רוק ורוך: אלון אולארצ'יק בזאפה

18/04/2016

דרור לביא

רוק ורוך: אלון אולארצ'יק בזאפה

אלון אולארצ'יק שתמיד ידע לשלב בין ה"כאן" וה"שם", חוגג 30 שנות פעילות כאן, אבל עדיין מצלצל לגמרי גם את ה"שם".

אלון אולארצ'יק שתמיד ידע לשלב בין ה"כאן" וה"שם", חוגג 30 שנות פעילות כאן, אבל עדיין מצלצל לגמרי גם את ה"שם".

מאת: דרור לביא | צילומים: שרון עובדיה

 

אפשר להכביר במילים ולנסות להגדיר את הסגנון של אולארצ'יק – רוק, פרוגרסיב, ג'אז, בלוז, אפילו פה ושם אוריינטלי, אבל בכל סגנון שהוא נוגע בו, מרגישים מיד את הטאץ' הייחודי, המוסיקליות המרשימה; העובדה הזאת הופכת אותו לאחד היוצרים החשובים והנדירים במוסיקה הישראלית. לאורך הקריירה הארוכה שלו, אולארצ'יק ידע לקח את ההשפעות מבחוץ ולביית אותן, לשחק ולהשתמש בהן כדי לצור את ה"כאן", את החיבור ההיברידי של כור ההיתוך.

לכבוד 30 שנות פעילות מוסיקלית, יצאו אולארצ'יק והלהקה לסבב הופעות מיוחדות בזאפה. בשבת האחרונה, אירחו את ברי סחרוף, אמיר דדון וקהל רב שמילא את הזאפה עד אפס מקום, אולי כי אולארצ'יק תמיד ידע לעשות את שלו אבל להתמקם בלב המיינסטרים. לאורך כל ההופעה אפשר היה להרגיש את זה: אולארצ'יק עולה לבמה ומתחיל דווקא בסיפור, ורק לאחריו, הלהקה מתחילה לנגן את "שני חלקים בתוך השלם". השיר הוא דוגמה מובהקת לאופי המוסיקלי החלקלק של אולארצ'יק – להיט ענק, אבל כזה הכתוב במשקל מוסיקלי לא שגרתי של שבע שמיניות. הבחירה להתחיל את ההופעה עם השיר הזה היא הבחירה בהיברידיות.

הרבה שירים טובים יש לו, לאולארצ'יק, הרבה להיטים שנשכחו בתהום הנשייה של הפלייליסט, אבל מצלצלים מדהים – "גלים גלים", "כל דבר קט" (עם הפתעות הרמוניות), ואפילו "בואי נתחבק" (מי זוכר שנולד בתכנית עלומה בערוץ 24 הישן). כאשר הלהקה מתחילה לנגן את "ניו יורק", לטעמי השיר הטוב ביותר של אולארצ'יק, שוב מהדהד הקשר המיוחד הזה בין ה"כאן" ל"שם" – תל אביב, ניו יורק, בת ים, הרבה מקומות, הרבה אנשים. אולארצ'יק שר: "לא מבין במרחקים", אבל למראה ולמשמע הקריירה שלו, נראה שיש לו מושג או שניים במרחקים, ובעיקר בשירים נהדרים: ב"בעיניך" מפליא אבי יפרח בסולו בס מרטיט, ולאחריו ב"בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי" הלהקה מרשימה ברוק פרוגרסיבי, מורכב ומוצלח.

>> צפו בגלריית התמונות מההופעה

האורח הראשון, אמיר דדון עולה לבמה ומרהיב בקולו את "לא סתם", ולאחריו, אולארצ'יק חוזר לנגן איתו את "בגלגול אחר", "מסטיק" הנפלא (מהאלבום המשותף עם אלעד אדר) ו"אור גדול" האהוב של דדון. האירוח של דדון מעניין ומיוחד, אבל לעתים הרגיש קצת תלוש; לא פעם הייתה תחושה שההופעה היא של דדון ולא של אולארצ'יק. כאשר ירד דדון מהבמה, ואולארצ'יק נשאר לבד עם אלעד אדר על הפסנתר, השניים ביצעו ביחד את "נערה במשקפיים" ו"בואי נגיד שאני שלך", שניים מהלהיטים הגדולים של אולארצ'יק, ולא סתם, הם קולעים בדיוק לטעם הישראלי, טקסט על אהבה עם לחן מבריק. גם "בן בסט" שבא לאחריהם, קולע בדיוק לישראליות – קצת אוריינטלי והרבה שיתוף של הקהל (במיוחד עבור העם שאוהב כל כך קריוקי).

האירוח השני של הערב, ברי סחרוף, בא בדיוק בזמן ובמקום. סחרוף, כמו אולארצ'יק, השכיל לשלב בקריירה שלו את ה"כאן" וה"שם", את המזרח והמערב, אמנם ה"שם" שלהם אחר, אבל החיבור בין השניים מוצלח כל כך, שלא ברור איך השניים לא נפגשו קודם. ביצוע עוצמתי ל"עבדים" התגלגל ל"בסוף של יום" בשני קולות, ולאחריהם Play With Fire של הסטונז שקיבל ביצוע חושני, חייתי, בוגר וחכם. המסיבה האמיתית התחילה כאשר הם ביצעו את "בא לשכונה בחור חדש" – השניים, שגרו בבת-ים בילדותם, נשמעים כאילו באו מאותה השכונה, ולא משנה אם אולארצ'יק מארה"ב וסחרוף מטורקיה, השכונה היא בת-ים הישראלית, הלבנטינית, זו הנשפכת לים ומשתפלת ליפו. גם "כמה יוסי" האלמותי של סחרוף שר על אותה השכונה, על אותם זכרונות הילדות, ואין פלא שהשניים בחרו לבצע את השיר.

אולארצ'יק הוא זן נדיר במוסיקה הישראלית, הוא מלחין בחסד ומפיק מרשים, והדבר החשוב ביותר – הוא לא מאבד מהלהט שלו, מהרעב לצור. במקביל לסבב ההופעות החגיגי, יצא אלבום אוסף, שכולל את נקודות הציון החשובות של אולארצ'יק בשלושים השנה האחרונות. מומלץ לשמוע, לחקור, להכיר נדבך נוסף בעולם המשולב והמשורג הזה שנקרא מוסיקה ישראלית.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-02-24

  רועי רבינוביץ משיק אלבום בכורה

  22:00 האזור, תל אביב

 • 2020-02-25

  Smokie בישראל

  21:00 היכל התרבות, תל אביב

 • הזאבות משיקות אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-02-26

  קרן אן בישראל

  21:00 מערת צדקיהו, ירושלים

 • 2020-02-27

  קרן אן בישראל

  21:00 אלמא, זכרון יעקב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *