גמר הכוכב הבא

רגע הזכיה של קובי מרימי בכוכב הבא לארוויזיון. צילום: רונן אקרמן

14/02/2019

דנה רוית

גמר הכוכב הבא

שפיטה גאונית, כתריה חיית במה, מאיה בוסקילה היא זמרת-על וקובי מרימי הוא המתמודד האולטימטיבי לייצג אותנו. דנה רוית צפתה בתוכנית הגמר של הכוכב הבא לארוויזיון וחזרה עם תובנות.

הרבה תהפוכות היו בעונת 2019 של הכוכב הבא לאירוויזיון. עוד משלב האודישנים היו מתמודדים שעוררו ציפיות גבוהות, חלקם עמדו בהן, חלקם פישלו בהן, וחלקם השופטים טעו בהם (ראו ערך טאי) אין ספק שנטע ברזילי העלתה את הרף של התוכנית. בכלל, יש בנטע ברזילי משהו כל כך מטלטל במובן החיובי. היא אישה שעשויה מעוצמה והעצמה, היא אמנית בכל רמ"ח איבריה והפשרות שלה (בכל זאת מיינסטרים) נבחרות בקפידה. ומי כבר יכול למלא את מקומה ולהיכנס לנעליה הגדולות? מי יכול להיות מספיק טוב בשביל להופיע אחרי נטע ולהישאר בתודעה? יש חיה כזו?

יש חיה כזו ושמה הוא קובי מרימי. כך החליט העם לפחות וגם קצת ההפקה שהחליטה לפרגן לו הזדמנות שניה ולרענן את החוקים של הפורמט שלא נאמר לכופף. אבל העם. העם בחר. כבר בתחילת העונה אפשר היה להבחין די בקלות שיש את כולם ויש את קובי מרימי.

קובי מרימי בתוכנית הגמר. צילום: אורטל דהן

כשנתקלים לראשונה במרימי יש את אפקט הפליאה, יש דיסוננס מטורף בין האיש שהוא לבין הפרפורמר שהוא. הצניעות והביישנות נעלמות כהרף עין כשהוא עולה לבמה עומד ומביט. כן, הרבה לפני שהוא פותח את פיו ומשמיע את קולו יש לו מבט ועמידה מפוצצים בנוכחות, תנו לו גלימה אדומה ביד והוא לוחם שוורים, וכשמתווספת לזה תנועת היד האצילית אפשר כבר להמליך אותו, וכשמצטרף לכל ההפקה הזאת הקול הענק שלו אז אפשר לסגור את הסיפור.

בואו נזכיר, באירוויזיון עסקינן, 42 פרפורמרים שיעלו לבמה אחת במאי 2019, ויבצעו 126 דקות של שירים, מתוכם 3 דקות בלבד למרימי. לא, הוא לא נטע ברזילי, אבל הוא לא אדם שניתן להתעלם ממנו ובהחלט המתמודד האולטימטיבי לייצג אותנו והזוכה האולטימטיבי לעונה הזו.

רגע, ומה עם שפיטה? גם ממנה אי אפשר להתעלם ויחד עם זאת, לוקח זמן לאכול את כל החבילה הזאת שנקראת שפיטה, שאגב, היא לא פחות מגאונית בעיני. לא נראה לי ששלוש דקות היו מספיקות לאירופאים לעכל מנה חריפה כל כך, נהפוך הוא – יש מצב שהם היו מדרגים אותה אחרונה רק מכל מיני מניעים פופוליסטיקלי קורקטים למיניהם. אבל את זאת לא נדע לעולם.

שפיטה בתוכנית הגמר. צילום: אורטל דהן

אז מרימי זכה וטוב שכך, ובכל זאת, אם לשפוט לפי הביצועים של ערב הגמר ובעיקר הביצוע השני של המתמודדים, את הדואז פואה שלי הייתי נותנת לשפיטה, גם על הופעה אדירה וגם כי היא באה עם שיר מקורי על כל שטיקיו ועשתה זאת נהדר! לעומת זאת, מרימי עם קולו הענק שגורם לי להצטמרר מעת לעת, זעק את Let it Be שלדעתי זה שיר שצריך לתת לו To Be. אבל עם צמרמורת לא מתווכחים.

בתחילת העונה מישהו זרק לאוויר באחת התוכניות ששפיטה היא הנטע ברזילי של העונה הזו, ואני חשבתי לעצמי שאם יש פה נטע ברזילי בעונה הזו (ואין) זו לא שפיטה, זה קובי מרימי. ובכל זאת, נטע יש רק אחת והביצועים שלה בכוכב הבא עד היום רצים לי ביוטיוב מפעם לפעם מבחירה חופשית, ועל אף שבהחלט היו מתמודדים מצויינים העונה, אף אחד מהביצועים שלהם לא העיף אותי מספיק בכדי לצפות בו שוב בזמני הפנוי, מלבד הביצוע הנהדר של רון בוחניק וקרן פלס לשיר היפייפה "שקופים" אה זה לא נחשב? אז שאט אפ.

כתריה בתוכנית הגמר. צילום: אורטל דהן

ואם קובי הוא הנטע של העונה אז כיתריה היא לגמרי המרגי של העונה הזו. בכתריה בהחלט יש הכל, היא יפה, היא זמרת על, היא רוקדת פצצה, היא מתוקה והיא חיית במה. היא לגמרי בינלאומית שאמורה עם קצת מזל לכבוש במות גם מעבר לים, על אף שביצועי הגמר שלה היו הכי פחות מרשימים ביחס לשאר הביצועים שלה העונה, ובכלל ביחס לביצועי הגמר של מרימי ושפיטה.

ומאיה בוסקילה, איך אפשר שלא להזכיר אותה, היא דוגמה לזמרת-על שעשתה יותר מידי חתונות בגיל יותר מידי צעיר ואיפשהו איבדה את עצמה בין כל הקאברים שיצאו מפיה. רציתי שמאיה תזכה, לא כי אני חושבת שהיא היתה מביאה את התוצאה הכי טובה בגמר האירוויזיון, רציתי שהיא תזכה כי מגיע לה. ככה פשוט. היא זמרת מעולה והתגלתה כאדם רגיש, צנוע ועם ארסנל רציני של אומץ. כן, מה שהיא עשתה דורש ערימות של אומץ.

מאיה בוסקילה בתוכנית הגמר. צילום: אורטל דהן

ובכל זאת נשארנו לנו עם המרימי החמוד שלנו הילד הנחבא אל הכלים שעולה לבמה וטורף אותה באלגנטיות, אינטליגנציה ואצילות. כל שנשאר הוא להצמיד לו שיר עם לחן מרגש, עיבוד דרמטי ומילים מעצימות ופשוטות שגם הצרפתים יבינו (לא שזה יעזור לנו לקבל מהם נקודות) והכל יהיה בסדר כמו שאומרים בעברית. קובי בהצלחה אוהבים אותך.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2019-10-24

  פסטיבל אינדינגב

  16:00 מצפה גבולות

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *