ביקורת אלבום: מורין נהדר – גולה גנדום

עטיפת האלבום (צילום: אילן בשור)

19/12/2016

דרור לביא

ביקורת אלבום: מורין נהדר – גולה גנדום

באלבומה השני, "גולה גנדום", מלבישה מורין נהדר שירי-עם פרסיים בלבוש חדש ומרגש, ופותחת דלת אל עולם חדש של יצירה. יצירה שמחברת בין עולמות ולא שואלת שאלות מיותרות.

באחד הערבים הקרירים של נובמבר האחרון, בשעה די מאוחרת, החלטתי לנקות את הבית ונתתי למחשב לנגן מוסיקה רנדומלית, כפי שיעלה על רוחו. לפתע, התחיל השיר "Sa'ri Name" של מורין נהדר. ברגע שהתחיל השיר, הרגשתי כאילו כל העולם עוצר מלכת. העומק המוסיקלי של נהדר עטף אותי מכל כיוון, ולא יכולתי לעשות דבר, רק לעמוד נפעם אל מול המחשב ולהקשיב לשיר. כך התוודעתי למורין נהדר ולאלבום החדש שלה – "גולה גנדום".

צריך לשים את הדברים על השולחן מהתחלה, מלבד שתי מילים (ג'מלי פורוש) איני מבין פרסית, לא דובר את השפה ולא מכיר אף ניב בה. אבל דווקא כשאתה מגיע לאלבום, כמו תייר לארץ רחוקה, מבלי לדבור את השפה ומבלי להכיר את המנהגים ואת אורחות החיים בה, רק אז אתה יכול לשקוע אל תוך היופי שבה. ושקעתי, כמה ששקעתי: ביופי האינסטרומנטלי של "גולה גנדום", בקולה הרך של נהדר, בלחנים שבחרה, באסתטיקה של הטקסט; בעולם שנפתח עבורי, באותו הערב, כשעוד החזקתי את המטאטא ביד.

אלבומה השני של נהדר, "גולה גנדום", הוא אסופת שירי-עם פרסיים שליקטה נהדר והפיחה בהם חיים בעזרת עיבודים חדשים, רחבים, עמוקים ומלאי חן נדיר. בשיר הנושא, לדוגמה, שבעברית מתכנה "פרח החיטה", נהדר קושרת בין שלושה שירי עם שונים, ופורשת תחתם מרבד מוסיקלי מרהיב, הבנוי מכלים מסורתיים, כלי קשת וגיטרות, שמעליהם מרחפת שירתה המופלאה.

בחוברת האלבום, סיפורו של כל שיר מתומצת בכמה משפטים, כדי שהמאזין יבין את הקונטקסט הכללי: בשיר "Mastom Astar" שרה נהדר על בחור שמדמה את אהובתו לניצן, והעיבוד, כמו הניצן, נפתח ומתרחב עוד ועוד. למולו, השיר "Duchtare Man" מביא את אווירת הכפר היפה ואת הגילוי שניתן לחיות חיים פשוטים. בשיר זה, שמספר על נערה שרצה בשדות עם סיום המלחמה, נהדר שרה את השחרור מהדאגות, את פורקן העול, בעזרת המלודיה הקלילה ובביצוע האוורירי.

בשיר "Sa'ri Name", שקנה את עולמי, שרה נהדר על יגונו של השתיין, וכמו השתיין, גם השיר מטלטל את האוזן, את הנפש ואת הלב. משהו בעומקו של העיבוד, הצליח להפיג ממני את כל דאגות היום, ובזה חוזקו של האלבום; הרי להוציא אלבום של שירי-עם היא לא בחירה מובנת מאליה, קל וחומר, כשמדובר על שפה זרה, אלא אם אתה מצליח לרגש באמצעות החידוש. מנגד לעיבוד הרחב, עומד המינימליזם של "Juni Juni", מופתי ושובה לב, בו נהדר שרה על רקע של ארבעה תווים שמנוגנים על גיטרה, כמעט מבלי שינוי, ומרטיטה כל עצב חשוף.

השילוב המושכל שעשתה נהדר, החיבור המוצלח בין השירים המזרחיים לאופי המערבי של העיבודים, הופך את "גולה גנדום" ליצירת מופת בת-ימינו. משמח ומרגש לדעת, שאפשר וניתן לצור יצירות כאלה, ולתת רוח חדשה ביצירות עליהן גדלת.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *