סיקור הופעה: קין והבל מצדיעים ל"פלונטר"

צילום: שירה משה

07/01/2018

עתליה אוקון

סיקור הופעה: קין והבל מצדיעים ל"פלונטר"

40 שנה עברו מאז יצא "פלונטר", אלבום הפאנק המיתולוגי של רמי פורטיס. קין והבל 90210 באו לחגוג את המאורע בהופעת מחווה בבארבי תל אביב, והזמינו שלל אמנים אורחים להצטרף אליהם. יצא משובח.

"פלונטר" הוא אלבום הבכורה של רמי פורטיס. בולטות בו השפעות הפאנק של אותה תקופה, גם מוסיקלית וגם דרך המסרים המחאתיים שצמודים לו. האלבום ייצג תופעה חריגה בתרבות הישראלית באותן שנים, בזכות הנושאים עליהם שר פורטיס: בעיות "הדור הזה", חיפוש עצמי, שימוש בסמים וביקורת ומחאה נגד התקשורת, שלא היו מקובלים אז בתרבות המוסיקה של ישראל. רמי פורטיס היה יוצר צעיר, חדש ובלתי ממוסד, ודמותו האקסצנטרית נקשרת מאז לתרבות שוליים ומרידה במוסכמות. היום כבר אפשר לזהות להיטים מהאלבום אפילו ברדיו: "רד מעל מסך הטלוויזיה שלי", "אינקובטור" ועוד.

הבארבי אפוף בריח המשכר של הופעה: בירה, אפטרשייב וקצת זיעה, עשן סיגריות שנדבק על מעילי החורף. הייתי פה אינספור פעמים, ובכל זאת, בכל פעם שאני פה הבארבי מרגיש שונה. הוא סופג ולובש על עצמו את אופי האירוע. הפעם, אווירת המחאה, שנמתחת כל הדרך מסוף האייטיז ועד ימינו, נחגגה בהמוני זרועות מונפות של קהל שהרוק הוא אצלו בנשמה.

צפו בגלריית התמונות מההופעה

קין והבל, יחד עם הרבה אורחים, נתנו הופעה מרשימה. היה אפשר לחוש בגוף את הגיטרה והתופים, ודווקא הבס הורגש בחסרונו. כל הזמן רציתי שיגבירו, אבל זה לא לקח מההופעה את העוצמתיות שלה: הביצועים הגולמיים נתנו בראש והשתלבו עם אווירת הפאנק, והמלוטשים שבהם הרגישו כמו ג'ם מהנה של מוסיקאים מקצועיים. בלטו בינם ביצוע מרגש של חיים רומנו ואור אדרי ל"שמש", וג'נגו עם "תלוי על הצלב" נותן בראש וסוחף. אלו רק שניים מבין שלל הביצועים המעולים שהיו בהופעה הזאת. דרך כל מי שהיה על הבמה היה אפשר להרגיש את האהבה למוסיקה, לרוק ולרמי פורטיס ומה שהוא חולל. פעם בכמה שירים נעצרה ההופעה והוקרנו סרטי וידאו קצרים שהציגו את האווירה של אותם ימים ואת הילולת תרבות הנגד שליוותה את צאת האלבום. כמילותיה של צעקה שנשמע מהבמה: "הלילה לא ירקדו פה הורה!". אמנם פוגו (דרך ה"ריקוד", בהעדר מילה אחרת, של פאנקיסטים ומטאליסטים בהופעות) לא ממש היה, אבל בהחלט לא הורה.

רגע לפני סוף ההופעה הרימו קין והבל את כולם על הרגליים עם שני להיטים גדולים מהאלבום: "רד מעל מסך הטלוויזיה" ו"המוות אינו מחוסר עבודה", שריגש במיוחד בזכות הקהל שהשתולל וידע לשיר את כל המילים החודרות של השיר בחדווה מרגשת.

כל הבילד-אפ הזה השתלם כשלשיר האחרון עלה רמי פורטיס לבמה, לקול שריקות ומחיאות כפיים סוערות, בתור המנהיג הוותיק של כולנו. אחרי לא הרבה תודות צנועות, יחד עם הלהקה, נתן ביצוע משלהב, ואחרון ללילה זה, של "אינקובטור". 40 שנה זה המון זמן, שני דורות כמעט. באותו לילה על הבמה נדמה היה שהפער בין הדור ההוא לדור הזה הלך והתכווץ עד כדי שאינו רלוונטי; אותם מסרים, אותה מחאה, אותה אהבה למוסיקה. היה מרגש.

צילום וידאו: אדוה אראל

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *