ביקורת אלבום: שמעון בוסקילה – למה לי

עטיפת האלבום "למה לי" | צילום: דורון עדות

08/08/2015

עומר סלוק

ביקורת אלבום: שמעון בוסקילה – למה לי

"למה לי" של שמעון בוסקילה הוא כמו דפדפוף באלבום משפחתי, מציף בזיכרונות וסוער ברגשות, ויש בו מבט לאחור, כדי לראות את האופק.

צהרי שישי, השמש קופחת על ראשם של האנשים שמחוץ לבית, ואני מעדיף להסתגר בבית הממוזג ולהנעים את הזמן הכי בלתי תלוי בשבוע בהאזנה לאלבום החדש של שמעון בוסקילה, וכן, גם לכתוב לכם על זה, בוודאי.

את האלבום פותח "השיר שלא העזתי לשיר" שיצא כאחת מהסנוניות הראשונות שיצאו מהאלבום, שנפתח בצלילי גיטרה המנוגנים על ידי בוסקילה בעצמו ואושיית הגיטרה, אבי סינגולדה שמבדילים בין קודש המוסיקה לחול השגרה, ופותחים את האלבום בהליכה על בטוח עם פזמון קליט ומילותיו של דורון מדלי שמתחברות היטב ומושכות פנימה לחוות בקסם המזרח ישראלי של בוסקילה, שמצליח להלך עליי.

"זיכרונות מיותמים" שמגיע מיד אחריו נפתח במונולוג גיטרה של שמעון יחיא, שנשמע כאילו הושאל מאחד משיריהם של להקת "צלילי הכרם" של דקלון ומשה בן מוש, שלוקחים חלק גדול במטען הגנטי של המוסיקה הים תיכונית בישראל, וממשיך במקצב ובשירה שגם היא נשמעת שאולה מאותם ימים. שיר שמרגיש לי כמו טיול לשורשיה של המוסיקה הים תיכונית הטובה והאמיתית, מהול בריח ים ובזיכרונות שלעולם לא ישובו עוד .

"הדמעה" הוא בוסקילה הישן והטוב, עם לחן אופייני ומילים נפלאות של שמרית אור, ששמות מראה מגדילה לכאב, ונותנות לי לחוות אותו במלוא עוצמתו, יחד עם קולו חוצב להבות האש של בוסקילה, שמלבה את יצרי ואת מחשבותיי.

לאחריו, מגיע "עכשיו אני חוזר" שאת מילותיו כתב סהר חגי הצעיר והמבטיח, למידותיו של סיפורו האישי הכאוב של בוסקילה. השיר מתכתב עם שירו הנפלא "מהיום שהלכת" ,המספר את הנראה מעיניו של ילד שמאבד את הוריו. השיר מצליח לשבור את ליבי ולאחות אותו גם יחד, להביט לכאב ישר בעיניים, ולהרשות לעצמי לחיות אותו, לראות בו חלק, ובו בזמן להביט בחיים במבט מלא תקווה כדבריו של השיר, לתת מקום גדול ומרכזי לפרטים הקטנים שבחיים, גם אם מביכה היא.

השיר הבא ברצף השירים הנפלא עד כה הוא "אנחנו לא מלאכים" , שיתוף פעולה עם יהודה פוליקר הנהדר, שמדבר בכנות על אהבה ויחסים, בניסיון אין קץ והבנה עמוקה אמיתית. יש בשיר הזה מוטיב טקסטואלי שקיים במרבית השירים ומסכם את הווייתו של בוסקילה, שניתן לסכם אותו במשפט "what u see is what u get". המסכות הושלו ונזרקו לים, ונותרה כאן רק מוסיקה שעשויה היטב מחומרים טבעיים בלבד.

ואם בטקסטים עסקינן, "למה לי" שמגיע מיד אחרי "אנחנו לא מלאכים" הכתוב היטב, מוציא אותי מהרצף הטוב שהיה מצוי באלבום עד כה ומפר מעט את האיזון, בעיקר בגלל מילותיו הישירות מדי והמעט סתמיות של יוסי גיספן. המקצב האפרו-מרוקאי בהובלת גלעד דוברצקי, המאפיין את תת התרבות של תושבי העיירות בהרי האטלס, עושה לי רק טוב ונעים, שמחה אמיתית, ומדגיש את התחושה שהלחן הזה ראוי למילים טובות יותר.

השיר שמגיע מיד אחריו הוא "יא רייח", נכס צאן ברזל מרוקאי רב הביצועים, עם לחן שחוצה שפות ותרבויות, משהו בו מחזיר לרצף הטוב, ולמרות שמדובר רק בגרסת כיסוי האלף שיוצאת לשיר הזה, משהו בבוסקילה גורם לו להישמע חיי ולא ממוחזר.

"עכשיו אני סולח" מחזיר אותנו לילדותו הלא פתורה של בוסקילה, עם מילים של נעם חורב שמצליח להיות שם יחד עם בוסקילה ולצרף את האותיות לכדי זיכרונות מוחשיים, עם לחן מפויס, סלחני ורך כל כך. "יא אבני", שגם אותו כתב נעם חורב, משתלב בצורה מופתית לסופו של "עכשיו אני סולח", ומספק זווית נוספת לאותו הסיפור, הפעם מפיו של אב לבן, נותן לי לסעור ולהירגע, לכאוב בנוחות.

"מזל שאני שר" לא יכול היה לסכם אלבום אישי כזה בצורה טובה יותר, וכולו אמת, בלי פילטרים, ועדיין לא יותר מדי עבורי. "ילדה של אב", עם לחנו של בוסקילה ומילותיו של דידי הררי, שבוצע במקור על ידי נתנאל, וגם נקודת מבטו חשובה כל כך כאן בשלם המוסיקלי שגדול מסך 14 שיריו וחלקיו.

האלבום נחתם, איך לא, במרוקאית, שפת אימו של בוסקילה, עם שני שירים, הראשון מביניהם הוא "רית אלזין", תרגום לשירו של סטינג "Saint Agnes and the Burning Train" , שילוב כל כך מיוחד בין מזרח למערב, בין יינג ליאנג. השני מביניהם הוא "וואטאטו וואטאה", שהוא "למה לי", שיר הנושא של האלבום, בגרסה המרוקאית שמדגיש את שכתבתי עליו לפני, המילים (כפי שתורגמו על ידי אמי ואבי), טובות וראויות ללחן הזה מאשר אלו של יוסי גיספן, ומסיים את האזנה עם טעם מתוק בפה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *