שיר בשבוע: חנן בן ארי – החיים שלנו תותים (תגית המלצות סינגלים)

28/01/2016

עומר סלוק

שיר בשבוע: חנן בן ארי – החיים שלנו תותים (תגית המלצות סינגלים)

"החיים שלנו תותים", סינגל שלישי מתוך אלבום הבכורה המצופה של חנן בן ארי, הצעיר בן ה-27 שחרך בענווה ובגאון את

"החיים שלנו תותים", סינגל שלישי מתוך אלבום הבכורה המצופה של חנן בן ארי, הצעיר בן ה-27 שחרך בענווה ובגאון את גלגלצ. בסינגל הנוכחי בן ארי פונה פנייה חדה ומחדש את המוסיקה המזרח תיכונית הישנה. מה יש לבן ארי לספר על כך?

מאת: עומר סלוק

shir_a_week-01

"החיים שלנו תותים" יוצא אחרי שני הסינגלים שהפילו כל ישראלי ממוצע מהכיסא, וחרכו כל תחנת רדיו אפשרית. היה להם טעם ערב לחך של מעורב ישראלי מחד, עם קו מאוד מסוים מאידך. הפעם, חנן בן ארי משנה כיוון, עם טקסט ציני ומתבדח, שמסתכל למציאות בלבן של העניים וצוחק לה בפנים. בן ארי והמוסיקה שלו גדולים מהמציאות ומהחיים עצמם.

אחרי שני הסינגלים הקודמים, "ממך עד אליי" ו"אמא אם הייתי", הסינגל הנוכחי הוא תפנית בעלילה. מה זה מספר לנו על האלבום?
"האלבום נקרא "איזון", וכשמו כן הוא, הוא בעצם מיקס מאוזן של כל הצלילים שמתנגנים בתוכי בבת אחת. המאקמים והפיוטים של אבא מצד אחד, הסול הגרוב והמוזיקה השחורה לגווניה מהצד השני. אני לא באמת שולט על זה, לכל טקסט בוקע לחן משלו, וזה לפעמים מפתיע גם אותי עד כמה אני מרגיש בבית בכל אחד מהסגנונות. הוצאנו דווקא את "החיים שלנו תותים" כדי להראות גם את הצד הזה של הגרוב-יהודי-מזרחי, שהוא חלק משמעותי באלבום. אבל אל דאגה… יהיו עוד כמה שירים סטייל "ממך עד אליי" ו-"אמא אם הייתי" באלבום."

בהאזנה הראשונה לשיר, היה קשה לי להבחין אם מדובר בשיר מחאה זועם או שמא בוורסיה מציאותית ל"חייך הכל לטובה" של הברסלבים.

החיים שלנו תותים? באמת? מה עומד מאחורי נקודת המבט של השיר?
"נקודת המבט שלי היא שהחיים שלנו כאן מלאים בקשיים, אבל בסופו של דבר הם יפים. וצריך לקחת הכל בפרופרציות. אל תטעו, חייבים לטפל בשחיתות, בבירוקרטיה, במיסים הגבוהים, בתור הארוך בדואר, אבל הכל מתוך הכרת הטוב. כך אני מאמין. בסופו של דבר יש לנו את הזכות לראות את מסי, לא ככה?"

אם נחזור אל "חוויות השמיעה הראשונה שלי", בפעם הראשונה השיר נשמע כמו דאחקה מתוחכמת של חבורת מוסיקאים שנונים. מה עומד באמת מאחורי יצירת השיר?
"האמת שמי אחראית על הפזמון זו שיר ציון, הבת הבכורה שלי, שהיום היא בת 5, אז היא הייתה בת 3. לקחתי אותה לגן בבוקר, וכל הדרך היא התלוננה וצעקה. אמרתי לה: על מה יש לך לבכות מותק? החיים שלנו תותים! היא צחקה מהביטוי, והתחיל לשיר בריפיט בקולי קולות: "החיים שלנו תותים! החיים שלנו תותים!". מאז היינו שרים את זה בטירוף בבית בכל פעם שהילדים התחילו לקטר. תוך כדי העבודה על האלבום, השמעתי את זה חצי בצחוק לאייל מזיג, המפיק שלי, והוא אמר, בוא תכתוב בתים מלאים בקיטורים והפזמון יבוא בטוויסט. בקיצור תוך שבועיים נולד השיר הזה, האחרון שנכנס לאלבום בעצם. תוך כדי הבנו שאנחנו רוצים לעשות מחווה בעיבוד לזוהר ארגוב, ולמעבד המיתולוגי של הזמר המזרחי דאז, ננסי ברנדס. מקווה שהצלחנו."

"החיים שלנו תותים", מזכיר ומחדש את דבריו של אנטואן דה-סנט אכזופרי ב"הנסיך הקטן"- הדברים החשובים אמנם סמויים מעין, אך נשמעים היטב בכל תו ומילה בשיר הזה. אם תשאלו אותי, החיים שלנו לא תותים בשום צורה, אבל השיר הזה דווקא כן.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *