פותח דף חדש: על האלבום החדש של Gucci Mane

30/12/2016

אילן פתחיה

פותח דף חדש: על האלבום החדש של Gucci Mane

גוצ'י מיין השתחרר במאי האחרון אחרי שנתיים בכלא באשמת החזקת נשק של עבריין מורשע. גוצ'י הוא מהרפארים הראשונים שהכניסו את הטראפ (כינוי לשכונת פשע) למיינסטרים, ומאז הוא, המפיקים והאמנים הצעירים שעליהם לקח חסות חידדו את המאפיינים של מוסיקת הטראפ: מילים קודרות על פשע, סמים, אלכוהול ונשים, ביטים עם באסים כבדים, מצילות מהירות ומלודיות דרמטיות.

בזמן שגוצ'י מיין בילה בכלא, מוסיקת הטראפ התפתחה מדהים, ואף לקחה כיוונים חדשים. אני בטוח שהוא הרגיש פספוס שהוא לא בחוץ בזמן שהז'אנר בפסגה, והוא בהחלט חוזר רעב מתמיד ומוציא את האלבום השלישי בשמונה חודשים! באלבום הנוכחי, כמו שאר האלבומים, גוצ'י נשאר טראפ פר אקסלנס. עוסק בחומרים הרגילים של מין וכסף מלוכלך, יהלומים, איומים וסמים כאלה ואחרים בתוך הלל עצמי להאסלר הכי גדול באטלנטה. הוא בוחר בביטים משובחים מטובי המפיקים, טראפ טהור של בסים טובים, מצילות מרעידות ומלודיות קודרות שממש מורגש שנבחרו בקפידה.

אני חייב להתוודות שבכל פעם שאני שומע את גוצ'י ונהנה, כמו באלבום הזה, עולות שתי שאלות שמטרידות אותי. איך אני נהנה מראפ שכל כך מתאמץ להישאר על הביט?! לפעמים אלו המילים שלא מתאימות, ולפעמים הפלואו שלו לא מדויק. לא פלא שהשירים הכי טובים באלבום היו השירים בהם התארחו אמנים אחרים (דרייק, טרוויס סקוט וברייסון טילר הצעיר.). למען האמת, גוצ'י נשמע חובבן לעומתם. השאלה היותר בוערת שעולה היא איך זה שדווקא הראפר הזה הוא להיט כל-כך גדול בסצנה, ברמה שאין הופעת טראפ בשנתיים האחרונות שהמילים FREE GUCCI לא נצעקו ברוב עם?!

אז התשובה לשאלה הראשונה היא פשוטה. אני מוכן להבליג על הפעמים בהם גוצ'י נשמע לא טוב. כי הוא מביא המון דברים אחרים, ובכמויות מסחריות, שממש כיף להאזין לאלבום. לגוצ'י הגשה מלאה בסוואג! או SAUCE כמו שהוא יקרא לזה, כריזמת רחוב שנשפכת על המיקרופון. יש לו קול ייחודי ומעט מצחיק (יתכן ויכול היה לדובב איתו סרטים מצוירים.), יחד עם ההטעמה הנונשלנטית של המילים הקשוחות, לעיתים רצחניות, נוצר עניין שמושך את האוזניים לעוד מהקונפליקט המתמשך.

לגוצ'י יש אוזן שיודעת לזהות הצלחה מוסיקלית והוא תמיד ייקח חלק בקידום שלה. הוא מזהה את הפוטנציאל הגלום באמנים צעירים ומברך על שיתופי פעולה כמו המיקסטייפ'ס שעשה עם פיוצ'ר ויאנג ת'ג בתחילת דרכם, ובאלבום הנוכחי זה טילר בשיר"Drove U Crazy" שגרם לי לחפש עוד ממנו. הוא יודע לזהות את הביט שירעיד ת'רחובות. באלבום הוא משתף פעולה עם המפיקים החזקים והמבטיחים בסצנה, ביניהם מורדה-ביטז, מטרו בומין, שותפו הקבוע זייטובן וחביב הקהל מייק-וויל-מייד-איט. במהלך השירים הלב שלי פעם יחד עם הבסים, הראש דפק וממש נכנסתי לאווירה הקשוחה, הרבה בזכות הביטים. אפילו עשיתי פרצוף של רוצח מידי פעם והגנבתי איזו שאגה חלושה.

ביטים חזקים ותמיכה באמנים צעירים שעפו לתהילה ייתכן ועזרו לגדילת הפופולריות של גוצ'י. אבל לדעתי, הייתה זו תכונה אחת עיקרית שהביאה לו תהילה. הוא אמיתי! (לא ברמת האמת הגדולה שמחיה את היקום, אמיתי ברמה של תוכנית ראליטי). גוצ'י מיין סיפר בכמה ראיונות מה הרגע בתחילת הדרך בו הבין שיש לו מה לתת בתור ראפר. היה זה כשחילק בשכונה דיסקים עם הסינגל "Lawnmower Man" בו הוא מספר ששדד ממישהו 50 אלף. כולם בשכונה, שידעו כבר לפני כן שהסיפור אמיתי, מצאו כבוד חדש לגוצ'י כראפר הכי אותנטי במשחק. השוד הזה, הוא אחד הסיפורים הפחות "מרשימים" של גוצ'י, רק תיכנסו לעמוד הוויקיפדיה שלו ותגללו מטה תחת הכותרת "Legal issues". הכניסות והיציאות החוזרות שלו מהכלא, שמלוות במיקסטייפים ואלבומים בעלי תוכן דומה, מוסיפות נופך דוקומנטרי לשמיעה, וגוצ'י יודע את זה טוב מאוד. הוא מסיים את האלבום הנוכחי עם הפזמון "You witnessed the greatest show on earth (Gucci!)".

בראיונות אחרונים, גוצ'י מציין שהוא מנסה לפתוח דף חדש ונקי יותר. הוא לא רוצה לחזור לכלא. אני תוהה אם המוסיקה שלו תעבוד אותו דבר בעודו מתחתן, שומר על בריאות ונמנע מפלילים. ברור לי שההצלחה של גוצ'י מורכבת מעוד משתנים, אבל אני חושב שהעובדה שהמילים שהוא חורז כל כך רלוונטיות לחייו, היא סיבה עיקרית.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *