג הלחנים שנשארים לנצח. אלון הוא הוכחה שאיכות יכולה להגיע למיינסטרים כשהיא נעשית בחכמה.

נרקיס – אל תעזוב

את נרקיס שמעתי לראשונה ברדיו, תוך כדי נסיעה. עצרתי את המכונית בשולי הדרך כדי לברר מי זאת הזמרת עם הקול האלוהי שעדיין לא הכרתי. מאותו הרגע היא הפכה לחלק בלתי נפרד מהפלייליסט היומי שלי. "אל תעזוב" מחבר בין מזרח למערב, בין המינור ההרמוני המדברי לבין פזמון עם אופי שונה. אין ספק שהאלבום של נרקיס שייצא בקרוב הוא אחד המסקרנים ומדובר באחת הזמרות הטובות ביותר שצומחות אצלנו.

אביב גפן – מי אני היום

אביב גפן לוקח צעד אחורה ומבטיח לנו אלבום שלם בצבעים של פעם, בלי העריכות והלופים העכשוויים שלפעמים משתלטים על המלודיה והטקסט. לשיר "מי אני היום" יש את אחת המנגינות היפות ביותר שנוצרו בארץ בשנים האחרונות. העיבוד הקלאסי ומקצב הוואלס מחזירים אותנו לקסם של פעם שהאיכות שלטה בו.

עילי בוטנר וילדי החוץ – היי

שיר עצוב בעל מוטיבים שמחים, על קשיים ומצוקות בילדות, על חום של בית וחיבוקים שהיו חסרים. אוהד שרגאי, הסולן, מעביר את הטקסט בדרמטיות מופתית ומעצים אותו בצורה נפלאה. השיר עצמו הוא תמונה לאדם שמבחינה חיצונית אולי רק נראה מאושר ושמח (כמו המקצב והעיבוד) אך בתוך תוכו הוא סוחב איתו את משקעי העבר (הטקסט והלחן). יצירה שנכתבה מהלב וכך היא נשמעת.

יוני רכטר – עכשיו

אחד האלבומים המצוינים של השנה הוא אלבומו של יוני רכטר "סביבנו" , אלבום אולפן שיוצא אחרי 14 שנה. "עכשיו" נכתב ע"י דן מינסטר שאחראי למילים של השירים הגדולים שיוני הלחין: "דמעות של מלאכים", "בלעדייך" ועוד. שיר על הראייה העכשווית לעומת העבר. יוני שומר על הקו המזוהה איתו והאהוב, גם מבחינת הלחן הקסום וגם מבחינת העיבוד שעוטף אותו.

רמי קליינשטיין – בסוף כולם חוזרים הביתה

שיר חדש מתוך האוסף הכפול שמסכם את פועלו המשובח של רמי קליינשטיין עד היום. שיר געגוע לילדות הנפלאה שנשכחה. קליינשטיין מצייר תמונות צבעוניות שגורמות לנו לעצום עיניים ולדמיין. הוא מעביר את ריחות העבר בצורה מרגשת כמו שרק הוא יודע ומחזיר אותנו למקומות, לאנשים ולתמימות שכל כך אהבנו.

חן כהן – אל תלכי

את קולו המיוחד של חן כהן הכרנו, לא מזמן, בתכנית דה וויס, הסינגל הראשון שלו "אל תלכי" נשמע מאוד בוגר לזמר צעיר בן 23. שיר עצוב שלוקח אותנו בצלילה עמוקה אל תוך המחשבות. חן מביע את רצונותיו בצורה נפלאה בקריאה מרגשת לאהובתו שלא תעזוב אותו הלילה. אין לי ספק שהאלבום של חן שייצא בקרוב יהיה אחד המעניינים והאיכותיים אם זאת ההקדמה שלו.

קובי אפללו – מהזריחה עד השקיעה

מכירים את הלחנים האלה, החדשים, שנשמעים כאילו ששמענו אותם פעם? זאת החכמה שעומדת מאחורי "מהזריחה עד השקיעה" שקל להתחבר אליו כל כך. קובי אפללו על תקן הביצועיסט (מילים: מאיר ודניאל גולדברג לחן: שמוליק נויפלד ורועי נויפלד) , שר בקולו המלטף והמרגש שיר שיש בו את כל הנתונים הנכונים כדי לכבוש את המאזין.

עידן חביב – אין כבר סתם

"אין כבר סתם" הוא שיר האהבה היפה ביותר של השנה, עידן חביב עוטף את רגשותיו הפעם במקצב מועדונים מעניין , הקליפ הנפלא של השיר הופך אותו למושלם כשעידן לוקח חלק בבימוי ובהפקה. לעידן יש את אחד הקולות היפים והמרגשים שיש לנו בארץ.

עידן עמדי – בסוף

הפשטות שבה נאמרים הדברים של עידן עמדי מנצחת, עידן הוא אחד מיוצאי כוכב נולד האהובים עליי. בשיר הוא מעביר בכנות השלמה עם הכאב ותחושות געגוע, העיבוד המינימליסטי מבליט את קולו ורגשותיו.

לירון עמרם – חלום ישן

לירון עמרם הוא אולי הדבר הכי מרענן שקרה למוסיקה המזרחית העכשווית, הוא מצליח לעקוף את גדולי הז'אנר שממשיכים, לצערי, גם השנה, לזרוק טקסטים אל תוך מערבלי פופ ממוסחרים. לירן מספר סיפור בעזרת גרוב סוחף ושינויי המקצבים משובחים. שיר שיכול בקלות לכבוש כל סוג של רחבת ריקודים.

בן ארצי – עוד תחנה

את תואר השיר המרגש והאמיתי ביותר של השנה קוטף בקלות השיר של בן ארצי "עוד תחנה" מתוך אלבום חדש שבדרך. שיר על תקופה משמעותית בחייו, התקופה של אחרי הנישואים. המלודיה היפה מתחברת בצורה מושלמת לטקסט שרבים מאיתנו יכולים להזדהות איתו.
"את יודעת שעל אף האהבה, אנחנו לבד" הוא מסוג המשפטים שנשארים אצלנו גם הרבה אחרי שהשיר נגמר.

עקיבא – שיבוא טוב

מבין שירי התפילה הרבים שיצאו השנה בלט לאוזניי השיר "שיבוא טוב" של עקיבא, שהוא תגלית בפני עצמו. שיר קצבי יפיפה על אמונה ותקווה שתמיד נמצאים, גם ברגעים של ריקנות ופחד.
אין לי ספק שבזכות הלחן המצוין והביצוע הסוחף בסוף יבוא הטוב המיוחל.

לירון בן שמעון ועינן פרל – איש גדול

הטקסטים של לירון בן שמעון לרוב סיפוריים ומסתוריים, גם ב"איש גדול" מסתתר סיפור מסתורי על פרידה כואבת, הלחן המופלא של עינן פרל והנגינה מוסיפים למסתוריות, להרגשת ה"סוף" ולגעגועים.
שילוב הקולות של בן שמעון ופרל מוצלח במיוחד.

חנן בן ארי – ויקיפדיה

חנן בן ארי הוא אשף טקסטים והוא עושה את זה בצורה נפלאה. ב"ויקיפדיה" הוא משתף פעולה בכתיבה עם קרן פלס. השילוב בין הסאטיריות לאמת המרגשת, מלאת החכמה יוצר משהו חדש ומעניין. שיר על סטראוטיפים ודעות קדומות, על חיצוניות ופנימיות על דת וגזענות ועל כל מה שמפריע ליחיד כשמתייגים אותו כחברה שלמה.

ארז לב ארי והחליפות – די לי

הקאבר המוצלח של השנה הוא של ארז לב ארי והחליפות – "די לי". ארז לוקח את הלחן המוכר של אפוסטולוס קלדרס ונותן לו אינטרפרטציה עכשווית – "מרוב האפליקציה והאינפורמציה איבדנו קשר, איבדנו אוריינטציה, גם התמימות היא רק מניפולציה" , זהו סינגל ראשון מתוך פרויקט מחווה לאריס סאן ולשירים המזוהים איתו.

לנוחיותכם, הנה קישור לפלייליסט בו תוכלו לשמוע את כל השירים ברצף.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2018-08-17

  היהודים

  22:00 זאפה חיפה

 • מיכל שפירא שרה איימי וויינהאוס

  22:00 סינקופה בר, חיפה

 • 2018-08-18

  יותם פור משיק אלבום בכורה

  20:30 בארבי, תל אביב

 • Lady & Jo

  21:00 קונטיינר, יפו

 • 2018-08-20

  סגיב כהן חוגג 15 שנה לאלבום הבכורה

  22:00 זאפה הרצליה

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *