איגרת אל הילדים: דודו טסה בהשקת אלבום חדש משיריו של אלי אליהו

דודו טסה ואלי אליהו (צילום: מורן לוי)

26/02/2018

חן זמיר

איגרת אל הילדים: דודו טסה בהשקת אלבום חדש משיריו של אלי אליהו

לרגל השקת אלבומו החדש של דודו טסה, "איגרת אל הילדים", המורכב משיריו של אלי אליהו, חן זמיר יצאה לראיין את השניים וחזרה מסוקרנת ביותר.

הבוקר התקיים בבית ביאליק אירוע חגיגי להשקת האלבום החדש של דודו טסה שנכתב כולו משיריו של אלי אליהו. לאחר כמעט עשור של שיתוף פעולה בין השניים, הספר והאלבום – "אגרת אל הילדים", ראו אור במקביל היום בליווי איוריו של האמן שריאל קסלסי. במהלך ההשקה שר טסה שירים מתוך האלבום: "צומת דרכים", "הדלת" ו"אם באהבה מדובר", ושיר נוסף – "איגרת אל הילדים", אותו דקלם אלי אליהו בליווי צלילי ההרכב. אין ספק שמדובר באלבום יוצא דופן מסוגו מבחינת הסגנון המוסיקלי שמשלב יותר נגיעות אלקטרוניות וכלי מיתר, ומבחינת המילים החדות של אליהו שמעניקות נפח חדש וייחודי.

צפו בתיעוד מהשירים והראיונות שקיימנו עם טסה ואליהו | צילום: מורן לויספרו לנו על האלבום

טסה: "זה אלבום שהתחיל משיר אחד – "אם באהבה מדובר", פניתי לאלי והוא שלח לי את הטקסט הזה. התחברתי אליו מאוד אז הוא שלח עוד טקסט ועוד טקסט, ומשם זה התגלגל נורא מהר, ופתאום קלטנו שנהיה פה אלבום".

ומניין השם "איגרת אל הילדים"?
אליהו: "בספר יש הרבה מאוד שירים שהנמענים שלהם הם ילדים ואני כותב גם על הילדות וזה איזו בשורה מן העתיד שנכתבת אל הדור הבא. השם מתכתב גם עם הברית החדשה – "איגרת אל הקורינתים".

דודו, מה מייחד את האלבום החדש מהאלבומים הקודמים שלך?
"להלחין שירה זה לא כמו להלחין שיר רגיל. האלבום כולו שונה מאוד מבחינת המבנה של השירים, אין בתים ופזמון בכל שיר, אלא הוא מתחיל בנקודה מסוימת ונגמר בנקודה אחרת. גם מבחינת הסגנון המוסיקלי האלבום שונה מאוד מקודמיו, ברמת העיבודים וההפקה, יש יותר נגיעות אלקטרוניות".

במה שונה האלבום מהספר מבחינת התכנים?
טסה: "האלבום הוא מאוד אישי ומאוד שונה בבחירות שלו גם מהספר עצמו, השירים באלבום מתעסקים על אהבה על בדידות, על זרות ופרידה ובספר יש נושאים קצת יותר מגוונים".

אלי, שתף אותנו בתהליך הכתיבה של הספר.
"זה ספר שלישי שלי, עברו שבע שנים מאז הספר הקודם אז אלו שירים שהצטברו לאט לאט. הייתה תקופה שלא כתבתי ולאחר מכן חזרתי לכתוב, אני חושב שהכתיבה שלי נעשתה קצת יותר חברתית ופוליטית עם השנים. אם בספרים הקודמים עיצבתי סוג של קול מדבר ודיברתי בעיקר על עצמי ועל הנפש, אז ב"איגרת אל הילדים" אני יותר יוצא החוצה לעולם".

ואיך מתבטא המסר החברתי בחיבור עם טסה?
"המסר בחיבור בנינו הוא מסר אומנותי בעיקר – להביא לידי ביטוי שירה ומוסיקה ואלו שני נושאים מאוד מחוברים מבחינתי, וכמובן גם האיורים שמעניקים פרשנות אישית של האמן וזה מאוד משמח לראות איך הכל מתחבר. אין ספק שבשירים עצמם יש מסרים חברתיים ופוליטיים ואחרים, כל שיר לגופו. באלבום הפן הזה בא לידי ביטוי בשיר "איגרת אל הילדים", השיר שסוגר את האלבום, ובו אני כותב אל הילדים שבכיתה, אל מי שבדרך כלל נחשב ל'לא מוצלח', 'מפריע' או 'מעתיק' ובדרך כלל נמתחת עליהם ביקורת, ואני מרגיש ששירה או אומנות בכלל פונה דווקא אל האנשים האלה ואמורה לתת להם כוח ולגיטימציה שלא כולם צריכים להצטיין במתמטיקה ומדעים".

לאיזה שיר אתה קשור במיוחד?
אליהו: "באלבום אני אוהב מאוד את כל השירים, כל פעם זה שיר אחר. למשל אני חושב שדודו העניק ביטוי קולי ופרשנות מוסיקלית מאוד מרגשת לשיר "צומת דרכים", שזה גם השיר הראשון שיצא, ונורא כיף לשמוע את זה".
טסה: "זה שיר פרידה מאוד מרגש. כולנו עברנו פרידות כאלו ואחרות בחיים ואת כל אחד זה פוגש במקום אחר. איך שקראתי את הטקסט הבנתי שהוא חייב להפוך לשיר".

צפו בקליפ האנימציה שיצר שריאל קסלסי, שאייר את עטיפות הספר והאלבום

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-07-14

  הפיקסיז בישראל

  19:30 אסקפו, תל אביב

 • 2020-07-20

  קוסטה קפלן משיק אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *