פלמנקה – נועה דרזנר, פלמנקו בית מזרח ומערב

צילום: אורנה טימן

02/07/2017

מלי ארואסטי

פלמנקה – נועה דרזנר, פלמנקו בית מזרח ומערב

מעניין מה גורם לבחורה כל כך ישראלית, לקום ולנסוע לספרד, ללמוד ולהכיל את עולם הפלמנקו עד כדי שהוא הופך ללחם על שולחנה. נועה דרזנר מדברת פלמנקו, נושמת פלמנקו, ובטח שמנגנת פלמנקו, עם חיוך אין סופי ועיניים תכולות, הנעימה לנו את הערב בהופעה אנדלוסית בבית מזרח ומערב בלילה הלבן של תל אביב.

אני לא מבינה את זה, איך זה עובד, איפה התיבה מתחילה ואיפה המנגינה נגמרת, איך סופרים את הקצב והאם השירה היא דיבור, או מנגינה, או פשוט שטף של אנרגיה. מבחינתי, העולם המוסיקלי של הפלמנקו זאת פשוט חידה, אבל לחמשת המופלאים על הבמה הכול היה ברור ומובן.

חגי לשם ניגן על קחון, נתן גרוב, כוח ואנרגיה למוסיקה. שוקי שוויקי, הקנטור, הזמר, ספק בכה ספק שר על הבמה בצלילים כואבים ונוגים. יעל טוכפלד הוסיפה אש וקצב בריקוד האותנטי שלה. האורח של המופע היה ישי בן יעקב על חליל צד, שעיגל את המוסיקה והוסיף לה מלודיה רכה וכמובן נועה דרזנר על גיטרת הפלנמקו, עטפה את המוסיקה בקצב והרמוניות ספרדיות.

המופע התחיל בסולו גיטרה, דרזנר מצליחה להפנט את הקהל גם לבד, בשליטה וירטואוזית על הגיטרה, מצליחה להחזיק גם הרמוניה, גם מלודיה וגם קצב, והכל כמובן חי ונושם ספרדית, החיוך תמיד שם, גם ברגעים הסבוכים ומלאי התשוקה לא ניכר בפניה רמז של מאמץ.

לחן מעניין נוסף היה מלודיה מאוד קצבית בו ראינו את היכולות של יעל טוכפלד בריקוד. הקצב, נקישות הרגלים שלה והשירה היו חדים ומתואמים להפליא. טוכפלד לבשה שמלה כפרית שחורה, והסתחררה על הבמה בלהט, לא ברור אם הריקוד הוא זה שסחף את המוסיקה או המוסיקה את הריקוד.

ההרכב פלמנקה, ניגן קטע חדש, מחוץ לקופסא, משהו בין פלמנקו למשהו אחר, אולי ג'אז. בקטע היו המון מעברי קצב, ולרגע שמענו את דרזנר הילדה הרוקיסטית שמוציאה קצת אגרסיות על הגיטרה. פלמנקה גם נגנו את הקטע "Mar De Peas" , ים הכאב, העונש, עם בן יעקב על חליל, שהיה פשוט כייפי ומלודי.

כמה פאתוס יש במוסיקה הזו, כמה דרמה וכמה רצינות, והשירה של שוויקי, הייתה בדיוק כך. לעיתים הצלחתי להבנתי מילה, על חיים ומוות, אהבה ועצב, אבל לפעמים הלכתי לאיבוד בתוך בליל המילים הספרדיות ורציתי להציע לדרזנר אתגר לא פשוט, שיר בעברית, עם מילים שנוכל לא רק להרגיש אלה גם להבין, ואולי כך להתחבר למוסיקה בעוד דרך.

את החגיגה הספרדית הזאת בערב הלילה לבן סיימו פלמנקה בעמידה עם מעגל מוחאי כף, דרזנר ליוותה הגיטרה וטוכפלד רקדה במרכז. במחיאות כף הקהל חיבק, עטף ואהב.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *