אוריינטל אקספרס: התזמורת של יוסי סאסי במועדון האזור

02/04/2017

יעל ניסקי

אוריינטל אקספרס: התזמורת של יוסי סאסי במועדון האזור

[two_thirds][/two_thirds] ה-Oriental Rock Orchestra פורצת גבולות של מזרח ומערב ושייכת בצדק לבמות של העולם הרחב מאת: יעל ניסקי | צילומים:

[two_thirds][/two_thirds]

ה-Oriental Rock Orchestra פורצת גבולות של מזרח ומערב ושייכת בצדק לבמות של העולם הרחב

מאת: יעל ניסקי | צילומים: שרון עובדיה

 

יוסי סאסי נחת במועדון "האזור" בתל אביב אחרי סיבוב הופעות מוצלח באירופה. מלווה בהרכב מגובש של שמונה מוסיקאים, אמן הרוק האוריינטלי הוכיח את יכולתו להעמיד מהר מאד את הקהל על הרגליים. נראה שהקהל ריחף בנפשו ובגופו למחוזות גבוהים, כאשר התחושה היתה כאילו הועתקה ההופעה בשיאה ליער ירוק ומרוחק ממוקד המוסכים האפור של תל אביב. בין נענועי אגן לטלטולי ראש, עפו גם כמה חולצות מגופן של מספר בחורות, אשר נעו מפותלות באופן שנראה כמו שילוב של מחול מזרחי וריקוד פולחני. היה חם.

תזמורת ה-Oriental Rock Orchestra שסאסי הקים משלבת צלילים מ-20 כלים מודרניים ומסורתיים עם ה"בוזוקיטרה", הכלי הייחודי של סאסי ופרי חזונו. ה"בוזוקיטרה" משלבת בין ארבעה סוגי כלי מיתר – גיטרה חשמלית, גיטרה אקוסטית ובוזוקי חשמלי ואקוסטי. היא מאפשרת לסאסי לשלב בין כל האלמנטים הדרושים לו ביצירתו, והיא יודעת ללטף, לנחם, להסעיר ולרומם בעת ובעונה אחת. יותר מכל, היא מייצגת את עולמו של סאסי כאמן, אשר פעיל קרוב ל-20 שנה בגישור וחיבור בין תרבויות ודתות באמצעות כוחה של המוסיקה.

"יש כל כך הרבה כשרונות על הבמה, אני כל-כך נהנה להקשיב להם" אמר סאסי במהלך ההופעה. ואכן, האנרגיות ששררו בקהל היו ביטוי מפורש וישיר של המתרחש על הבמה באותן זמן. ניכר היה שסאסי והתזמורת שלו נהנים לנגן יחד, הם נהנים להופיע, הם נהנים זה מזה והם אוהבים את הקהל. ללא ספק, יש לסאסי קשר טוב עם הקהל שלו. הוא מדבר אליו, הוא קומוניקטיבי והוא שואף להיכרות אישית איתו – אבל יותר מכל, הוא יודע לגרום לו להגיב, לקפוץ, להיות אקטיבי ולהסחף אחרי המוסיקה, בדיוק כפי שהוא עצמו מתנהל.

התזמורת של סאסי מורכבת מאמנים מובילים ומוכרים, בהם משה וטורי אמן הקאנון, יוגב לוי בכלי נשיפה ערביים, רועי פרידמן בכלי הקשה אתניים, אור לוביאניקר בגיטרה בס, בן עזר בגיטרה חשמלית, שי יפרח בתופים, ספיר פוקס בקולות, ותוספת מפתיעה ומעניינת במיוחד – דניאל סאסי, בתו של יוסי סאסי, אשר הפליאה בנגינתה בחליל צד.

הכלים הרבים שנעשה בהם שימוש במהלך ההופעה השתלבו בצורה הרמונית ומדוייקת. אף אחד מהם לא השתלט על השני, גם כשהעוצמות של הגיטרה החשמלית לקחו את הטון. נראה שסאסי מקפיד לתת מקום לכל אחד ומאפשר גם ביטוי אישי משמעותי לחברי ההרכב בתוך היצירות השונות, אך באותו זמן גם מקפיד על שלמות היצירה והאורגניות שלה.

במהלך ההופעה הושמעו שירים משני האלבומים האחרונים של ה- Yossi Sassi Band. הושמעו גם השיר "Monad", שההרכב ביצע לראשונה יחד על במה והשיר "The Religion of Music", שמבטא יותר מכל את חזונו של סאסי להפוך את המוסיקה ל"דת" המחוללת שלום ואהבה.

ההרכב ירד מהבמה לא לפני שסאסי השאיר מאחוריו את המסר שמלווה אותו לאורך הקריירה שלו, באומרו "לא משנה אם אנחנו קוראים לכוח הזה אלוהים, אללה, טריניטי או הטבע, איך צורך לשנוא אחד את השני רק משום שכל אחד מאיתנו קורא לאותה תחושה בשם אחר".

ה-Oriental Rock Orchestra פורצת גבולות של מזרח ומערב ולכן שייכת בצדק לבמות של העולם הרחב. השילוב של מוסיקת רוק ומוסיקה אתנית איכותית, ההגשה המוקפדת וההרמונית, המקצועיות הבלתי מתפשרת והמסר הרוחני העמוק העומד מאחוריה, יותירו גם את אחרוני הציניים נרגשים ומלאי ציפייה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

4

מערכת רעש 01:08

 • 05/04/2017

  היי דימה, נפתיע אותך ונאמר שהבוזוקיטרה של יוסי סאסי כוללת גם גיטרה אקוסטית ובוזוקי חשמלי. בקרוב מאוד תוכל גם לראות אצלנו סרטון הדגמה שלו על הכלי.

  הגב

דימה 11:32

 • 03/04/2017

  בוזוקיטרה = גיטרה חשמלית ובוזוקי אקוסטי... אין את שאר הדברים שמניתם בכתבה

  הגב

סאני 21:28

 • 02/04/2017

  מדויק להפליא. הייתה תחושה של משהו אחר...חוויה בלתי נשכחת לכל מי שהיה חלק מהערב המדהים הזה. המקצועיות, הפרגון, האנרגיה בין הנגנים והכל במקשה אחת של מוזיקה שמיימית של ג'אנר חדש לחלוטין. פשוט קסום ונפלא!

  הגב

אייל רוטפלד 15:33

 • 02/04/2017

  מסכים עם כל מילה לגבי ההופעה שאכן גם לדעתי היתה מדהימה ומרתקת מבחינת החוויה המוזיקלית. יוסי סאסי הוא גאון מוזיקלי וללא ספק שהלהקה שניגנה לצידו היתה סוג של נבחרת חלומות. יצאנו מההופעה בני ואנוכי עם טעם של עוד.

  הגב

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *