אמנות קונספטואלית: על האלבום החדש של רות דנון

רות דנון. צילום: רן עזרא

24/03/2019

דנה רוית

אמנות קונספטואלית: על האלבום החדש של רות דנון

הטקסטים מרמזים, הלחנים לא שגרתיים והעיבודים אסוציאטיביים ומחושבים. דנה רוית האזינה לאלבום הבכורה של רות דנון "מה שלא נאמר" ומביאה את הרשמים.

כשאני ניגשת לסקר אלבום אני בדרך כלל מתחילה מלעבור על המילים, להרגיש את הלך הרוח. מהר מאוד נוכחתי לדעת שאי אפשר לרפרף על המילים ב"מה שלא נאמר", אלבומה החדש של רות דנון. הוא כתוב כשירה, לכל מילה משקל בתוך המשפט ולכל משפט משקל בתוך הטקסט. המילים שקולות, מזוקקות ומהודקות היטב. איך אפשר להלחין טקסטים כאלו? הרבה פעמים כשמלחינים שירה זה נשמע לי מתיימר ומאולץ, לא הפעם.

המשקל שדנון מקדישה למילים לא מוריד מהערך של המוסיקה באלבום, הלחנים לא קלים לעיכול, רחוקים מלהיות פופ קליט ומתוק, הם גם לא בולעים את המילים או צובעים אותן בצבעים עליזים שמקלים קצת על הלב. כל צליל כאילו נתפר למידותיה של כל מילה, מדייק את משמעותה. על כל המילים והלחנים באלבום אחראית דנון מלבד השיר "כבד על עפעפינו העולם" מילותיה של לאה גולדברג שמתקשר לחלוטין עם שאר השירים ונטמע באלבום בחלקלקות. על ההפקה המוסיקלית, הגיטרות, התיכנותים והסינת'וזים מנצח עם המון כישרון ורגש שי לוינשטיין.

"מה שלא נאמר" הוא לא אלבום לבעלי לב חלש, הוא לא קל להאזנה, הוא לא פה בשביל לשמש מוסיקת רקע, לעתים הוא מעורר תחושות קשות ואפילו מטרידות, היו רגעים שהייתי חייבת לעצור רגע לעכל את מה שאני שומעת או סתם בשביל לנשום.

אז מה הוא כן? הוא אלבום מרתק, חושפני ואמיץ. הוא יצירת אמנות קונספטואלית שלמה ומדודה עד הפרטים הקטנים, מוסיקה אלקטרונית תעשייתית ששולטת בצלילים חיים ומבודדים, כמו נבל צ'לו, ומוליכה אותם שולל לתוך עולם אפל בו הטקסטים מרמזים, הלחנים לא שגרתיים והעיבודים אסוציאטיביים ומחושבים.

ובתוך כל המסתורין שאופף את האלבום, הקול המזוכך כמו צלילי קריסטל של דנון מלטף את הכאב ומרפא את הפצעים. "מה שלא נאמר" כשמו כן הוא – אלבום שעוסק בשתיקות, ברעשים שנוצרים בשתיקות, הוא חשוף מאוד ואישי מאוד ויחד עם זאת הוא מדבר בשפת הרמזים, בשפת ה"השלם את החסר" ויכול לגעת בכל לב פצוע. כך נשמעת אמנות מעוררת מחשבה ולב.

ב-13.4 יושק האלבום בהופעה בתיבה ביפו, יהיה מעניין לראות איך יתורגם האלבום למופע חי.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *