חגיגה לאוזניים: לירון עמרם והפנתרים עם תזמורת פירקת אלנור

לירון עמרם בבארבי. צילום: שרון עובדיה

06/04/2019

חן זמיר

חגיגה לאוזניים: לירון עמרם והפנתרים עם תזמורת פירקת אלנור

ברביעי האחרון הגיעו לירון עמרם והפנתרים, בליווי תזמורת פירקת אלנור, להופעה חד פעמית בבארבי עם 18 נגנים על במה אחת. איך נשמע האלבום "חלום ישן" עם חמישיית כינורות, שני נגני צ׳לו, קאנון, עוד, נאיי, דרבוקות, בנדיר, דיג׳יי לייב ולהקת רוקנרול אחת? חן זמיר עם הסיקור המלא.

צפו בגלריית התמונות מההופעה

אחרי שהשיקו בחודשים האחרונים את אלבום הבכורה, "חלום ישן", לירון עמרם והפנתרים חזרו השבוע לבארבי למופע נוסף עם האלבום החדש, אך הפעם בליווי ואירוח מסקרן במיוחד של תזמורת פירקת אלנור המשלבת מוסיקה קלאסית, מזרחית וערבית. בשילוב ראשון מסוגו ליוותה את להקת הרוקנרול תזמורת גדולה של כלי מיתר, הקשה וכלים מהעולם הערבי, שילוב שיצר מופע אלקטרו-ערב-רוקנרול יחיד מסוגו עם שירי האלבום.

"זה הקונצרט הראשון בבארבי", פותח עמרם את המופע. "אני באמת נרגש, זה משהו ראשוני בשבילי שדבר כזה קורה. "פירקת אלנור" מתמחים במוסיקה מצרית ואנחנו מתמחים במוסיקה תימנית וישראלית, החיבור הזה באמת אדיר מבחינתי". את החלק הראשון של המופע פותח עמרם עם להקתו בקטע האינסטרומנטלי "מדין", ולאחריו "ים של דמיונות" בשילוב סולו חשמלית. בתחילת המופע התרגשותו של עמרם ניכרת על הבמה והוא נשמע מאופק יתר על המידה, בעיניי היה אולי עדיף לפתוח בשיר מוכר ומקפיץ יותר שיעביר אנרגיות לקהל כבר בתחילת המופע. גם כשעמרם ממשיך עם השיר "תמיד אותו סיפור", צלילי ההרכב אמנם מעניינים ומשתלבים עם הנגיעות המזרחיות המיוחדות של עמרם, אך הנוכחות שלו עדיין לא נשמעת הרמונית במיוחד בשלב זה.

עמרם ולהקתו מוסיפים לנגן את "מבט" מתוך האלבום והתזמורת מצטרפת ועולה לבמה עם השיר "לעצום עיניים" בו שילוב הכינורות צובע את השיר בנגיעות ערביות יותר, ומעניק לו חיות מעניינת ועשירה. התזמורת משתלבת היטב עם המאוולים הססגוניים של עמרם ובשיר "כמעט נוגע" הקצב המצרי הופך למורגש ומענג את השיר. עם זאת, הווקאליות של עמרם מעט מאכזבת על הבמה.

כשמגיע השיר "גלבי" נראה כי עמרם נפתח ומרגיש בטוח דווקא בשפה התימנית והוא בטוח יותר מול המיקרופון ומצליח להעלות את המופע לאנרגיה מרעננת ומקפיצה יותר. "חזרתני" נפתח עם המוסיקה המצרית בצלילי הדרבוקות והכינורות והכפיים מהקהל מגיעות מאליהן. עמרם מוסיף ומשתחרר יחד עם הקהל וההרמוניה זורמת ומתפרצת כשבסיום משתלבת התזמורת עם צלילי החשמליות.

תזמורת פירקת אלנור. צילום: שרון עובדיה

רגע לפני השיר "סאפרת" מרים עמרם את ידיו, מדרבק ומשלהב את הקהל עם תוף מתכתי. כשמגיע השיר "צל עץ התמר" נוצר עיבוד יפהיפה לשיר והאותנטיות בצלילי התזמורת מקבלת עוצמה ומוסיפה קסם חדש לשיר. בשלב הזה עמרם כבר מוביל את ההרמוניה בביטחון ונותר רק להתענג על השילוב המיוחד בין העולמות המוסיקליים השונים. המופע ממשיך בהבהובי חשמליות אל "זנזיבר", התזמורת נבלעת ועמרם ולהקתו שופכים עוד קצת רוקנרול אל הקהל.

בשיר "מילה" חסרה לי התזמורת שיכלה להפוך את השיר לקסום יותר, ואז חוזר עמרם אל התזמורת עם "חלום ישן" והשיר מקבל עיבוד ערבי שעושה חגיגה לאוזניים. עמרם יורד מהבמה והתזמורת נשארת לקטע אינסטרומנטלי משגע, מצליחה להוסיף על השמחה ללא מילים. "לאן" מחזיר את עמרם אל הבמה כשברקע התזמורת, ובסיום מרהיב נפתח השיר "שחר בנגינת קאנון מהפנטת, עיבוד השיר נע בין הכינורות והדרבוקות שיוצרות מקצב ומעברי רוקנרול מרעננים.

כשהמופע מסתיים הצלילים המרתקים משלל תרבויות המזרח עודם נוגעים באוזניים והלב מקווה שהחיבור המוסיקלי המחבר בין עולמות יחצה גבולות ויצליח לשנות גם את המציאות להרמונית ושלווה יותר.

וידאו: יובל אראל

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *