להנות מהרגע: זנדי והמעגל באברהם הוסטל

צילום: אלה מאירוביץ'

26/07/2017

יעל ניסקי

להנות מהרגע: זנדי והמעגל באברהם הוסטל

גיא זנדמן הופיע בלאונג' של "אברהם הוסטל" בתל אביב באווירת 'זולה' שלווה, רק חמש פסיעות ממועדון ה"לבונטין 7", מעוז מוסיקת האינדי המחוספס והאפלולי. זנדי (שם במה) הציג מוסיקה רוחנית ושבטית עם השפעות אמריקאיות עמוקות וסיפורי מסע צבעוניים, כשהוא יחף, חמוש בראסטות, בגדים משוחררים, גיטרה צבעונית והרכב נגנים, אותו הוא מכנה "המעגל".

הוא רק בן 23, וכבר הספיק להגיע להוסטל אחרי שחרש במשך שנתיים את הבמות בישראל ובחו"ל. יום לאחר שהשתחרר מצה"ל, בהופעה הפומבית הראשונה שלו, זיהה אותו איש עסקים בתחום התיירות וליהק אותו כמופע החימום של חלק מהאמנים המובילים בישראל, בסיבוב שכלל עשרות הופעות על פני חודשים ברחבי אירופה. בין האמנים שחימם ניתן למנות את ברי סחרוף, ירמי קפלן, מרסדס בנד, התקווה שש ועוד. אגב, לסיבוב הזה הוא יצא לא לפני שהקליט אלבום באורך מלא, ובמהלכו הוא גם הספיק לחתום על חוזה הפצה עם "נענע דיסק".

עד לפני חודשיים הופיע זנדי לבדו מול קהל. רק הוא, הגיטרה והמפוחית שלו. בריאיון ל'רעש' הוא מספר על ההרכב החדש: "הרבה זמן רציתי הרכב וניסיתי יותר מפעם אחת לעשות זאת, אבל זה דרש ממני יכולות מנטליות שלא היו לי עד עתה – לנהל, לעבד את השירים ולשמור על כולם בהרכב באנרגיה הנכונה ובסדר הנכון. לאחרונה הגעתי למקום הזה שבו אני יודע מה אני רוצה ואיך אני רוצה שדברים יקרו וישמעו".

ההתיחסות הרוחנית של זנדי למוסיקה באה לידי ביטוי בהופעה באופן ניכר, החל מההעמדה של ההרכב על הבמה, דרך התכנים וכלה בהתיחסות לקהל. זנדי מעמיד את ההרכב שלו בחצי סהר, כשהוא עצמו דווקא עומד בקצה הקיצוני הרחוק של המעגל, בעוד חברי ההרכב עוטפים אותו משני הצדדים כשפניהם לקהל.

זנדי בחר בחבורת נגנים צעירים ומוכשרים, וקשה להאמין שהם רק התחילו לנגן יחד לפני שבועות ספורים, שכן ההרמוניה והאנרגיות החיוביות ששררו ביניהם היו בהחלט ראויות לציון. יובל גור הפליא לנגן במנדולינה, בכינור (גם כזה חשמלי בעל שבעה מיתרים) וגיטרה חשמלית, נתי דרד בכלי הקשה אתניים, גיא רובינשטיין בגיטרה בס וגבע בן ארצי בקלידים וגיטרה חשמלית ואקוסטית.

צילום: אלה מאירוביץ'

ההרכב הציג פיוז'ן של מגוון סגנונות, השפעות של בלוז, קאנטרי ופולק אמריקאי, לצד מוסיקת מדבר, מוסיקה שבטית ומוסיקה אירית. זנדי רוצה מצד אחד להביא קצב שיקפיץ את הקהל ומצד שני מעוניין להביא גם תוכן ומסר עמוק יותר. למרות ההשפעות הרבות שניתן להבחין בהן בשיריו, לטענתו הוא לא מנסה להידמות לאף אחד באופן מיוחד. המקצבים מדיטטיביים ומעגליים, ועם זאת הם נקטעים תכופות על ידי מנגינות וסיפורים בקולו של זנדי ומתפתחים למקומות שונים ומפתיעים.

הלאונג' של ההוסטל הכיל ערב-רב של קהל צבעוני, בו תיירים שוכני המקום, ישראלים שבאו במיוחד להופעה ועוברי אורח שנקלעו למקום ונשארו. זנדי יוצא לקהל, רוצה בקרבתו, מחפש קשר עין. הוא מספר סיפורים בשיריו, הוא מספר סיפורים גם בין השירים. ברגעים הנכונים הוא זוכה להקשבה מהקהל וברגעים אחרים הוא מצליח להרים את הקהל על רגליו.

"אני יוצר רגע מיוחד עם הקהל שאמנם נגמר כשההופעה מסתיימת, אבל אני רוצה לגעת בו על מנת להשאר גם אחרי" אומר לנו זנדי, "כל אחד שייקח מה שהוא רוצה מאותו רגע. אני מצידי נותן אהבה לקהל ומרגיש שאני מקבל בחזרה וזאת מבחינתי האקסטזה של ההופעה שקשה לי לתאר אותה במילים".

במהלך ההופעה זנדי קורא לקהל לא אחת להנות מהרגע שהוא ה"עכשיו". באחד משיריו הוא אומר "אל תביטו קדימה לעתיד, אל תביטו לעבר" (Don’t look to the future, don’t look to the past), אולם דווקא זנדי הוא אחד היוצרים שניתן להעריך כשמביטים היטב אל תוך העתיד וגם לומדים הרבה מהעבר. זנדי הוא מוסיקאי שאפתן, שנראה כי קבע לו מטרה ברורה והוא דוחף אליה בכל הכוח.

> צפו בגלריית התמונות מההופעה

זנדי והמעגל יופיעו ב-28.7 בקיבוץ גינוסר, וב- 12.8 בג'אם עכו.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *