זה אדום טבעי: אפרת גוש ואריק ברמן במופע משותף

אפרת גוש ואריק ברמן. צילום: דנה רוית

30/07/2018

דנה רוית

זה אדום טבעי: אפרת גוש ואריק ברמן במופע משותף

את ערב שישי בזאפה חיפה אף אחד מהנוכחים לא ישכח כל כך מהר. היתה באוויר אנרגיה מטריפת חושים שהגיעה לכל פינה באולם. אווירה כזו שרק אפרת גוש ואריק ברמן יכולים ליצר בכזו טבעיות וללא כל מאמץ. זה פשוט שם. זה היה מופע של שני אמנים שהם גם מספרי סיפורים, גם מוסיקאים, גם תיאטרלים והו, כה מיניים, שמביאים לבמה את כל הליבה והליבידו של נשמתם – קחו!

צפו בגלריית התמונות מההופעה

קלידן וחושך, אפרת בשמלה אדומה ומתקתקה מגיעה לקדמת הבמה ומקסלפנת על הקסילופון את "לא ראיתי את זה", שיר בו היא מניחה את ליבה הרך על השולחן ומודה: כל מה שאני זקוקה לו זה אהבה, ומי שמוכן לתת לי אותה אתן לו הכל ועוד קצת.

שנים על שנים שגוש מוכתרת אצלי כמלטפת הכאבים האולטימטיבית. הטקסטים המצוינים בשיריה הופכים הרבה רגעי שפל לקלים יותר לנשיאה. גוש היא אמנית בכל רמ"ח איבריה, ובכל שיר שלה היא נחשפת ללא פילטרים ומסננים, ומספרת סיפורים וחוויות לעתים לא קלות כלל ובכל זאת היא עושה זאת בכל כך הרבה תחכום, סרקזם והומור שחור שהכל עובר בחיוך. והקול שלה… עוד אדבר עליו בהמשך. "דיאטה" הוא דוגמה לשיר כזה, מלא בהומור עצמי, ומניח את ההרס העצמי ממוסגר ותלוי על הקיר בסלון שאף אורח לא יפספס. היא הושיטה יד לאחד האנשים בקהל, ירדה מהבמה וסיפרה לכל מי שרצה לשמוע את כל הסיפור על ההוא שלא יצר איתה קשר 7 שנים, ההוא שגרם לה לאבד כל חשק לאכול, ההוא שהשאיר אותה בכאב כל כך גדול שהיא כמעט מתה מרעב. "לא עלינו" כך היא אומרת על הבמה כשהיא מגיעה לשורה האחרונה "אולי יום אחד ימצאו אותי מתה ואז כבר יפסיקו לשאול".

גוש ממשיכה להעיף את הקהל ולהפעיל אותו עם שיר חדש "גוש תרימי" והיא מרימה עד כדי כך שאני שוכחת לחלוטין שההופעה רק בתחילתה ואיפה אריק ברמן? אולי הוא לא הצליח להגיע? ואז הוא נכנס לזירה חמוש בגיטרה היישר ל"קרב אגרוף" ואיתו נכנסים מתופף גיטריסט ובסיסט ויחד הם נותנים ביצוע עוצמתי לאחד השירים הבועטים והמטלטלים ביותר שנכתבו על ידי אישה בארץ הזו.

אחד הדברים שאני אוהבת בגוש זה הניגוד הזה בין השבריריות שבה לעוצמות שיש בה, יש לה קול שיכול לרסק זכוכיות ולהדביק אותן מחדש בשלמות כזו שאף אחד לא יאמין שהן היו פעם שבורות, כמה וכמה פעמים היא התרחקה מהמיקרופון והמשיכה לשיר וקולה הדהד באולם בעוצמות שלא היו מביישות אף זמרת אופרה.

גוש ירדה מהבמה והשאירה אותנו עם ברמן לבד, מודה שקצת חששתי לגורלו של ברמן שנשאר נטול גוש, אבל מהר מאוד הבנתי שחששתי לשווא. הוא פתח עם "מה עוד ביקשת", כלום. לא ביקשתי כלום יותר. טוב לי… נעים לי. תמשיך. ברמן ממשיך לשמור על הקהל עם ברק בעיניים, בין השירים הוא משלב סיפורים, מחשבות וטונות של כריזמה. וגם הוא מפעיל את הקהל עם השיר "את לא מספיק יפה" אחרי סיפור על ההתחבטות שלו עם מילות השיר.

גוש חוזרת לבמה הפעם בשמלה נוצצת וזר פרחים אדומים עטור על ראשה ומכאן ועד סוף ההופעה, השניים מתערטלים על שיריהם, פעם שיר שלו, פעם שיר שלה, פעם שיר של עמיר לב ופעם הבחורה עם החתולים, אגב זה אדום טבעי… כל שיר מבוצע טוב יותר מקודמו ובכל שיר רמות החושניות של השניים מטפסות עוד ועוד. הכימיה ביניהם מעוררת קינאה, השראה ובאופן כללי מעוררת. הם מספרים על המפגש הראשון שלהם, בו ברמן ביקש להכיר את גוש כדי לכתוב לה שירים, בעקבות המפגש הזה נולד השיר "עכשיו אתה חוזר בחזרה" שמזוהה עם מירי מסיקה, אבל דווקא נכתב במקור עבור גוש וכל כך הולם את קולה.

המופע מסתיים עם שירו של ברמן "יום חדש נפלא" בביצוע מחשמל, השניים יורדים מהבמה, מזיזים כיסאות, מטיילים על שולחנות ונועצים מבטים חודרים זה בזו, אחרי הופעה שלמה בה היטיבו לפלרטט עם הקהל, הם מרגישים מספיק נוח להיסחף עוד קצת ולגמור את ההופעה על השולחנות.

אמנם אני משוחדת כשמדובר בברמן וגוש כי שניהם יוצרים וזמרים שאני עוקבת אחריהם כבר שנים, ובכל זאת החיבור הזה בין השניים יצר משהו חדש ומרענן בכל קנה מידה. הוא מרים לה, היא מרימה לו, הם מרימים לקהל והקהל מרים להם ובעצם כל ההופעה הזאת לא מפסיקה להתרומם עד פורקן. הייתי בהרבה הופעות בחיי, ללא ספק זו היתה אחת המספקות.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *