פלס לפי דרישה: קרן פלס בזאפה חיפה

01/01/2017

עומר סלוק

פלס לפי דרישה: קרן פלס בזאפה חיפה

קרן פלס הגיעה לזאפה בחיפה, רגע לפני כניסת השבת, וחיממה את הלב עם הופעה בהזמנה. מאת: עומר סלוק | צילומים:

קרן פלס הגיעה לזאפה בחיפה, רגע לפני כניסת השבת, וחיממה את הלב עם הופעה בהזמנה.

מאת: עומר סלוק | צילומים: עלי שנקר

 

בצהריי שישי האחרונים, רגע לפני כניסת השבת לבשה הזאפה בחיפה חג לכבוד הופעת הסולו פסנתר של קרן פלס. אל ההופעה הגעתי שעה וחצי לפני הזמן בשל הקונספט המובטח על ידי הסניף החיפאי של מועדון הזאפה, המבקש להעניק חוויה תרבותית מלאה- ישיבה בשולחנות, ארוחת צהריים דשנה וקינוח במנה עיקרית וגדושה של מוסיקה, קונספט שהצליח לשמח את קיבתי ואת ליבי גם יחד. בזמן הארוחה התמלאו השולחנות עד אפס מקום, כשעל רוב השולחנות יושבים נשים, גברים, ילדים וטף, לעיתים זרים האחד לשנייה, שילוב שנשמע מוזר בשמיעה ראשונה, אך מצליח להוסיף רובד הרפתקני ומעניין הלכה למעשה. תמונה אנושית שנרקמת בפעם הראשונה והאחרונה, על איך שהתמונה האנושית הזו מעצבת את ההופעה של פלס עוד אכתוב בהמשך.

ב-15:00 בדיוק, המנות והמשקאות חדלו מלהגיע לשולחנות, ועל הבמה עלתה פלס ופילחה את דממת ההמתנה בגרסת אקפלה עמוסת דרמה ל"רק אלוהים ישפוט אותי", המתמצת היי לייטים מסיפור החיים העמוס של פלס, בעוקצנות וציניות אופיינית ומשוחררת רסן. קרן פלס בוחרת לפתוח מופע פסנתר נחמד ופופולרי דווקא בהצהרה: מה שאתם רואים ושומעים לפניכם זה מה שתקבלו, ולא מתכוונת להתנצל על כך.

מיד אחרי הפתיחה הסוערת, פלס מתיישבת לפסנתר ומבהירה את הכללים של ההופעה ששונים מעט מההצהרה האומנותית הלא מתפשרת שלה, ומבטיחה לקהל לייצר יחד משהו חד פעמי. "אני זורמת" היא מעידה על עצמה, אמנם יש לפני רשימת שירים, אך יחד עם זאת מה שתבקשו, זה מה שיהיה. פלס און דימנד.

כך, כמו שתיארתי, ההופעה הזו מלאה מעברים חדים, מ"רק אלוהים ישפוט אותי" החושפני והבועט עוברת פלס ל"עד אשר ישוב", התפילה המוסיקלית, אותה הפליאה לכתוב יחד עם רמי קליינשטיין, אשר שוכנת בליבו של כל איש, והשיר המלודי המעודד ומלא החן, "שיר לאסף", שפלס מחליטה להקדיש לאחד הילדים שהתיישב מולה בשורה הראשונה. "הוא בכלל לא מתאים לפסנתר" מסננת פלס, ומחליטה לנגן אותו בכל זאת. משהו ברגע הזה מצליח לייצר תחושה של אמת, להפוך את הזאפה לסלון של פלס ואת הילד מהשורה הראשונה לאורי, בנה הבכור.

את המעברים הללו מלווים הסיפורים שמאחורי השירים, כולם איכשהו חצי קומיים, חצי טרגיים, מתובלים בהומור העצמי הייחודי של פלס. כך גם מקבלת פלס את פניו של "איתי", שבביצוע החי שלו והפרייזינג התיאטרלי של פלס, מקבל גוון נשכני יותר מחד ואינטימי יותר מאידך. כשנגמר מחברת אליו פלס קאבר ל"גבר הולך לאיבוד", עם סיפור על מוחם המעוות של גברים בחצי הלצה, חצי כעס.
מהשלב הזה ההופעה הזו מקבלת מימד של חד פעמיות, כשרצף התרחשויות שהתסריטאי הטוב ביותר בעולם לא יכול היה לעלות על דעתו, מכתיב ומעצב את ההופעה, החל מזר פרחים אלמוני שמגיע מהקהל וכלה בבקשה מפלס לבצע את "פג'ו 92", שגם הוא לא מתאים לפסנתר, לדבריה. פלס נעתרת לבקשה והקהל זוכה לשמוע את השיר באור אחר, כאילו נכתב יחד איתו. בהמשך, מתפתח שיח ביזארי בין נערה בקהל לפלס, הנגמר בביצוע אקפלה ל"גם אני", שמתברר כי פלס לא זוכרת איך לנגן אותו (וגם לא בדיוק זוכרת את מילותיו). רצף בקשות הקהל גורר ביצוע לא מתוכנן ל"מושלמת", מהאלבום המשותף עם קלינשטיין. פלס מתנצלת בנימוס ואומרת שהיא לא בטוחה איך לנגן אותו, כי קליינשטיין הוא האחראי לנגינה בשיר הזה. היא מתחילה בהיסוס ובלבול ועד סוף השיר, הנגינה והיא הופכים חלק, הקהל משתתק, כמעט נחנק מהמהירות שפלס התמסרה לשיר שלא תכננה.

ההופעה ממשיכה עם שירים טובים ומוכרים, שתוכננו והותאמו היטב להופעת פסנתר שכזו כמו "שמעון השכן" בדואט פתע עם ילדת יום הולדת מהקהל, "לייק וואנקה", "נובמבר", קאבר ל"תפוחים ותמרים" של קלינשטיין. גם ההדרן נפתח עם קאבר, לרגל יום הולדתה השבעים של חוה אלברשטיין, ל"את חירותי", ומשם ממשיך עם "ואת" האלמותי והפסנתרי ביותר ומסתיים עם "מבול", הגרנד פינלה שהוא גם מדרש השם והמהות של ההופעה הזו לטענתי, הופעה שתתפוס אותך לא מוכן, תרטיב אותך, תסער בתוכך תותיר אותך המום ומבולבל, תשטוף ממך זכרונות למה שהכרת לפניה ותלמד אותך לאהוב אותה, ככה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *