המופע של דקל: שישה שירים ב-180 ימים

איתי דקל-שבטי. צילום: בר באייר

31/01/2019

דניאל סלגניק

המופע של דקל: שישה שירים ב-180 ימים

איתי דקל-שבטי עזב את הלהקה שלו אחרי שהוא הרגיש מדשדש במקום, והחליט להוציא EP סולו בשיתוף מלא של הקהל בתהליך: בסקיצות, בלבטים, בבחירת השירים. כעת הוא משיק את הפרויקט ואנחנו שמחים לארח אותו לראיון עם דניאל סלגניק.

בסרט הקולנוע המפורסם משנות ה-90, "המופע של טרומן", זכורה לי סצנה אחת בה טרומן ברבנק שמגולם ע"י ג'ים קארי, מגלה שכל חייו היו שקר אחד גדול שצולם כדי לבדר את הקהל. בפעם הראשונה בחייו, במאי סדרת הריאליטי בעצם מצלם אותו מעל עשרים שנה ומביים כל חלק בחייו, יוצר איתו קשר ומסביר לו שכל מהות חייו הייתה רק סדרת טלוויזיה שהדביקה מיליונים למסך. "אז שום דבר לא היה אמיתי?", שואל אותו טרומן, "אתה היית אמיתי", עונה לו הבמאי, "זה מה שהפך את הסדרה ללהיט".

מאז ומתמיד ריתקה אותי תופעת המציצנות האקטיבית באמנות. הדוגמא הכי בולטת לכך היא "האח הגדול", וכן, למרות שלחלקכם דין אדם הצופה באח הגדול הוא כדין אדם בעל פרופיל פייסבוק בעברית, סדרת ריאליטי היא ז'אנר אמנותי. ב"אח הגדול" הקהל מחליט מי יודח ומי יישאר. דוגמא נוספות לתופעה היה ניתן לראות באוקטובר האחרון, כשרשת "דיסני" הודיעה על סיטקום חדש בו הקהל באולפן יבחר את הסצנות הבאות שיצולמו. אבל מעולם לא שמעתי על התופעה הזו במוסיקה. לכן, כשהגיע לאוזניי המידע שאיתי דקל-שבטי, לשעבר סולן וגיטריסט בלהקת "קוני ליימל", מתכוון להוציא EP סולו עצמאי בשיתוף מלא של הקהל, הרמתי לו טלפון.

איתי דקל-שבטי, בן 29 מתל אביב, בילה את חמשת השנים האחרונות שלו בלהקת הגרוב רגאיי הישראלית "קוני ליימל", ועזב לפני שלושה חודשים בכדי לצאת לדרך עצמאית. "קוני ליימל היא כמו אקסית מתמשכת", אומר דקל-שבטי, "הקמנו את הלהקה בגיל 21, והייתה לנו תקופה קצרה טובה אחרי הצבא. התפרקנו ולפני ארבע שנים חזרנו להופיע בהרכב מלא. הושפענו המון מFאנק, היפ הופ ומוסיקה אתנית. הופענו בכל הארץ, מהצפון הרחוק ועד לשדרות. שניים עזבו את הלהקה, ונשארנו שלושה. מאוד רצינו להוציא אלבום כי הקהל הגיב מאוד יפה לשירים"

אז מה קרה?
"התמהמהנו. אני חושב שטכנית לא היינו בוגרים נפשית מספיק לאלבום. עבדנו חצי שנה, ניסינו להרים סקיצות לבד, התחלנו לחפש מפיק, ואז כשכבר מצאנו מפיק, הוא זרק לפח את כל הסקיצות והתחלנו שוב. ניסינו לערבב סגנונות, להפיק את השירים בצורה טיפה יותר מורכבת, אבל זה עלה על שרטון. עם המפיק הראשון לא הסתדרנו. לקח לנו חצי שנה למצוא מפיק נוסף וגם איתו לא הסתדרנו, בעקבות הניסיונות שלא צלחו, החלטתי שאני חותך, הרגשתי שהלהקה הייתה יותר מדי שחוקה. כשאתה מרגיש שאין לך מה לתרום יותר כדי לגרום לזה לעבוד כמו שאתה רוצה שזה יעבוד, אז אתה חותך"

לאחר שעזב את הלהקה ועשה חושבים, החליט דקל-שבטי להוציא EP לבד בפרויקט מיוחד בו הקהל ייקח חלק אקטיבי ומרכזי. "כשכבר חשבתי לעזוב ולעשות משהו לבד, ניסיתי להבין עם עצמי איך אני אמור לבצע את זה. נורא קשה לי להניע את עצמי, אני נכנע לעצלנות ולחוסר ריכוז נורא מהר. אז החלטתי להוציא EP, שישה סינגלים, ומיד החלטתי על שני דברים – הראשון, לעבוד לפי יעדים, בניתי טבלאות אקסל, רשימות "To Do", והשני זה לתחום את זה בזמן כדי להפוך את היעדים לריאליים, שישה חודשים. בנוסף, החלטתי ללכת על קונספט מיוחד – החלטתי לשתף את הקהל בתהליך שאני עובר בתור אמן מקליט, לתת להם איזשהו חלק בעניין הזה. שתבין, עוד לא כתבתי שיר אחד, אין לי שירים עדיין. אני באמת מחכה עד שאני משגר את זה לדרך. אני בגדול רוצה להכניס את הקהל לראש שלי. להראת להם איך אני רואה את העולם, איך אני מחפש את עצמי, איך אני יוצר. אמן, כדי ליצור יצירה טובה, צריך להבין מי הוא ומה הוא רוצה ליצור. אני עוד לא כל כך יודע מה אני. אז אני רוצה לחשוף את הגולש לתהליך החיפוש העצמי, ובדרך להבין מי אני כאמן גם כן"

איך אתה מתכוון לעשות את זה?
"דרך עמודי הפייסבוק והאינסטגרם שלי. אני הולך לעלות סרטונים באופן שבועי. סקיצות של השירים, גרסאות אקוסטיות, העבודה באולפן – אני מצלם את כל הסשנים. וגם תהיה אינטראקציה דו כיוונית עם הקהל. יש שירים שאני מעוניין להתייעץ עם הקהל לגביהם. אני רוצה לדעת מה אנשים חושבים, אני מחפש שיתופי פעולה, רוצה לארח מוסיקאים מהקהל. יש כאן מקום לדבר עם המאזינים הפוטנציאליים שלי. אם אני אתקע באיזושהי מחסום, אני יכול לשתף את הקהל ולשאול אותו. האנשים הם חלק פעיל מהפרויקט. זאת הכוונה שלי. אני גם מתכנן להוציא לפועל הדסטארט לקראת סוף הפרויקט. את הכסף לאלבום יש לי, אבל אני עדיין מחפש מימון לקידום, יחצ"ון והפקת קליפים ל-EP"

צפו בבכורה בסרטון הראשון של פרויקט 180

מאיפה בא הרעיון הזה?
"פשוט חיפשתי דרך לגרום לעצמי לנוע ולזוז. זה פשוט רצון לקחת את עניין המוסיקה ברצינות. לקחתי צעד אחורה מהמוסיקה להרבה זמן, וזו הדרך שלי לצלול פנימה. ברגע שהקהל מעורב ואתה חייב דין וחשבון לעוד אנשים מלבד עצמך ומחויב למסגרת מסוימת מבחינת זמן ויעדים, זה מניע אותך"

אתה אומר שלא כתבת אפילו שיר אחד עדיין. אין לך כיוון מוסיקלי מסוים?
"אני יודע מה אני אוהב. אני יודע איזה טעם יש לי. אני לא מפיק את השירים לבד, אני עובד עם שני מפיקים, מור תדמור ועמרי גוליין. הקפתי את עצמי באנשים שיעזרו לי למצוא את עצמי. אני יודע שגדלתי על מינימל קומפקט וחבר'ה כאלה, מצד שני אני מאוד אוהב מזרחית. אפשר לנחש את הכיוון אליו ילך ה-EP"

מי קהל היעד שלך?
"אני מתחיל ממש מאפס. התוכן יתחיל לעלות לעמוד הפייסבוק שלי עם תחילת הפרויקט. יש לי כבר חשבון אינסטגרם עם אלף עוקבים שגם ישמש כפלטפורמה"

אם נשים חברים ומשפחה בצד, למה אתה חושב שאנשים יתעניינו בתהליך יצירה של מישהו שהם לא מכירים?
"אני לא חושב על זה כרגע. אני עושה את מה שאני עושה ומי שרוצה מוזמן לקחת חלק ולהצטרף אל זה. אני לא יכול לחשוב כל הזמן את מי זה אמור לעניין, ואם זה לא יתפוס זה לא יתפוס, אני עושה את זה קודם בשבילי"

דקל-שבטי צפוי להתחיל את הפרויקט בימים הקרובים וכבר הספיק, כאמור, לצלם את הסרטון הראשון מבין עשרות סרטונים שיעלו בששת החודשים הקרובים. עכשיו רק נותר לעקוב מקרוב אחרי הפרויקט המרתק הזה, בו מוסיקאי ישתף באופן אקטיבי ומלא את הקהל ללא מחסומים, ובחשיפה מלאה לתהליך היצירה שלו.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2019-10-24

  פסטיבל אינדינגב

  16:00 מצפה גבולות

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *