בדרך הביתה: ענת מלמוד בתיאטרון תמונע

19/04/2016

דרור לביא

בדרך הביתה: ענת מלמוד בתיאטרון תמונע

לאחר שזכתה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה, ענת מלמוד התפנתה לחגוג את אלבום הבכורה, "לפני השינה", בהופעת השקה חגיגית בתיאטרון תמונע.

לאחר שזכתה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה, ענת מלמוד התפנתה לחגוג את אלבום הבכורה, "לפני השינה", בהופעת השקה חגיגית בתיאטרון תמונע. היה מרגש.

מאת: דרור לביא | צילומים: שרון עובדיה

 

עוד לפני שמתייחסים למילים וללחנים, יש משהו בקול של ענת מלמוד ששובה אותך, מבלי שהבנת לאן נכנסת. משהו בעדינות שלה מושך אותך אל תוך העולם שלה, וכאשר אתה כבר שבוי בקסמיה, היא עושה בך כרצונה – מתפתלת עם המלודיות, שואבת עם המילים ובונה סיפור שהוא רק שלה. סיפור שמתחיל בצפון, ממשיך בירושלים, נע הלוך וחזור בחיפושים אחר המקום שתוכל לקרוא לו בית. אתמול, למשך שעה וחצי, תיאטרון "תמונע" היה לה בית.

השיר שפתח את המופע, "אם היה מקום", זורק את המאזין הישר אל תוך חווית החיפוש, בפתיחה מכשפת, שהרגישה כמעין תשליך לטיהור הנפש. משהו בתחושה המזוקקת מעצים את החוויה, שממשיכה אל תוך השיר השני, "בנחל קדרון". השיר שנכתב בידי המשורר א.צ. גרינברג, מרגיש טבעי לחלוטין וממשיך את הקו המלודי היפהפה ואת תחושת החיפוש הבלתי-פוסק.

גם כאשר הלהקה מתפנה לשיר מורכב יותר, "מראות", הכל מתנהל בדיוק מושלם, בתיאום מופתי בין הנגנים. פן חדש מתגלה במלמוד, שהופכת קצת תיאטרלית, ומתגלה כמלחינה נהדרת, בעלת מאפיינים יחודיים: פיתולים קטנים, מהלכים הרמוניים נפלאים, ליינים מפתיעים על הפסנתר. החוזקה של מלמוד כמלחינה היא גם שזיכתה אותה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה ממש לאחרונה, קצת לפני יציאת האלבום, ובאה לידי ביטוי גם בשירים הבאים: "מתוך היאוש" ו"לפני השינה". דווקא הבחירה של מלמוד לבצע את שיר הילדים "דני גיבור", בעיבוד מקורי ואינטימי על הפסנתר מרגישה תלושה ולא משתלבת ברצף.

בשיאו של הערב, מלמוד מארחת את הדס קליינמן ואביב בכר שהוציאו זה מכבר את האלבום "מעט פשטות" וזכו להצלחה לא מבוטלת, בהשמעות ובהופעות. האירוח של השניים הופך לשיאו של הערב, בשל החוזקה שלהם כצמד ובגלל החיבור היפה למלמוד. "סתיו" שלה זוכה לביצוע מרגש של השניים, כאשר בכר פורט על הגיטרה החשמלית כאילו הייתה עוּד וקליינמן מרהיבה על הצ'לו. הביצוע של השלושה לשיר "פרפר אדם" עוררה בי סערת רגשות עוצמתית והרגישה כמו חוויה מוזיקלית נדירה, גם בזכות הוירטואוזיות של כל הנגנים (חיים פסקוף על התופים, עדי גיגי על הבס וגל דהן על כלי הנשיפה). לאחר שהשלושה מבצעים את השיר "בימים שיעברו עלינו", נשארת מלמוד עם הלהקה ומבצעת את "מרוב אהבה", מגלה צד שונה שלה – קצת יותר גשמי, פחות מחוכם, אבל כזה שמבקש לזוז.

מעט לפני הסוף, מלמוד מבצעת את סינגל הבכורה שלה, "ניגון", שאין צורך להכביר עליו במילים, מלבד לומר עליו שהוא יפה יפה, ומעבר לכך, כמו שאומרת מלמוד בעצמה, השיר עשה איתה (גם עם הקהל) הרבה חסדים. לסיום, בוחרת מלמוד לבצע את השיר "מולדת", שנכתב בידי אברהם שטרן, ואולי בעצם מבקשת לסגור מעגל עם החיפוש, אולי כאן, ממש כאן, זה המקום הנכון להיות בו. בראיון שערכנו איתה לכבוד יציאת הסינגל "מולדת", סיפרה מלמוד שהשיר עומד בעינה גם כדימוי לזוגיות ולחוזקה של אהבה. מאז היא מצאה בית, התחתנה, התמקמה, עכשיו מתחיל החיפוש אחר האלבום הבא.

האלבום לרכישה בבנדקאמפ | גלריית התמונות מההופעה

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-02-19

  לולה מארש משיקים אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-02-20

  נתן גושן משיק אלבום חדש

  21:00 בנייני האומה, ירושלים

 • איל לנזיני משיק אלבום חדש

  21:00 התיבה, יפו

 • 2020-02-24

  רועי רבינוביץ משיק אלבום בכורה

  22:00 האזור, תל אביב

 • 2020-02-25

  Smokie בישראל

  21:00 היכל התרבות, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *