מתחת למים: על האלבום החדש של הפיל הכחול

עטיפת האלבום. איור: רינת אטיה

25/04/2018

חן זמיר

מתחת למים: על האלבום החדש של הפיל הכחול

אחרי פרויקט ההדסטראט ששבר שיאים ברשת ועבר את היעד בתוך ימים ספורים, לירון אטיה, סולן הפיל הכחול, שחרר בתחילת החודש את האלבום החדש "איך שאתה רוצה", לאוויר העולם. חן זמיר יצאה לגלות איך הוא נשמע וחזרה עם מסקנות מרגשות.

בנובמבר האחרון יצא סולן הפיל הכחול, לירון אטיה, בפרויקט מימון המונים לטובת אלבום שלישי חדש, הפעם בגרסת סולו. את כל השירים באלבום כתב והלחין אטיה בעצמו, למעט השיר "מה עוד", שמבוצע בדואט עם הזמרת אניטה אידלמן.

מאחורי השם הנבחר לאלבום, "איך שאתה רוצה", מסתתר סיפור מעניין. שם האלבום, שהיה אמור להקרא "לב. ים.", הוחלף ברגע האחרון לטובת אחת התשורות בפרויקט, שכללה בחירת שם לאלבום, ונקנתה על ידי קונה מחו"ל. כשפנה אטיה לאותו קונה מסתורי ושאל אותו איך הוא רוצה לקרוא לאלבום, הוא השיב בלי יותר מידי מחשבה: "איך שאתה רוצה". אחרי התלבטויות רבות, החליט אטיה לקחת את ההצעה ברצינות וקרא לאלבום: "איך שאתה רוצה".

אחרי האזנה לאלבום, אני יכולה להגיד שהשם באמת מתחבר. כי אלבום טוב הוא כזה שמייצר לך את התחושה שהוא נועד בשבילך. אולי בגלל הכנות העצומה שטמונה באלבום, התחושה היא כל כך אישית, כאילו אטיה עומד מול המראה בבית ושר את אשר על ליבו.

אפשר לראות את השינוי העמוק שעבר אטיה במשך השנים, מפברואר של שנת 2012, בו שחרר את האלבום השני ללהקה, "חמש", ועד האלבום הנוכחי. לעומת האלבומים הקודמים, המשלבים קצב קליט יותר, כאן מורגשת התעוזה של אטיה ללכת עם האמת שלו עד הסוף. ממש כמו עיצוב עטיפת האלבום – טביעות אצבע בצורת גלי ים, אפשר לזהות בכל שיר חלק מטביעת נפשו של אטיה. גם מילות השירים, מכנסות את הלב להקשיב פנימה. האלבום כולו נועד לרגעים פרטיים, בנסיעה או באוזניות, ומבקש לעשות שלום בין האדם והפינות החשוכות שבתוכו.

האלבום עצמו מורכב מ-14 שירים, שעוטפים את הפיל בסגנון חדש ומסקרן. כל שיר מביא איתו אמת אמיצה, כל אחד מזווית אחרת. בשיר הראשון, "כוכבים" ממש כמו ניצוצות שפזורות בחשיכה, המנגינה נותנת מקום למילים העוצמתיות, "תסתכל למעלה, אתה חלק מהכל".

בשירים "מה עוד" ו-"מישהו", מדבר אטיה בגילוי לב על הקושי למצוא זוגיות, כשהוא עצמו המעכב האמיתי. גם כאן אטיה כמו מגיש את הלב על מגש, ולא מתנצל. בהמשך מגיע השיר "פעמון", בו הוא מדבר על הפער בין מי שהוא מבחוץ ומי שהוא באמת, והשיר "סכר", המדבר על החלומות הגדולים. אטיה מסיים את השיר "סכר", ממש כמו ילד קטן שמבקש – "עולם, האם שומע? האם אתה מקשיב? אמרתי את דבריי, עכשיו אתה תגיב".

השירים "הכל יהיה" ו-"רוץ", מביאים איתם קצב מעט שונה, שמח יותר, אבל המילים מוהלות אותן בעצבות כואבת, שילוב אירוני. לאחר מכן מגיעה הפוגה קצרה של קצב מסחרר בשיר "חצי עולם". המילים מתגלות רק בחצי השני של השיר, ומעניקות לו רובד נוסף.

בשירים הבאים, "מתחת למים", ו-"טיול", חוזר אטיה לאהבה הישנה שלו, הגלים, ומרשה לעצמו להתגעגע לימי הטיולים מתחת למים, "זה בסדר להיות מתחת למים", הוא שר, וממשיל את לב האוקיינוס לעצבות המתחוללת בו ברגעי הגעגוע.

לבסוף, אחרי שני שירים נוספים, "לא נרדם" ו-"רמזורים", מגיע השיר "שיר", שלעומת השם הפשוט שלו, הוא מביא איתו עוצמה גדולה, עמוסה בכנות. אטיה מדבר על הצורך שלו להעלם עם הזאבים של הלילה, ובחלק השני של השיר, כמו קטע הלקוח משיריו של יהונתן גפן, מספר אטיה על החלום שלו לצנוח מצוק ולרחף מעל פני המים. האלבום נחתם ללא מילים, כמו בנשיקה, עם הלחן "עוד מעט". הוא מתנגן בליווי שריקות, ומזכיר את קולות השחפים והלווייתנים שנשמעים על החוף.

לסיכום, האלבום "איך שאתה רוצה" מעביר את האוזניים המקשיבות, כמו דרך חלום, במסע בין גלי הים, אל המצולות, ואל תוך העצבות התהומית של הנפש. אטיה משתהה לאורך כל האלבום מתחת למים, ומעניק לצלילים שלווה מיוחדת.

את האלבום ניתן לרכוש בגרסה דיגיטלית באפליקציות ספוטיפיי ואפל מיוזיק.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *