יש חשמל באוויר: ZSK בלבונטין

ZSK בלבונטין. צילום: אלה בן יקר

23/06/2019

עתליה אוקון

יש חשמל באוויר: ZSK בלבונטין

חמישי האחרון בלבונטין שבע, הופעות פאנק עם אורחים מגרמניה, ZSK – ערב שהיה חגיגת פיראטים למופת.

כמו תמיד, לפני שמתחילה המוסיקה יש התכנסות מפוזרת מחוץ למועדון. מוקדם בלילה, ילדים עם מוהק וניטים ובקבוקים שעוברים מיד ליד ובחורה צוחקת ובוכה על המדרכה וטלפון שמישהו איבד מנופץ על הכביש, אנשים נשפכים החוצה ופנימה אל הלבונטין. בפנים, ישי ברגר פותח את הערב – כולו רוקנרול, בא לעשות צחוקים, מתניע את העניינים עם פאנק-רוק על אקוסטית. אחרי ההופעה שוב עולים למעלה, מעשנים עוד סיגריה, נשענים על מכסה מנוע, זוללים משולש פיצה טבעונית.

אחרי ישי עלו חלם – שהפיקו את האירוע השוצף והקוצף הזה – נשמעים כמו מסורים בהרמוניה, חתרנים, דורכים על הפנים, גאים להיות מיעוט וגאים להיות בוגדים, וגם אנחנו, הקהל, מצטרפים אליהם לבגידה הגדולה, כל אחד והבגידה שלו שהוא גאה בה. חגגנו שם את המח החופשי והעיניים הפקוחות, את הזכות להיות קיצוניים ונרגשים לצלילי הפאנק והמילים שלא עושות הנחות, רומנטיקה מלוכלכת מהסוג שזר לא יבין.

בתוך ההמולה, מלא עשן וכמויות (וריחות) לא הגיוניות של זיעה; שרצים; ליצנים; חבורות של מתבזים; שיער כחול שיער סגול שיער שיבה שפמי בר מצווה. היה סאונד שחודר אל תוך העצם ותופים שדופקים בתוך הלב, וידיים, מאות ידיים וזרועות שהודפות ודוחפות מרימות נזרקות, נפשות חוגגות באגרסיביות, בלי כוונות רעות ובלי היסוסים. אפילו חטפתי פצצה לא מזוהה לפנים והתפקחתי, לרגע אחד, מההמולה המרגשת שיש בערב כמו זה כשעישנתי סיגריה בחיוך על המדרגות. אבל מהר מאד צללתי שוב, וודקה וערק ויותר בירה מחמצן באוויר.

ZSK בלבונטין. צילום: אלה בן יקר

ZSK הוליכו והמשיכו את אותו החשמל שמילא את החלל, הביאו את הפאנק-רוק, את הסקייט-פאנק, את האנטיפה, והתקבלו בברכה של טירוף. הם נתנו שואו מעולה, ניגנו סופר טייט, והרימו במיוחד עם שני קאברים: bro hymn של Pennywise וdie for your government של Anti-Flag, שני המנונים על שני הקצוות: האהבה הבלתי נגמרת לחברים והשנאה הבלתי נגמרת לממסד, תמצית הפסקול של הלילה הזה.

שאר השירים היו כמובן בגרמנית כשמידי פעם הגיע הסבר קצר באנגלית על מה השיר מדבר, ולמרות שרובנו לא הבנו כמעט אף מילה, המוסיקה דיברה בשפה שלה והרוח, רוח האחדות והזעם נשבה בכל הנוכחים ולא דילגה על אף אוזן. הקאבר ל Blitzkrieg Bop של ה Ramones הביא את האנרגיות לשיא וההופעה, שנדמה שנמשכה חצי נצח, התקרבה לסיומה.

ZSK הסתמנו כלהקה ברמה גבוהה מאד שלא נופלת מהפאנק-רוק הישן והטוב שכולנו גדלנו עליו. הם באו עם גישה ואנרגיות חיוביות, גם כשהמסרים קשוחים. מצא חן בעיני מאד החיבור הלא מובן מאליו לקהל, למשל, כשהם שרים על נושא כמו בריונות בבית-ספר – נושא סופר חשוב שאפשר להזדהות איתו בקלות גם בגיל שלושים – לקהל שיש בתוכו נציגות לא מבוטלת של ילדים וילדים-לשעבר שמכירים את התחושה, וכאן מרגישים שייכים בתוך כל הלא-שייכים שסביבם. גם בהופעה הבמה לא הפרידה בין הלהקה לקהל, וגם אחר כך, כשהמשכנו לישיבה של אחרי בפלורנטין – שיחות צפופות, התרגשות, תודות רבות משני הכיוונים והפתעה מהסצנה הקטנה והמחבקת. זה באמת לא מובן מאליו שהם באו להופיע פה ונתנו את כל הלב.

כיף אדיר שיש לילות כאלה, יוצאי דופן בנוף חיי הלילה של העיר. למי שמרגיש בבית זה אולי פשוט עוד יום חמישי של הופעות, אבל אי אפשר שלא להתרגש מהטירוף שהתרחש. זה טוען מצברים, זה מנקה את הבולשיט, זה משאיר טעם של עוד.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-07-14

  הפיקסיז בישראל

  19:30 אסקפו, תל אביב

 • 2020-07-20

  קוסטה קפלן משיק אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *