ביקורת אלבום: עמיר בניון – מילה ברוח

עמיר בניון (צילום: אלדד רפאלי)

26/01/2017

תמרה לילך מזומן

ביקורת אלבום: עמיר בניון – מילה ברוח

כמה נעים לפתוח את העטיפה של האלבום החדש של עמיר בניון, אלבום ה- 13 במספר. לקרוע את השקית שעוטפת אותו, בעדינות שלא יפגע מהחוץ, להריח את הריח שמזכיר חנות ספרים ישנה. לפתוח. לראות את התמונות מספרות את הסיפור שהמילים מדברות. לראות ניקוד מקשט שירים, לראות מילים.

נדמה לי שהדבר האחרון שאפשר לומר על עמיר בניון שמילותיו ברוח הן, שהרי מילותיו הן שורש. מחצבה אדירה שמפרפרת בתוך הבטן ,הר געש. המילים מתחברות חזק לתמונות האלבום- עץ עבה, שורשי, מניח את הקול שלו, השונה אולי, במין ביטחון שישמע היטב. האלבום החדש של עמיר בניון, "מילה ברוח", משקיף אל העולם שבחוץ לא ממרומי העץ אלא דווקא מהמקום שממנו נכתב, בטן האדמה.

כמו סופה מתערבלות המילים במין עשן לבן המפיג לכלוך אחד בחוסר בהירות אחר, המצריך לשמוע שוב, להבין מהיכן מגיעות המילים, מהו הלחן שמלווה את האלבום כולו לנימה שונה, מדויקת המשליכה את האדם לאדמה להתערבב בתוכה ולצאת בכל זאת נקי יותר?

בניון שונה מהקולות האחרים. זהו אלבום המתאחד בצורה המעגלית שבו. אלבום הדש בתכנים פנימיים- אהבה, חיפוש לנאמנות הדרך, לביטחון שבה, לחרות אמתית ושוב לאהבה בכל מידותיה, היבטיה, נגזרותיה. מין צורך אדיר להבין דברים בצורה פנימית, לרסק את האהבה לחתיכות גדולות כאלו שמצריכות תהליך עיבוד לפני שנאכלות.

מה מייחד אלבום זה? יש בו בקשה לאמת השאובה ממקור מאוד עמוק. אולי זו התחושה שבניון כתב אלבום זה כשסגר עצמו בתוך עצמו יחד עם אלוהים במין תפילה שקטה, מעמיקה, מבקשת להוציא את הקול המדויק לחוץ. השירים המתערבבים בתוך האלבום שנכתבו בידי אשתו, מרים בניון גולן, מוסיפים לאותו טון בדיוק.

"באמת שאהבתי אותך גם כשזה לא נראה בדיוק כך, באמת אני אהבתי אותך אבל פשוט הייתי אני כל כך", שר בניון בשיר "באמת", מספר את הסיפור של פנים וחוץ, הכאב שבקושי להגות את מה שמתרחש בפנים. השיר "עוד רגע" לוקח להר געש של פנינים מטיילות ביופי עדין , נקי כל כך, מפזר אופטימיות כה עדינה, מפשטת רגש מורכב לתוך צנצנות קטנות.

הלחנים מסתלסלים סביב המילים, כמו לופתים אותן על מנת להכניס בהן אישיות חזקה לנוכח המילים העדינות. "יחיאל", הסוגר את האלבום, פותח בפנינו סוג של רוח גדולה, כזו שיכולה לגרום גם למילים לעוף אך לא להתעופף. לעוף בייעוד למקום מדויק להפליא ומשם לחזור חופשיים יותר, שלמים.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

2

ג'ודי 11:39

 • 07/07/2017

  אלבום מרגש, מעורר געגועים ומחשבה. הנאה רצופה מההרמוניה בין מילים למנגינה. איפה יש עוד יוצרים כמוהו?

  הגב

בר יעיש 01:46

 • 07/06/2017

  אלבום מצויין שבמצויינים. חבל שהקהילה האלטרנטיבית מפספסת אותו.

  הגב

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *