חלומות עשויים מעננים שחורים: על האלבום החדש של בוקרשט

בודפשט, עטיפת האלבום. צילום: דני פינקנטל | עיצוב: עמוס פאנק

05/01/2017

דביר הלוי

חלומות עשויים מעננים שחורים: על האלבום החדש של בוקרשט

שלוש שנים אחרי אלבום הבכורה, בוקרשט משנים כיוון. מה חשב דביר הלוי על השינוי?

שלוש שנים עברו מאז אלבום הבכורה של בוקרשט. בוקרשט של האלבום הקודם הייתה להקת רוק אלטרנטיבי או אינדי רוק, או איך שאתם מעדיפים לקרוא לזה. השירה של דני פינקנטל תיארה עולם קודר, ייאוש קיומי, אותו היא עטפה במוסיקה יחסית רכה, נעימה ואיטית, עם התפרצויות רוקיסטיות לפרקים. הניגוד הזה בין המילים הדיכאוניות לבין המוסיקה הקלה יותר, הזכירו לי כל מיני בקרים גלמודים בשבתות אביביות, בהם העולם שבחוץ שלו ונעים, הציפורים מצייצות והזמן רגוע, אבל הלב שלך חמצמץ.

באלבום החדש, "בודפשט", ואני מניח שכמו גם במקרה של שם הלהקה, הקשר לעיר המקורית הוא מקרי בהחלט, הלהקה עברה מטמורפוזה סגנונית מסוימת, והפכה בעיקרה ללהקת שוגייזינג למהדרין. שוגייזינג, כמו שאני מוצא את עצמי נאלץ להסביר שוב ושוב, כי נראה שאף אחד לא יודע מה זה, הוא סגנון מוסיקלי שהתפתח בשנים העגמומיות של סוף שנות השמונים בבריטניה. להקות כמו My bloody Valentine, Slowdive, ו-Jesus and the Mary Chain, העניקו לעולם מוסיקה חלומית רוויות אפקטים, עם שירה שנשמעה מרוחקת ומאופקת, נישאת על גלי גיטרות שמתמרחים באיטיות עד לאופק, ומעניקים לכל תחושה של חלום שמתפוגג בהילוך איטי במעין דמדומים נצחיים. בשנים האחרונות הסגנון הזה עשה קאמבק, שאמנם לא חורג באמת מהשוליים, אבל נוכחותו מורגשת גם בנוף המקומי.

אמנם גם באלבום הקודם היו רגעים שהדהדו קצת שוגייזינג, אבל באלבום החדש הלהקה כבר חוצה את הגבול באופן כמעט מלא לטריטוריה הזאת. כמו הלהקה כולה שקעה במים עמוקים, המוסיקה נשמעת מרוחקת ומעורפלת, כמו שדר רדיו מזמן אחר. הגיטרות נמתחות ונמרחות ונעטפות היטב בריוורב ושלל אפקטים אחרים, והשירה נדמת יותר ויותר להד מרוחק. קחו את הפתיחה האיטית והמעוננת של "Vehicle" למשל, שמרגישה לי כמו הרגע הזה אחרי שהתחיל לרדת גשם בחוץ ואתה שואף את האוויר הלח שנייה לפני שאתה סוגר את החלונות. אפילו המילים עצמן נהיו יותר מעורפלות וחלומיות, עם קשר רופף יותר ויותר ביניהם, כמו הרהור שצף על פני המוסיקה.

"בודפשט" הוא ללא ספק חבר חדש וראוי במדף השוגייזינג הישראלי (או שמא התל אביבי?) ההולך ומתרחב. אבל אני חושב שאם הייתי מוכרח לבחור בין שני האלבומים של הלהקה, הייתי מעדיף את הראשון. משהו בצלילות הגבוהה יותר שלו דיבר אליי יותר, המילים של פינקנטל זהרו שם יותר ואני הרי סאקר למילים טובות. לא במקרה השיר שהכי עשה לי את זה באלבום הוא "Sabotage", שמרגיש קצת כמו שארית מהאלבום הקודם, יותר רוקיסטי, עם נגינת רוק יותר מקובלת וחותכת, ושירה שהיא נוכחת, מובנת ולא מרחפת אלייך מהחלל החיצון.

בוקרשט יופיעו ב-11 בינואר ברוטשילד 12 תל אביב, ולאחר מכן יצאו לסיבוב הופעות באירופה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2019-06-16

  נועה גולן בראל משיקה אלבום בכורה

  22:00 תיאטרון תמונע, תל אביב

 • 2019-06-18

  Tess Parks בישראל

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2019-06-20

  פסטיבל ניו אורלינס

  17:30 מוזיאון תל אביב לאמנות

 • סמי בירנבך משיק אלבום חדש

  21:00 האזור, תל אביב

 • ZSK בישראל

  22:30 לבונטין 7, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *