ביקורת אלבום: אביתר בנאי – לשונות של אש

עטיפת האלבום. איור ועיצוב: עירא דיין

27/03/2017

תמרה לילך מזומן

ביקורת אלבום: אביתר בנאי – לשונות של אש

קל לפתוח את "לשונות של אש", האלבום החדש של אביתר בנאי. להיפתח בפניו, להיפתח אליו. אין צורך בהכרות מוקדמת המתחילה בשלבים, כאן הטעם הוא טעם מיידי. המילים, הלחנים, הקול והכל מתערבב מיד, ללא שום שאלות. טוטאליות.

"לשונות של אש", האלבום השישי במספר של אביתר בנאי, שולח לשונות אש עזים אל תוך החיים הגדולים והמצומצמים כל כך, גם יחד. כבר בפתיחת האלבום, בכמה משפטים, אביתר בנאי מקדיש את האלבום למאיר בנאי ז"ל, מצופף תחושות געגוע.

זה מאוחר מדי? לדבר על ההיסוסים הקיומיים, התמידיים שלא כבים בזמן האמונה. כמו אותם הדברים המהלכים בתוך נפשו של בנאי כציורים של מלאכים קטנים. "עכשיו", מזכיר את בנאי שכולנו מכירים, שואל השאלות, מחדד אצבעות נוגעות בנקודות הרפויות בתוכו.

בנאי רוקד באלבום הזה בין ייאוש לאמונה, בין כתלי הכותל לבין כתלי המיטה בחושך, בין דיבור נקי לאלוהים לתחושת חוסר עמוקה. בכולם הוא לא סוגר את הדלת בפנינו בזמן אותו הדיבור, אלא מעלה אותנו יחד לתוך רכבת רגשות זו, לתוך הייחול הגדול שלו, התחינה כמעט.

"אלף אנשים משכיבים אותי לישון אני מנסה לצעוק אני לא מצליח את דופקת בדלת , קוראת בשמי מחכה שאפתח מחכה לי" (מתוך "עכשיו"). למה בנאי כל כך אהוב? אולי זה האומץ להיות הוא. לבקש את אבא, לבקש את האהבה, להודות על הרגעים החלשים בינו לבין עצמו. הוא לא מפחד להיות ילד. לא מפחד לבקש את הדברים הרגשיים ביותר. לא מפחד לבכות, לרטון עם הרגליים, להתחנן לאלוהים. להודות שהוא יחף, על כך שחיים גדולים נולדים מכאב, על האור והצל, המר והמתוק.

"פרגולה", לוקחת לסיבוב גבוה נמוך, התמונות מוחשיות, צבע, טבע וגוף. "לשונות שלא אש" מרפרף כמו פרפר בתוך הנשמה, "תמיד לפני הגשם" תופס בסערת התקווה. "עומס יתר" מפזם תנועות להחזרת השמחה, האמונה, בקשה לתיקון, לניתוק הייאוש. ההליכה המתנדנדת בין שיר לשיר מולידה ידיים נוספות, ידיים המצליחות לטפטף לתוך הלב מרגוע.

מה עוד אפשר לכתוב על אביתר בנאי שלא נכתב? נדמה שאלוהים ברא נשמה רגישה מסיבה כל כך גדולה והוא, בנאי, מעצם החיבור לאותו הרגש, יודע לצבוע בצעדים כה בטוחים את ההססנות מלאת פנים זו. אם רק היה אפשר ללמוד כמה היצמדות לנפש יכולה לברוא יצירה בוודאי היו נולדים עוד כמה אביתר בנאי בעולם. אך אולי גם לכך יש סיבה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *