מסיבת פיס אנד לאב: 75 שנה לבוב מארלי ברדינג 3

יום הולדת לבוב מארלי. צילום: אקליפס מדיה

10/02/2020

חן זמיר

מסיבת פיס אנד לאב: 75 שנה לבוב מארלי ברדינג 3

"רגע לפני סיום בשיר One Love, מצאתי את עצמי בשרשרת ידיים עם הקהל, זה היה מרגש, ראיתי מול העיניים איך המוסיקה של בוב מארלי מקרבת בין אנשים, ומחזירה את האהבה לעולם". חן זמיר בסיקור על חגיגות 75 שנה לבוב מארלי, מופע ראשון מתוך שני מופעי ענק בהשתתפות עשרות אמנים שהתקיים בסוף השבוע האחרון.

זו השנה ה-15 ברציפות בה מתרחש בארץ מופע יום ההולדת של בוב מארלי, בשיתוף אמנים מן השורה הראשונה. ובכל זאת, בכל שנה ישנה איזו התרגשות מחודשת סביב המופע. נדמה כאילו כל אנשי הרגאיי בארץ מחכים ליום הזה. וכשהוא מגיע סוף סוף, הם כמו קמים לתחיה. כאילו זה המקום היחיד בו אפשר להרגיש בנוח להיות בנוכחות מלאה של צ'יל, אנרגיות טובות, תחושת שחרור ואהבה לעולם.

כשאני נכנסת לאולם ברידינג העיניים שלי תופסות מגוון רסטות מסוגים שונים, ביגוד זרוק בצבעי הדגל הג'מייקני, נערים ונערות בכל צבעי הקשת והגילאים, ובוב מארלי אחד מתנופף על רקע דגל מבד ירוק-צהוב-אדום. אני מתחילה להתרגש ביחד עם המוסיקה שמקפיצה את הקהל בקצב הרגאיי, ביחד עם התלתלים הארוכים של הדיג'יי, שיודעת מה היא עושה.

אל הבמה יעלו ויבואו בעוד רגע טונה, פישי הגדול, מוקי, רד בנד, פול טראנק, האחיות כרקוקלי, עומר נצר, עדן דרסו, דניאל סאן קריאף ועוד רבים וטובים, לצד זמרים אורחים מארצות הברית וג'מייקה שהגיעו במיוחד לישראל על מנת לציין את יום הולדתו של מארלי, בניהם B Anthony (ממובילי תנועת הרגאיי העולמית). רגע לפני מצטרף אל הבמה הנסיך ארמיאס סאלה סלאסי, הנכד ויורש העצר של קינג היילה סלאסי, קיסר אתיופיה שעולה ונושא ברכה אל הנוכחים. בחלוף 40 שנה ממותו של נביא הרגאיי המפורסם ביותר בעולם, ומי שנלחם למען השלום והאהבה גם באמצעות המוסיקה, המופע מקבל עוצמות חדשות.

יום הולדת לבוב מארלי. צילום: אקליפס מדיה

אני מתמסרת לצלילי הרגאיי בקלות, וכשפישי הגדול משלב ראפ בועט ב-So Much Trouble, משהו מתחיל לקרות. תפנית נוספת נרשמת אצלי כשהאחיות כרקוקלי משלבות פופ הרמוני על קלידים בארבע ידיים, וכשהן פורצות ברגאיי אל הבמה הקהל מחדש אנרגיות בפרפורמנס מעולה. Roky D, כוכב האפרו רוטס, עולה בלבוש מסורתי וממלא את נוכחותו הגאנית, ואני תוהה לעצמי, מה יש ברגאיי שמוציא כזו תחושת שחרור ושלווה. אולי אלו השירים של מארלי, שעמוסים במסרי אהבה ושלום?

בצרידות מדוייקת ממשיך עומר נצר ומשלב גיטרה חשמלית ב-No Woman No Cry, פול טראנק בקאבר מעולה ל- Buffalo Soldier, ובשמץ גאונות משלב טונה את "קאובוי" עם I Shot The Sheriff. מיד אחרי שרד בנד שמרהיבים בקאבר ל-Iron Lion Zion, עולה מוקי ובועט באומץ את דעותיו על מסריו של מארלי. "המוסיקה של מארלי נשארת וגדלה מדור לדור, היא באה להגיד משהו. העולם שלנו היום מאוד מתחסד וצר אופקים, וכל מי ששונה חוטף. זה לא משנה אם אתה יהודי, ערבי מזרחי, אשכנזי, שחור, לבן, סטרייט או גיי, אנחנו צריכים לאהוב בכל מקום, והעולם הזה יהיה בריא יותר".

בדממה שמולידה אינטרפטציה מהפנטת לשיר Wait In Vain, נכנסת דניאל סאן קריאף ומנכיחה את עצמה בשיר בעוצמה נשית חזקה ומדוייקת. אבל איש בקהל לא ציפה לזה שהמופע האמיתי יתחיל כש-Anthony B יעלה על הבמה. סוחף ומלא אנרגיות הוא מקפיץ את הקהל ומשלהב אותו במסרי האהבה של בוב מארלי. "שכל אחד ימצא מישהו לידו, להחזיק ידיים", הוא מבקש ברגע שמתחיל שיר הסיום, One Love.

ברגע מרגש מצאתי את עצמי בשרשרת ידיים עם הקהל, כשלשני צדדי זרים מוחלטים שמבקשים לאהוב. ראיתי מול העיניים איך המוסיקה של בוב מארלי מקרבת בין אנשים, ומחזירה את האהבה והשלום לעולם.

אני יוצאת מהמופע לתוך גשם ששוטף אותי, ומקווה שהמוסיקה של מארלי, אגדת הרגאיי, תמשיך לשטוף את העולם משנאת אחים ומלחמות, ותאפשר לנו להאמין באהבה העצומה הזו, שאנחנו כל כך אוהבים לשיר.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *