ביקורת אלבום: פורטיס – מדור פיות

צילום: שרון עובדיה

12/09/2017

דנה רוית

ביקורת אלבום: פורטיס – מדור פיות

דנה רוית נכנסה לעולם של פיות, בתולות ים ושדונים ויצאה מכושפת.

כבר הרבה זמן לא נולד אלבום שגרם לי לחזור עליו בריפיט כמו "מדור פיות" החדש של פורטיס, הדבר הראשון שהיה לי מאוד ברור הוא שיש בו אווירה טובה וחיובית, עיבודים אווריריים ומקוריים וטקסטים שמתיישבים על לחנים בצורה מדויקת, כאילו היו שם תמיד ורק חיכו שמישהו יקליט אותם. אבל הם לא היו שם תמיד, לא הלחנים הדרמטיים ויחד עם זאת קליטים וקלילים כמו בריזה קרירה ביום קיץ, לא הטקסטים, על פיות, בתולות ים ושדונים שכאילו נכתבו בעולם מקביל על ידי מכשף, לא העיבודים הסוחפים ולא העולם הוורוד שפורטיס בחר לקרוא לו "מדור פיות" וזה בדיוק מה שזה.

אחת התכונות המוערכות ביותר אצל פורטיס בעיני היא היכולת שלו לשיתוף פעולה, מקום שכל כך הרבה יוצרים נופלים בו, והוא, לא רק שאינו נופל בו, אלא מצליח להמציא את עצמו כל פעם מחדש בעזרת שיתופי הפעולה הללו ובכל זאת להישאר פורטיס הישן הטוב והמשוגע. באלבום הנוכחי הוא מגדיל לעשות וחולק את הפרונט עם דני עבר הדני ונעה איילי שקולותיהן עוטפים את כל השירים ועם עומר ג'ו נווה שאחראי בין היתר על ההפקה המוסיקלית של האלבום ועל הצד האלקטרוני שמורגש בכל שיר ושיר.

שני השירים הראשונים שהצליחו לתפוס לי את האוזן הוא "הים המכושף" ו"מכונת הזמן". אחר כך הבנתי שבשני השירים הללו נשמעים הקלידים וקולותיו של לא אחר מאשר ברי סחרוף, ובאמת יש שם את הקסם המוכר שנוצר מהחיבור בין השניים. אחרי כמה וכמה האזנות לאלבום, כל פעם שבה אותי שיר אחר. 11 שירים, 11 פעמים נשביתי. פעם הייתה זו המלודיה הדרמטית המלווה בצ'לו של נעה איילי בשיר הפותח את האלבום "בעולם כולו", איכשהו זה הכניס אותי לעולם של הפיות והדרקונים בצורה חלקה יותר, פעם היו אלה ההרמוניות והמקצב של "אלומות" שהופק מוסיקלית על ידי דני עבר הדני שהצליח לחדור לי ללב, ובפעם אחרת נסחפתי להמנון שסוגר את האלבום, "סאניאסי" – שהיא למעשה הארה שחווה אדם שמחליט לנטוש את החיים החומריים ולהתמסר לטבע, ואין ספק שפורטיס מסור לטבע שלו כבר כמה עשורים ומביא לנו את עצמו כמו שהוא בכל רגע נתון. הפעם, רוחני מתמיד, הוא הצליח להכניס אותי לעולם המדומיין שלו, להבין משהו? לא ממש, אבל להרגיש? המון.

פורטיס שר רגשות. פורטיס שר דמיון. פורטיס שר על העולם המקביל, הסוריאליסטי שיש לו בראש, המילים מאוד אינטואיטיביות, המלודיות מאוד רגישות והעיבודים פשוט נפלאים, כל צליל יושב במקום המיועד לו, מינימליזם במיטבו!

"יש ים/ נעלם ומפתיע/ משוגע ונסחף/ הים המכושף.
יש ים יש ים/ כהבזק שמגיע/ מיוחד ונשגב/ הים המכושף/
יש ים."
(מתוך "הים המכושף")

ואני אומרת תודה שיש לנו פורטיס, נעלם ומפתיע, משוגע ונסחף, כהבזק שמגיע מיוחד ונשגב פורטיס המכושף.


"מדור פיות" יושק במופע חגיגי ב-14 בדצמבר במועדון הבארבי.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

1

עומרי 17:41

  • 12/01/2018

    ביקורת מאוד מדויקת כתוב מקסים!

    הגב

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *