שטח אפור: ישי ריבו בזאפה הרצליה

ישי ריבו בזאפה הרצליה. צילום: שרון עובדיה

15/01/2019

חן זמיר

שטח אפור: ישי ריבו בזאפה הרצליה

אחרי שבפברואר האחרון יצא לאור האלבום השלישי והחדש של ישי ריבו ורגע לפני הופעה בינלאומית בפריז, הוא ממשיך בסבב ההופעות ובסוף השבוע האחרון עצר גם בזאפה הרצליה. חן זמיר הייתה שם והתרשמה מהאלבום החדש. וגם: מי קפץ להתארח בהפתעה?

צפו בגלריית התמונות מההופעה

למרות שחוזקתו של ריבו נמצאת דווקא בשיריו השקטים והמרגשים יותר, ניכר כי הוא מקפיד לאזן בין אלו ובין המקפיצים, לאורך כל אלבומיו. גם מבחינת הסגנון, ריבו שומר על הקסם המאפיין אותו ולא מחדש יותר מידי מלבד שיר אחד בצרפתית שמחזיר אותו לארץ הולדתו.

את הערב פותח ריבו בשיר "שטח אפור" מתוך האלבום החדש, כשהמילים "מתוך שלא לשמי יבוא לשמה", מהדהדות ברחבי הקהל. כשריבו עובר לשיר את "אחת ולתמיד" המוכר יותר מתוך האלבום, הקהל מצטרף אליו לשירה בהתרגשות.

"מי חלם על הופעה בזאפה", פותח ריבו בצניעות רבה. "הנה ימים באים, זה מרגיש שחלקם כבר הגיעו וחלקם עוד בדרך, אבל אנחנו בדרך למקום טוב". השיר "הנה ימים באים" מלווה בסולו חשמלית עליה פורט עמית יצחק ברגישות ובנחישות.

אפשר לומר שריבו הוא בין הבודדים שהצליחו לפרוץ את חומת המיינסטרים ולהכניס את המוסיקה היהודית לכובע (או כיפה אם תרצו) קסום וחדש שנקרא ישי ריבו. ריבו מצליח להעביר את הרוך והעדינות שבאמונה, את התמימות והרצון להשתפר ולהתקרב לרוח. שיריו תמיד נשמעים מזוככים יותר, ונדמה כאילו כל אדם ראוי לקחת מידי פעם שאיפה משיריו, כזו שתפתח את ריאותיו לעולם.

"השיר הבא הוא שיר שרק לאחרונה התחלנו לנגן בהופעות", מקדים שוב ריבו אחרי נגינת השיר "כל דודי" מאלבומו הראשון. "המילים כל כך מדויקות, מתוך התפילה". כך ממשיך ריבו אל הניגון "אדון עולם", גם הוא מתוך האלבום האחרון, והמילים המוכרות שבות בלחן משקיט לבבות, ממש כמו מדיטציה של הלב.

"כמה כל נשמה שבאה לעולם מיוחדת ויוצאת דופן", ממשיך ריבו בנעימה כמעט חרישית, כמו מספר סיפור עתיק. "וכמו שאומרים חז"ל, ברגע שנשמה באה לעולם, עולם שלם בא איתה. חשוב לזכור את הנקודה הזאת גם בנקודות הנמוכים, כשקשה לנו. כשנולדנו נולדנו כל כך יפים וטהורים, ובאמת אנחנו עדיין כאלה, גם אם קצת הוסתרנו בבוץ, כל אחד מאיתנו בעצם מקשה אחת זהב". כשבאמצע סולו קלידים מרשים במיוחד, מתנגן השיר "מקשה אחת זהב" מתוך האלבום השני.

"מבית ומחוץ, כל נשמה מקשה אחת זהב.." מסיים ריבו במעט שינוי מילות המקור, ועובר באחת למקצב עליז יותר עם שיר נוסף מתוך האלבום החדש, "הבוקר יעלה", שבהחלט מתאים לבוקר שכולו אנרגיות חיוביות. אבל גם בערב, הקהל מצטרף לשירה בהתלהבות ומוחא כפיים יחד עם ריבו. "זוכר אני" מצטרף מיד אחר כך וממשיך את החגיגה העליזה, לקראת סיום השיר עוצר ריבו ופונה לקהל שוב: "איזה זכות ואיזה חסד לפתוח אתכם את השבוע הזה, לא מובן מאליו בכלל", אומר ריבו ולבסוף זועק לשמים: "מודה אני!".

ישי ריבו בזאפה הרצליה. צילום: שרון עובדיה

"יש צרפתים בקהל?", מוסיף ריבו לפטפט עם הקהל ומספר על הופעה ראשונה בפריז, הצפויה להתרחש בתוך עשרה ימים מיום המופע, וממשיך אל השיר "Comme les oiseaux", מתוך האלבום החדש. קצת מפתיע לשמוע את ריבו בשיר שלם בצרפתית, אך קולו הזך משתלב היטב עם הניגון שכבר קיים בשפה, ובסופו של דבר זה נשמע מרענן. "אם לא הייתם כאן זאת הייתה אחלה חזרה", הוא מסכם. "אבל אתם הפכתם את זה למופע החלומות".

לפני השיר "לים" מספר ריבו על הפעם הראשונה בה יצא להתבודדות, מעניינים של בושה ונימוסי שולחן, בחוף עזוב. את השיר "כל הזמן" מתוך האלבום האחרון, מקדיש ריבו בעצב לחברו, שמעון בן חמו, שנהרג במהלך מבצע צוק איתן. "אני רוצה להקדיש את השיר הזה לכל מי שזקוק לנחמה, להזכיר את הטוב שהיה קיים במי שאהבנו, וליישם אותו עם מי שנמצא כאן על פני האדמה".

כשהוא עובר לשיר את "נפשי" המובצע במקור בדואט עם החסיד מוטי שטיינמץ, מתגנב לבמה נתן גושן ומחבק את ריבו מאחור במפתיע, ומשלים את קולו של שטיינמץ בשיר. אחרי כמה חיבוקים נוספים ממשיך גושן לשירו החדש, "באתי לחלום" בביצוע אקוסטי. רגע לפני שהוא יורד מהבמה הוא לא שוכח לחבק שוב את ריבו ולומר לו "אני אוהב אותך אחי, אתה היצור הכי מיוחד שקיים בעולם".

המופע ממשיך אל "תוכו רצוף אהבה" ו-"לשוב הביתה" שמעירים את הלב, ואחרי הדרן עולה שוב ריבו אל "הניסיון הזה" מתוך האלבום הראשון ו-"מציל אותי כל יום" שמסתיים עם סולו מלהיב נוסף של עמית יצחק. "אני רוצה לאחל לכם רק טוב, ואושר ושהאחדות הזאת שקורית כאן תלווה אותנו גם ביום יום", אומר ריבו לבסוף, מתקשה להפרד מהקהל. רגע לפני שהקהל מתפזר, קורא ריבו: "בא לכם עוד שיר?" וצעקות של "כן" שמח נזרקות מכל עבר.

"זה שיר מאוד משמעותי וחשוב עבורי", מסביר ריבו תוך שהוא מתמקם עם הגיטרה על הכיסא. "שני דברים מרכזיים שהצילו לי את החיים זה המוסיקה והתורה הקדושה, בה עסקתי לקרעים. אני חייב לפלא הגדול הזה את כל החיים שלי בערך". בביצוע אקוסטי לשיר "אור החיים" הפותח את אלבומו השני, מסיים ריבו את המופע, ולי אין ספק שזמזום שיריו של ריבו ימשיכו איתי לאורך השבוע, בשלווה מיוחדת.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *