כשהביט של תמיר מוסקט פוגש באלוהיות של אביתר בנאי

06/09/2019

חן זמיר

כשהביט של תמיר מוסקט פוגש באלוהיות של אביתר בנאי

לרגעים נדמה היה כאילו חתונה לבנה אמיתית התרחשה אמש בבארבי, כשמאות התכנסו להאזין לקול התפילה של שיריו של בנאי, העטופים בביט הקסום של תמיר מוסקט. המופע החדש, שהדהד אמוציות ואהבה רבה מן הקהל בריפיט, הוכיח שהזיווג בין השניים הוא אכן משמיים. חן זמיר הייתה שם בין הקהל וחזרה לסיקור נרגש במיוחד.

צפו בגלריית התמונות מההופעה

כשהוא לבוש בחולצת שבת לבנה וציציות שמתנפנפות לכל עבר, עולה אביתר בנאי אל הבמה נרגש ומבויש, ומתיישב לצד הקלידים. זה זמן רב שלא ראיתי את רחבת הבארבי הומה כל כך. ויחד עם הקהל אני מחייכת למראה דמותו, חדורת האמונה, ומחכה למוצא פיו. בנאי פותח את המופע בקולו הזך עם השיר "תתחנני אלי" מתוך אלבום הבכורה, והקהל מתענג על אביתר המוכר להם כבר 22 שנה. בלב פתוח משתף בנאי את הקהל במחשבותיו דאז, על אותו בחור ששנא וכאב את עצמו, כשכתב את מילות השיר "יש לי סיכוי".

בנאי ממשיך ומרעים בצלילים דמויי פסנתר, ובדממת השיר הוא מזמין אל הבמה את שותפו החדש שמביא איתו את הביטים של הבלקן ביט בוקס, הלוא הוא תמיר מוסקט. בנאי עוצר לברכת "שהחיינו" נרגשת, ויחד הם פותחים עם "יפה כלבנה".

החיבור בין בנאי לתמיר מוסקט אמנם לא חדש לחלוטין, בנאי כבר שיתף איתו פעולה בעבר באלבומו "לשונות של אש", שיצא בשנת 2017, כשמוסקט עיבד את מחצית משיריו. אך לאחרונה החיבור מתהדק בין השניים, תחילה בשיר המשותף "רחמים" שיצא ביוני האחרון ומספר על המסע המיוחד של משפחת בנאי, וממשיך עד למופע החדש ואלבום E.P משותף שעתיד לצאת בחורף הקרוב. אם לרגע אחד תהיתי על מהות החיבור בין השניים, ששונים כל כך בהווייתם המוסיקלית ונדמה כאילו באים הם מעולמות שונים לחלוטין, כשמגיע הרגע ומוסקט מצטרף אל בנאי בצלילים, מיד אני מתבדה ונותרת מוקסמת למשמע ההתחדשות המיוחדת. כך, פעמים רבות הצלילים של מוסקט מוסיפים לבנאי קצב של מעין ריקוד סלסה, שכמו מתרחש בין השניים.

"אני אשתף אתכם בסיפור", עוצר לפתע בנאי, וחולק משל על הכרת הטוב, ואני מחייכת למשמע מילותיו, מבינה את האמונה המסתתרת מאחוריהן. בנאי ממשיך לשיר חדש, "מזמור לדוד" מתוך תהילים. "לא העזתי אף פעם להלחין תהילים", הוא מודה.

לרגע לא ברור מה מתרחש על הבמה כשבנאי פותח בשיר חדש נוסף, "מכור", המשלב מילים עמוקות ומוסיקה דרמתית, ואני מתכנסת במחשבות על התמכרות לפחד, למחשבות, ולכל מה שעושה לנו רע. הקצב שלא נשמע כמו שום דבר מוכר של בנאי ממשיך אל "אותיות פורחות באוויר", נוצר משהו אלוהי כמעט באוויר, בצלילים משגעים ונשמתיים מאוד. הגיטרה המתנגנת נשמעת לפתע כמו נבל צלול, רגע לפני שבנאי ומוסקט "חוצים את הרחוב".

אביתר בנאי ותמיר מוסקט בבארבי. צילום: שרון עובדיה

בהמשך הערב מבצע בנאי ביצוע מיוחד לזכרו של אחיו הבכור מאיר בנאי, "אל תלכי מכאן". "זה שיר שגדלתי עליו, שהייתי שומע בווקמן, אחד משירי האהבה המופלאים של אחי". הצלילים מתהפכים ומעמיקים את השיר, "אל תלכי, לא!", הוא מזדעק, ספק אל רעייתו שצופה בו מתוך הקהל, "יש לי רק אותך".

לקראת סוף המופע, השניים יורדים מהבמה מלווים בנגנים, וחוזרים להדרן. "האמת שבא לי להתחיל מההתחלה עכשיו", מחייך בנאי והקהל כמו מחבק אותו באהבה על שובו. הוא שר לבדו את "עד האהבה", כשהוא מתחנן ומבכה על עצמו את המילים, "כל מה שתבקש". הוא מסיים בלחישה יחד עם הקהל את המילים "עד האהבה".

הו אז מתרחשת החתונה הלבנה על הבמה. מוסקט חוזר ופותח בצלילים קסומים, שיוצאים כמו מתוך פנטזיה מופלאה, עשירים בדמיון. וכשנשמעת החצוצרה בנאי פותח במילות השיר "חתונה לבנה", והקהל כמו מרגיש ברגע בו הצלילים מתחברים ועורכים חופה בין שני עולמות שמולידים משהו מוסיקלי חדש ועשיר.

הקהל שעוד לא שבע מן הצלילים, מוסיף למחוא כפיים בקצב, גם כשבנאי ומוסקט יורדים שוב מהבמה, כמו מסרב לתת לבנאי לעזוב. בנאי חוזר להדרן שני ולא מתוכנן, כשהוא נפעם מאהבת הקהל הוא שר את "אבא". המילים מהדהדות ושבות מן הקהל, ורחבת הבארבי לרגע הומה כמו בתפילה נרגשת, מפי מאות לבבות, והימים הם ימי סליחות. "יש משהו פעור ונפתח במוסיקה", אומר בנאי. "כמו לפתוח מרחב שבו מצליחים להרפות מהמחשבות, להסכים להרגיש, בייחוד בימים אלו של התחדשות".

ואני מהרהרת בצאתי, שבוודאי יש לבנאי הרבה על מה להודות בימים אלו. אם זה על האמונה שמלווה אותו, אם זה על המוסיקה והקהל שדבק בו שנים חרף גלגוליו הרבים ושינוי צורתו, אם זה על רעייתו האוהבת ואם על ההתחדשות שבמנגינה, שמרעידה את הלבבות.

צפו בקטעי הוידאו שצילם יובל אראל

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *