שכרון חושים ב-360: דודו טסה במופע אקוסטי

דודו טסה בבארבי. צילום: שרון עובדיה

07/11/2019

חן זמיר

שכרון חושים ב-360: דודו טסה במופע אקוסטי

לראשונה כשהוא לא מצויד בחשמלית, דודו טסה מאפשר לשקט לחדור את עורו. הוא לובש עומק חדש ושירה מדוייקת, מה שמוליד קסם חדש אצל טסה. בהופעת אורח מפתיעה מצטרף מארק אליהו ויחד הם כובשים את הקהל, מותירים אותי חסרת מילים ברגע של אושר מתוק. חן זמיר על מופע ראשון ויחיד מסוגו.

צפו בגלריית התמונות מההופעה

כשאני נכנסת לבארבי אוחזת בי התרגשות למראה האולם שעוצב מחדש במיוחד: בדיוק מתחת לנברשת הענק של הבארבי ממוקמת הבמה החדשה, נורות קטנות של אור חם צהבהב משתלשלות מן התקרה, וסביבה מאות כיסאות ב-360 מעלות, כולם כבר תפוסים. הכרטיסים אזלו מראש.

"איזו התרגשות, הא?", פונה אלי זר בתור לבירה, כשהוא קולט את המבט בעיני. אני מהנהנת וממהרת לתפוס לי מקום. אין ספק שמשהו אחר קורה, זה מורגש באוויר.

דודו טסה עולה בדממה מרהיבה, מתיישב ועוצם את העיניים לתוך השיר. "תסתכלי לי בעיניים", אני מרוכזת בכל תו בפניו, וצוללת אל עומק הכאב שבו. נדמה שטסה לא מסתפק באלבומו האחרון, "אגרת אל הילדים" שהופק משירי המשורר אלי אליהו, או במופע הייחודי שלו עם הכוויתים, אותו הוא שר כולו בעיראקית. עורו כמו מחליף צבעים וצורות, ויש בזה יופי של ממש, של התחדשות עמוסה בהשראה. כך הוא נותר, איתן עם האמת שלו, מסקרן את הקהל ומצמיא אותו לעוד ועוד פיסות מנפשו. בין לבין האוזניים מתענגות על צלילי הצ'לו של נעה איילי, ונגינת קאנון מעוררת. חלל החדר מתמלא בנבכי נפשו של טסה, והקהל מהופנט בדריכות למשמע הדרמה "עיר ובהלות". "כמו מעליות ריקות, כי נפלה עלי פתאום", הוא מזדעק.

ברגע מכונן טסה שולף לפתע את הנייד האישי שלו ובפתיחות רבה, ממש כאילו אנחנו אצלו בסלון, הוא מספר על ערב שיכור בו הולחן "עם חלומות כאלה", אותו כתב עם המשורר אלי אליהו, ומשמיע הקלטה ישנה בה הוא נשמע מעוך מאלכהול. וזה עובד, הקהל מתגלגל מצחוק, נשבה בקסמיו. אנחנו שבים אחורה אל שנת 2006, אל האלבום "לולה", כשטסה שר את "מעליות" יחד עם הקהל, בגעגוע מתוק. הכל עשוי כל כך טוב והלב כולו מוגש על הבמה, עד שאי אפשר שלא לחדור את הקרום פנימה אל הנפש ברגעים שמתרחשים לפנינו.

דודו טסה בבארבי. צילום: שרון עובדיה

בהפתעה גמורה מזמין טסה אל הבמה את מארק אליהו, נגן הקמנצ'ה שידוע בהופעותיו ברחבי העולם. וברגע שאליהו מניח אצבעותיו לניגון, אני מתמוגגת. המפגש בין איכות קולו של טסה, סגנונו העמוס כנות איומה, יחד עם הקמנצ'ה של אליהו שקיבל נופך נשמתי ביצירותיו, שואב את הקהל אל תהום חדשה. תהום הנפש. אליהו ממשיך ללוות את טסה בעליזות גם ב-"פוג אל נחל", וההתרגשות הופכת לשמחה של ממש, חפלה אותנטית. "ראיתם מה היא עשתה לי?", זורק טסה אל הקהל, שופך כאבו אחרי "נעמוד בזה".

לרגע אני תופסת, זו ההופעה הראשונה מזה זמן רב שלא ביקשתי שתגיע אל סופה. אחרי הדרן טסה בוחר לסיים עם "אני גיטרה", ואני תוהה לעצמי, ומחפשת תשובה בנימת קולו – אולי באמת מהותו היא גיטרה, הפורטת על נפשו בחילופי המנגינות. הוא מוסיף סלסול חצוף, ומסיים בתודה.

וכשהקהל נעמד במחיאות כפיים ולא מרפה, אני יודעת שהמופע הזה ייחרט לי עמוק בזיכרון.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *