על מילים ומחאות

פלא אוזן בבארבי. צילום: שרון עובדיה

16/01/2019

עתליה אוקון

על מילים ומחאות

שתי הופעות משובחות, בהפרש של שבועיים זאת מזאת, השאירו בכל הנוכחים אנרגיות שלא רואים כל יום בנוף ההיפ הופ המקומי. למרות שלמראית עין הן לא קשורות זו לזו, החוויה הצליחה לצייר איזה קו דקיק שמחבר בינן: החופש להיות אנחנו ולהגיד את מה שיש לנו. סביב נושאים מהותיים נורא או קלילים לגמרי, נוצר חיבור אמיתי בין היוצרים לקהל – כזה שלמאזינה לא מיומנת כמוני, עשה חשק לבדוק על מה כל החגיגה.

על הבמה אישה מוקפת בגברים. והיא שרה את השיר שלה, הכי פתוח, הכי אמיתי. היא עושה את זה בענק. היא פשוט לא רואה בעין. ואני מתעוררת, ואיתי כל ה'בארבי', מהנמנום החורפי המתלווה ליום יום, ומשהו מדגדג לי בלב ומזיז לי את המותן. כמה מעורר זה לראות אישה שיש לה אומץ, וכישרון, ושהיא מדברת תכלס, מתעסקת בַאמת, משקיעה במי שמקשיבה לה. האישה על הבמה היא אקו, והחבר'ה שסביבה על הבמה הם פלא אוזן, אצלם היא התארחה בהופעת השקה לאלבום "בגובה העיניים" ב'בארבי' במוצאי השבת האחרונים של שנת 2018.

השם של האלבום, עליו הם עבדו שנתיים, מסכם את הפרספקטיבה שלהם דיי במדויק. בתוך ההרכב לכל אחד יש את הוייב, הצבע, ההשפעות שלו, ובכל זאת דבר אחד בולט משותף להם: באים בגובה העיניים, לא באים להטיף. עם שירים כמו "חופש פעולה", "השקט שלפני הסערה" (שמתארחת בו ג'אזז השפיצית) ו"ראפ בעברית" – הם טוענים אנרגיות שיא ב'בארבי', ומדברים איתנו על מהפכה ומחאה ואחריות חברתית. וגם קצת על גאנג'ה, אי אפשר לשכוח את הגאנג'ה, התבלין החסר שאותו הוסיפו חלוצי החלל עם ביצוע ל, איך לא, 'שיר הגאנג'ה'. כי גם זה חלק ממה שקורה לנו, ממה שמעסיק ומטריד, ואלה הדברים שכולם רוצים להתעסק בהם. כל הידיים למעלה וכולם שרים את המילים על אהבה, יצירה וחשבון נפש. ומדובר פה על היפ הופ, כן? זה נכון שראפר ששופך את הלב נעשה כבר דבר טבעי, אבל מדובר בז'אנר שדברים יכולים ללכת בו לכיוון אחר לגמרי. זה לא מובן מאליו בימינו לתת ריספקט למילים. יוצרים עם כישרון לא קשה למצוא, אבל לא לכולם חשוב לדבר הכי אמת או ישר אל הלב. מזל שגם לתת בראש הם יודעים.

לקינוח, שאנן סטריט עלה לבמה, מחאתי ומושחז כרגיל, עם "חליפות" הרלוונטי כמו לפני 15 שנה. אבל עוד לפני זה, שיר אחד שנגע בי במיוחד היה 'נאום הגבר 2'. השם הוא פרפרזה לשיר 'נאום הגבר' של יענקל'ה רוטבליט, טקסט חתרני משנת 1978. נאום הגבר של שנת 2018 נוגע בנושא טעון, וגם – קשה לומר – לעוס, על הטרדות מיניות ויחס לא שוויוני לנשים. נושא, שלמרות שמאד ברור לאיזה צד שלו כדאי להשתייך, גם מאד קל לפספס את העיקר בו. פלא אוזן תפסו נקודה אמתית. הם באו לדבר על החלק של כולנו בטעות החברתית הזו. שגם הם, ואתם, ואנחנו חלק ממנה. הם באו להילחם, אבל לא מבחוץ. הם בעצמם באותה הסירה.

וזה מעולה שהמחאה הזו מקבלת כל כך הרבה גוונים וצורות. להעצמה נשית יש גם גוון אחר לגמרי וחשוב לא פחות, כזה שלא מדבר על הפגיעות, אלא על כח וכישרון טבעי. כמעט שבועיים אחרי ההופעה של פלא אוזן, הייתי שוב ב'בארבי', בערב מחווה ללורן היל שחגגה 20 שנה לאלבום הבכורה שלה. לורן היל עצמה מסמלת, בין השאר, העצמה וכישרון נשי. ערב כזה, עם שלל מבצעות מוכשרות, מגוונות וחזקות, היה כולו חגיגה נשית מרימה ומרגשת. אקו, גל דה פז, עדן דרסו, קרן דן, נועה למברסקי, דניאל קריאף וג'ני פנקין – לכל אחת מהן גוון משלה ודרך משלה לשיר לורן היל. ברצף צבעוני של השפעות אפריקאיות, אמריקאיות; של בלוז, היפ הופ, אלקטרוניקה ופופ – בלי להניף דגל, פשוט ליצור יצירה אותנטית, להיות חופשיה. זו המחאה הכי גדולה, זה הכי מעצים.

הקהל, בהופעות האלה ואולי בכלל בסצנה, שמרגיש עייף מערבובים והתעסקות בקלישאות, הופך להיות קהילה של אנשים שמבינים ת'קטע. מבינים מה עקום במילים ריקות והעמדות פנים ובולשיט. אז נכון שאין אפודים צהובים ושאף אחת פה לא מתכננת להנהיג מהפכות, ונכון שהמלחמה בבאבילון היא ותיקה ונצחית. אבל יש פה יוצרות מעוררות השראה ויוצרים מעוררי מהומה, ששומרים אותנו על אש קטנה, על קצות האצבעות. יש להם במה והם לא מבזבזים אותה, ובהן יש תשוקה ואף אחד לא יכבה אותה. וזה מזכיר גם לנו, שיש דברים שאסור להתפשר בהם על פחות.

**

פלא אוזן יופיעו ב-26.1 בוונדרבר חיפה וב-16.2 בצוללת הצהובה ירושלים. אקו תגיע להופעה ב-6.2 בבארבי.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *