Enest בנמל – מוסיקה מעולם (באמת) אחר

10/08/2015

עומר נצר

Enest בנמל – מוסיקה מעולם (באמת) אחר

מתי בפעם האחרונה ישבתם במועדון הופעות והרגשתם דווקא בתוך יער אפל ומסתורי? Enest הגיעה במוצ"ש לנמל בירושלים וכישפה את הקהל.

מתי בפעם האחרונה ישבתם במועדון הופעות והרגשתם דווקא בתוך יער אפל ומסתורי? Enest הגיעה במוצ"ש לנמל בירושלים וכישפה את הקהל.

צילומים: שרון עובדיה

enest 01

עולם הקסם, הפנטזיה, הכישוף, הוא דבר שמבחינתי תמיד התחבר לעולם הספרות או הקולנוע, עם ייצוגים כמו המיתולוגיה היוונית או בהקשר יותר מודרני "שר הטבעות" למשל, ולא יצא מתוך גבולות התחומים האל. באופן אישי, אלי זה אף פעם לא ממש דיבר, עניין של טעם כנראה. בדיעבד, הבנתי שמבחינתי לפחות, דווקא אותה כליאה של הז'אנר בתוך תחומי הספרות והקולנוע, הייתה המגבלה האמיתית של עולם הפנטזיה מלהגיע אלי, כי אחרי שהייתי בהופעה של Enest (שמרית נתיב) במוצ"ש בנמל בירושלים, הבנתי את הקטע ולמדתי קצת יותר לאהוב אותו. קצת יותר? הרבה יותר יהיה הניסוח הבאמת הולם.

Enest היא מין דמות מעולם הפנטזיה שיצרה שמרית נתיב, והיא בעצם ההתגלמות המוסיקלית של המוסיקאית המצוינת הזו. בהתרשמות שלי, Enest היא ספק אדם, ספק אלה, ספק אלפית כזו מ"שר הטבעות" או יצור על טבעי אחר. Enest חיה ביער הגדול ולפעמים גם בים הגדול, בין החיות הטבעיות והיצורים העל טבעיים, ושרה משם על רגשותיה האנושיים והטבעיים לחלוטין לבני זוג אנושיים וטבעיים לחלוטין.

עוד לפני תחילת ההופעה, יכולתי להבחין בסימנים שהיו על הבמה שאולי מבשרים את מה שעוד רגע אראה ואשמע. כל מוטות המיקרופונים ומערכת התופים היו עטופים בשרשרת נורות עמומות-נוצצות שהישרו על הבמה תחושה של יער אפל אך קסום, ועל הקיר מאחורי הבמה התנוסס שלט ועליו הסמל של Enest, שיכול להזכיר את צללית פניו של מין אייל גדול, שֶקרן גדולה נוספה על מצחו כשלישית לשתיים המסועפות הרגילות שכבר היו לו, והופכת אותו לפלאי במיוחד. כמובן שהסמל הוא די אבסטרקטי ומינימליסטי וכל אחד עשוי לראות בו משהו אחר, אבל כמו שבטח הבנתם כבר, העיקרון שמועבר הוא משהו קסום, מהטבע או מהעל טבעי, והכי חשוב- הכי רחוק מהאורבניות המפויחת והצינית שאנחנו רגילים אליה.

Enest פתחה את ההופעה עם השיר "Light & Clear", אחד משני הסינגלים שכבר שוחררו ומבשרים את בואו של אלבום בכורה שמתקרב, שיר מצוין שבהופעה קיבל גם דגש בגיטרה המהדהדת, מעבר לאיכויות המרשימות של כלי הקשת מהגרסא המוקלטת, שאגב, הקליפ שלה מראה יפה את הדמות ואת יחסיה עם היער והלילה.

enest 02

נתיב מעידה על עצמה שהיא מאוד מושפעת ביצירה שלה מביורק, ובשיר השני שבוצע, "Simple joy", אפשר לחוש את זה בקלות. הבאס המבעבע, התיפוף המהדהד שמרגיש כאילו נשמע ממרחקים, וצלילי הסינתיסייזר הגבוהים שנותנים קונטרה לשני הקודמים, משרים אווירה קסומה ומסתורית שקשה שלא להיסחף אליה. "The forest gives me comfort" היא שרה, וכל צליל וצליל בשיר מוכיח את זה, במוסיקה שקשה לחשוב על אחרת כדי לתאר אווירה של יער אפל שצופן בחובו דברים מסקרנים במיוחד. גם בשיר הזה הגיטרה מהדהדת למרחקים בקריאה כללית אל הלילה, או אל כל מי שישמע, והחליל של נתיב מצטרף אליה.

החליל, מעצם היותו כלי נשיפה, לא אלקטרוני, ובעל "צנרת" מאוד פשוטה, תמיד יזכיר לי קול של ציפור שיר, ונדמה שבקריאה שלו הוא קורא לכל חיות היער, אותן חיות שבשיר הבא, "My secret" כבר יש התייחסות ישירה אליהן, ו-Enest שרה על כך שאלו הם חבריה האמיתיים, ככל הנראה ודי בטוח, שבני האדם לא באמת מספיק טובים בשביל זה. גם בשיר הזה התפאורה המוסיקלית לא נגמרת, כשאת התפקיד הראשי הפעם לוקחים הקלידים של נועם חבקין בקריאות גבוהות, חדות וארוכות שמכוונות אל חבריה, כל חיות היער.

אם כבר הזכרנו שמות אז כדאי להזכיר עוד כמה, מכיוון שבאופן די מפתיע עבור יוצרת שעוד לא הוציאה לאור את אלבומה הראשון, עוטפים את נתיב חבורה מרשימה של שמות שכבר עשו דבר או שניים בשדה המוסיקה הישראלית. חוץ מחבקין ניתן למצוא את אדם שפלן בבס (אטליז, דה גירלז), איתי זנגי בחשמלית, וחגי פרשטמן בתופים (מידנייט פיקוקס, דה גירלז) שהשתולל על המערכת עם יד אחת מגובסת – מרשים. אחרי שלושת השירים הראשונים של ההופעה כבר פחות הרגשתי את אווירת היער, ובשירים שבאו אחריהם ההופעה קיבלה יותר גוון של רוק פסיכדלי, שהזכיר לי מעט את Tame Impala, ושבשום אופן לא היה פחות טוב מהשירים שפתחו את המופע.נראה שהחבורה הזאת התגבשה סביב Enest בצורה יוצאת דופן, שאני מנחש שגם הם לא לגמרי ציפו לה, והיה רגעים שהיה נדמה לי שהם כל כך נהנים לנגן יחד, עד שהיו יכולים לנגן את אותו ריף לנצח. לי לא היה שום תלונות על כזה דבר בכל אופן. בשיר השישי או השביעי אני זוכר שפתאום חשבתי לעצמי, כמה מדהימה היכולת שלהם לשמור על אותה רמה גבוהה של מוסיקליות מפתיעה ומורכבת למשך כל כך הרבה שירים, באמת שלא היה אפילו שיר אחד חלש בהופעה הזאת, וזה לא דבר של מה בכך.

>> צפו בגלריית התמונות מההופעה

אפילו שהאלבום הראשון שלה עוד לא יצא, אני יצאתי מההופעה בתחושה שנתיב כבר אובר בשלה לאלבום ראשון (עליו היא עובדת כבר שבע שנים לסירוגין). מדובר בפרפורמרית עם קול נהדר ונוכחות בימתית שקשה להתעלם ממנה. בסופו של דבר Enest לא כותבת באופן מאוד יוצא דופן, אבל הדמות שמולבשת על השירים ויוצרת את התפאורה הפנטסטית הזאת, גם במובן של הדמיוניות וגם במובן של המצוינות, מביאה איתה משהו חדש ומעניין, שלי לפחות, יש רצון לצרוך ממנו עוד ועוד.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-07-14

  הפיקסיז בישראל

  19:30 אסקפו, תל אביב

 • 2020-07-20

  קוסטה קפלן משיק אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *