הייתי כחולמת: על האלבום החדש של רונה קינן

רונה קינן. צילום: אסף עיני

25/03/2019

עתליה אוקון

הייתי כחולמת: על האלבום החדש של רונה קינן

תפוזים, מחאות ומוות, וגם אחדות וכמויות של אהבה עמוקה, מתוקה-כואבת, ואווירה חזקה של חלום, זיכרון, געגוע, שאופפת את היצירה הזו. עברו שמונה שנים מאז האלבום הקודם של רונה קינן, ושאלת הזמן החולף מהדהדת באלבום החדש, 'זמן התפוז', בהרבה השתקפויות שונות. עתליה אוקון עם ביקורת האלבום.

חוץ מהצביטות בלב והסלטות בבטן מידי פעם, אני מתרשמת מהטבעיות שבה הסיפור שהיא מספרת, דרך חוויות של יוצרת מול עצמה, מול אהובתה, מול הזיכרונות או הפחדים או המקומות שלה, הוא בעצם סיפור על אחדות בין אנשים, על משהו גדול יותר שכולנו חלק ממנו. הרבה מהשירים מנוסחים בלשון רבים, ואם לא אז יש בהם נוכחות חזקה של קהילה כלשהי, מקום לחוות בו אהבה אמיתית, מכל מיני סוגים. במקביל לזה, השירים אישיים מאד, כנים ונוגעים, והסימבוליות שלהם אולי לא חידתית אבל מהודקת ומאופקת. האלבום מצליח לשזור זה בזה לא רק את האישי והציבורי, אלא גם את הייאוש והתקווה, הכאב והאהבה, הספרות והמוסיקה. ההדהודים הנוסטלגיים, בראשם הדו-שיח בין האלבום לשירו של טשרניחובסקי 'מות התמוז' בולטים, וגם בלי הפרפראזה הזאת רונה קינן היא, חוץ ממוסיקאית מוכשרת ומיוחדת, גם יוצרת של מילים וסיפורים.

והסיפורים שמסופרים כאן מלאים ברגשות, נעימים יותר או נעימים פחות, קיצוניים אבל מטופלים באלגנטיות ובוייבים מגוונים. התפוז הזה הוא לב, והוא בעצם כולנו, הוא מלווה את האלבום מהתחלה ועד סופו כי הוא מסמל איזה משהו טהור, שהלך ונרקב ("מות התפוז/ היו הספדים נוגעים ללב/ מי החלום היו מרים/ העץ לא לבלב"). חלומות הם לא רק חלומות של לילה אלא גם חלומות על עתיד אחר או על משהו שמחכה מעבר לפינה, ואי אפשר שלא לקשור את זה למחאה הציבורית שרונה קינן מבטאת. אני שומעת אותה מבקשת, בדרכה הנעימה אך החודרת, להתעורר על החיים שלנו כדי לא לאבד את החלום.

"מתוך אלפי דממות דקות אני מותחת שוב את הקו
בין אלנבי לים, בין אור ניאון לאור כוכב
אבל אין שום דבר עצוב בעיר שטרם נבנתה
רק נבעטה מתוך חלום של השרויים בעלטה

אני רוצה לדהור איתן, גם אם היעד כבר נכחד
גם אם הכול טבע בחול, גם אם הכול מזמן אבד
אני רואה את תל אביב ברורה כמעט כמו חלום
ואין שום אבן בנמצא שתהפוך ליהלום".

בדיוק בתקופה כזאת, של רעיונות גדולים וסיסמאות ריקות, תקופה של התרחקות מהחלום, תקופה שמנבאת שינוי קיצוני – האלבום הזה מצליח להזכיר שזה הזמן לצאת החוצה מהאישי והפרטי ולקחת חלק, להתעורר מהתרדמה המקפיאה. השיר השלישי באלבום, 'בואי למרפסת', גרובי ומתפקד גם מוסיקלית כשעון מעורר – מרים את הרוח, קורץ קריצה וקורא קריאה ברורה:

"אל תגידי לי יום יבוא
הביאי את היום
אני רוצה לנשק אותך ולהריע לשלום
מתחתינו תנועה עצבנית
הרצפה הישנה קורסת
מה יש לנו להפסיד
בואי למרפסת".

חלומות לאחור, חלומות קדימה, חוויה אישית של רגע של שתיים שזורה שתי וערב בסיפור קולקטיבי. חווית החלום, באלבום כמו במציאות, היא לא תמיד קסומה כמו הפריטות הנעימות וצלילי החליל הרחוקים או האקורדיון והפסנתר החמימים שמקשטים את השירים. היא יכולה להיות גם מופשטת, קודרת, רודפת. היא עלולה להציף מחנק בגרון, וייאוש ופחד, להיות מראה שבורה של המציאות ("בלוע הבוקר ראיתי אותי/ קפואה, לא יכולתי לזוז/ בלי אוויר לנשימה, בלי מילת נחמה/ תחת שמש רעה של תמוז"). אבל גם את התחתיות האלה רונה קינן מקפידה לרפד באופטימיות, כשהשיר הקודר מסתיים בהד שחוזר: "יבוא שחר חדש".

כשהיא שרה את 'שקד ואגוז', השיר על המוסד התל אביבי 'ג'וז ולוז', אני משתכנעת בלי ספקות שהאהבה תנצח. זה השיר היפה ביותר באלבום בעיני. המילים הן ממש שירה והמוסיקה מרגשת ומדויקת. הקול שלה, הפנימי והחיצוני, צלול ונוגע, והרגעים שהיא מתארת מוחשיים כל כך, רוטטים לי בחדר דרך הרמקולים. באמת הצלחתי להרגיש שאין דבר בעולם מלבד אהבה. חוץ מהשיא הזה, עוד רגעים ראויים לציון בעיני: השיר על בני פרח, משהו ג'וני-מיטשלי שכזה, מתוק ונוגע, והשיר שסוגר אל האלבום: 'אל תגידי לי לא'. השורה החוזרת בו – "האהבה הזאת מרחיקה אותי מהמוות" – מסכמת בפשטות אוניברסלית בין מה למה צריך לבחור.

'זמן התפוז' מגלה וחושף דעיכות, שקיעות, טעויות וסכנות, אבל מקפיד להשאיר בין אלה רווחים לזריחות, משאלות וחיוך. הוא מבקש, בנינוחות, להעביר איזה מסר מאחד, כי כולנו מרגישות את הייאוש, אבל אסור לנו לתת לו לשתק אותנו. אנחנו צריכות להשקות את העץ החדש במים של חלום אחר, ואם אפשר שהפעם, יהיו מתוקים ולא מרים. ואולי עוד מעט, כשיבוא האביב, פריחת הדרים שוב תציף את האף שלנו, במקום ריח זר של בושם ופירות נרקבים.

מופע השקת האלבום "זמן התפוז" יתקיים ב-4.4 בתיאטרון גשר.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *