מסיבת גרוב: רבע לאפריקה בהופעת השקה באברהם הוסטל

רבע לאפריקה באברהם הוסטל. צילום: פיטר ויט

25/06/2019

חן זמיר

מסיבת גרוב: רבע לאפריקה בהופעת השקה באברהם הוסטל

אחרי סיבוב הופעות בחו"ל והופעת ענק עם מוש בן ארי, השיקה רבע לאפריקה את הסינגל החדש "תוריד ת'רגל מהגז", ואירחה את גיל רון שמע וסגיב כהן בגרוב חסר פשרות. איך היה שם, ולמה לא הצלחתי להפסיק לרקוד? חן זמיר עם הסיקור.

המופע נפתח בליווי דרבוקות ותופים בניגון השיר "ישועתו", כשצמד סולני ההרכב, יקיר ששון ואליסף בשארי, שרים בקול אחד את המילים. חסרה לי איזו פתיחה מילולית על משמעות המופע או התהליך שעוברים השניים, אך נראה שהחשיבה היתה ללכת עם הקהל והצורך שלו בריקודים ופחות מלל. כשהחצוצרות מהדהדות והקהל כבר מענטז ומשתחרר מהצלילים, קורא יקיר: "ממשיכים את המסיבה, מה שבא ברוך הבא", ומיד מתגלגל הקצב אל "קונקט" מתוך אלבום הבכורה, בסולו חצוצרה.

בליווי כלים אתניים נוספים, ללא מילים, "חאליג'י" מתחיל ומקפיץ אל הקהל. יקיר פונה לקהל ואומר "בואו נביא את זה", רגע לפני השיר "יאללה בוא נביא", כי לרבע לאפריקה בהחלט יש את הכישרון להביא שמחה ולעורר את הקהל. סיום החצוצרות בשיר הופך למעט ג'אזי כשהוא נמתח בקצב הגרוב, והקצב נכנס ופותח את הלבבות.

"היום בפעם הראשונה נשיר את ג'ימי הנדריקס", מציין בשארי בלי הרחבה, ויחד הם שרים את "פרפל הייז". השילוב בין הגרוב לרוקנרול מסקרן אך מעט תמוה, ועם זאת, נולד משהו חדש וייחודי. "רוקנרול באפרו ערב, זה מה שיוצא", מסכם יקיר במילים הנכונות.

"יש משהו בשיר הזה שזאת בעצם התפילה שמחברת אותנו בכל הופעה", מודה בשארי בסיום השיר "Drop Your Fears", ובמהלך "Like A Child", עולה לבמה רקדנית שלטעמי מעט הוציאה מריכוז יותר משהכניסה אנרגיות. בהמשך קופץ אל הבמה בהתרגשות גיל רון שמע, שגם לקח חלק בקליפים של ההרכב, בכמה כובעים – כשוטר וכעבריין. "הוא צמח איתנו דרך ועוד ימשיך לצמוח" אומר בשארי ומקבל את פניו בחיבוק. יחד הם שרים מחרוזת וממנה ממשיך המופע אל הלייבק שעוטף את הקהל בסטייל המיוחד שלו. רגע לפני פתיחת השיר החדש, "חלווה", מאחל יקיר תקופה מתוקה לכולם. בשילוב סולו סקסופון והמון אנרגיות טובות שמשגר השיר אל הקהל.

לקראת סוף המופע מצטרף סגיב כהן ופותח בווקאליות מרשימה וסלסול תמני את עם השיר "לך אלי", שבהחלט מרענן את ההופעה. המופע ממשיך תוך הצגת הנגנים אל הסינגל החדש שלשמו התכנסנו, "תוריד ת'רגל מהגז". אל הבמה מצטרפים שוב כהן ורון שמע, והחגיגה עולה עד השמים.

כשהלהקה שרה את "זה תמיד אותו סיפור", עולה בי פתאום המחשבה, שיש המון אמונה בשירי רבע לאפריקה, והצמד כמו דואג ללמד את הקהל לבטוח ביקום, לנכוח ברגע ולהגיע לשחרור מחשבתי ורגשי. "שתצאו מכאן מוארים", מאחל יקיר בלב אוהב, ויחד עם סגיב כהן מסיימת הלהקה את המופע עם "תהביל תרבח", שגם הוא עמוס אמונה וגרוב.

בלי לתכנן, אחרי תשואות בלתי פוסקות מהקהל חוזרת הלהקה לביצוע "גם כי אלך" שגם בו נכנסת שמחה סקסופונית, ואחריו מסיימת שוב הלהקה עם "תהביל תרבח". הקושי של הקהל להפרד מההרכב רק מוכיח את הטענה: צריך לתת יותר מקום לאפרו ערב בעולם.

צפו בקטעי הוידאו שצילם שי שיר

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *