רוק ירוק פרק 2: גיא אקשטיין

גיא אקשטיין. צילום: ליזה שצ'טינקוב

01/08/2018

עלי שנקר

רוק ירוק פרק 2: גיא אקשטיין

בין ליווי רכב לבלאגנים בגזרה, הצלחנו לתפוס את גיא אקשטיין לשיחה על מוסיקה, על השירות הצבאי שלו ועל מה שביניהם.

רוק ירוק. זרקור על חיילים מוסיקאים בבסיסי צה"ל.

ספר קצת על עצמך ועל השירות הצבאי שלך.
אני בן 20 מכפר סבא, בן להורים גרושים, מושבניק במקור. למוסיקה הגעתי בכיתה ט', כשלא היה לי מגמה לבחור. אבא שלי מורה לתופים וניגנתי ממש קצת תופים, בקטע חובבני. נבחנתי למגמה ולא עברתי. הרכזת שמה לב שאני מוסיקלי ואפילו הציעה שאשיר, אבל אני רציתי להיות מתופף, אז עבדתי על זה בבית והתכוננתי, עשיתי עוד אודישן והתקבלתי למגמה. התחלתי לתופף בהרכבים ובהופעות, קצת התעסקתי בפסנתר ואפילו הייתי בהרכב קולי, אבל רק כי הכריחו אותנו.

אחרי בית הספר התחלתי שנת שירות בבני המושבים. בתחילת שנת השירות, כשעברנו לקומונה, לקחתי איתי גיטרה שהייתה לי בבית, כי תופים מרעיש לכולם וחבל על החברים שלי ועל שעות השינה שלהם. בקומונה כתבתי שירים לערבי קומונה, ואז הבנתי שכתיבה זה משהו שממש מעניין אותי. התחלתי להריץ מילים שיש לי בראש ולחבר להם לחנים על הגיטרה. ככה שבעצם התחלתי לשיר באמת רק בשנת שירות, החברים עודדו אותי, למרות שאני בהתחלה לא האמנתי בעצמי.

בתום שנת השירות התגייסתי במסלול של גרעין נח"ל, ועברתי עם החברים משנת השירות את הטירונות ואת האימון המתקדם. אחרי האימון המתקדם, החלטתי שאני רוצה לצאת לפיקוד, ובעוד שלושה חודשים אני אתחיל קורס מ"כים. בינתיים אני בקו בגוש עציון.

צפו בתיעוד: גיא אקשטיין מציג פריט שתמיד נמצא איתו ומנגן את שירו המקורי "בורח מהשמש"מי האמן שהכי השפיע עלייך?

יש שני אמנים שממש השפיעו עליי. הראשון הוא אביתר בנאי, הקשבתי לו הרבה, בעיקר לאלבומים הראשונים, אני מאוד מתחבר לסגנון שלו ולטקסטים שהוא כותב. הושפעתי ממנו הרבה.

חוץ מזה, אני מאוד אוהב לאלתר מוסיקה, לא בקטע מקצועי, ככה שאני מאוד מתחבר לג'ימבו ג'יי, שאפילו אילתרתי איתו אחרי הופעה שלו.

איך אתה מצליח לשלב את המוסיקה בצבא?
בצבא זה יותר מורכב. אחד הדברים הכי קשים בצבא זה חוסר הפרטיות, וזה בא לידי ביטוי גם במוסיקה. אבל יש פינת ישיבה מחוץ לחדר שבה אנחנו יושבים ואני יכול לנגן שם, יותר שירי מדורה כאלה שאפשר לשיר עם כולם ופחות יצירה שלי.

בקו אין לי זמן ליצור, בזמן האימון ברמת הגולן היה לי יותר קל – אפילו כתבתי שם שיר, "בפרדס", שהוא השיר שאני הכי אוהב. חוץ מזה, המוסיקה תמיד ממלאת אותי, אני מוצא דרכה נקודות אור והיא מאפשרת חיבור לאנשים, גם בצבא וגם עם חניכים לשעבר.

אולי בגלל זה, למרות הקושי וחוסר הזמן, קבעתי הופעה שלי ממש בקרוב, בצוזאמן, יחד עם טוהר שפי שאיתו גם הקלטתי את השיר ויחד אנחנו עובדים על הקלטה של שיר נוסף. חוץ מטוהר, גם אבא שלי יופיע יחד איתנו.

איזו מוסיקה מלווה את השירות שלך בבסיס?
את האמת שהייתי באינדינגב השנה ושמעתי שם הרכב שנקרא ג'ון – זה הרכב פולק רוק של חבר'ה שהיו איתי בהרכב בבית הספר. מאוד התחברתי לסגנון ולמילים, אז אני שומע אותם עכשיו הרבה.

חוץ מזה, אני פתוח להכיר מוסיקה חדשה, מאוד אוהב לחקור ולהתעניין, אז אני שומע הרבה דברים, גם כאלה שאני שואב מהחבר'ה בבסיס.

לאיזו הופעה תעשה מאמץ, למרות הזמן הקצר, ותלך אליה?
פספסתי את ההופעה של רד הוט צ'ילי פפרס, אני מאוד אוהב אותם והייתי אמור ללכת להופעה, ככה שאני מאוד אשמח לראות אותם מופיעים.

חוץ מזה, אני אשמח ללכת להופעה מסודרת של ג'ימבו ג'יי, עם השירים.

בנימת סיום, למרות שזה עוד די רחוק ויש לפנייך עוד קורס מ"כים, מה התכניות לשחרור?
יש לי עוד שנה ושמונה חודשים, ככה שאני עוד עסוק בעתיד הקרוב. אני מתכנן לבדוק את עצמי ביחס להופעות, זו הפעם הראשונה שאני אופיע בצורה כזאת, עם השירים שלי. במקביל, אני אמצא זמן לכתוב, לספוג עוד השראה, לא להישאר במקום. אני רוצה תמיד להשתפר ולהתקדם, גם בנגינה וגם בשירה, אף פעם לא למדתי גיטרה בצורה מסודרת, ואני מאוד רוצה לעשות את זה

אחרי השחרור יש לי חלום להקליט את האלבום שלי, "מגדלור". זה האלבום שאיתו אני אופיע בצוזאמן, הוא מורכב משמונה שירים, חלקם נכתבו בשנת השירות, יש שניים שנכתבו בין לבין והשאר נכתבו בצבא. השירים שונים אחד מהשני, גם בנושאים, שירים על אהבה, על הילדות, על אנשים שהכרתי. אני רוצה לחבר אנשים לשירים שלי.

**

כתבה: עלי שנקר | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

צילום וידאו: ליזה שצ'טינקוב ושרון עובדיה | צילום סטילס: ליזה שצ'טינקוב

עריכת וידאו: עורכת וידאו: מורן לוי | עורך אחראי: אלון לוין

תודה לדובר צה"ל על שיתוף הפעולה | תודה מיוחדת לזיו הנאור ויובל גור

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-05-05

  קוסטה קפלן משיק אלבום בכורה

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-05-09

  עומר מושקוביץ משיקה אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-05-18

  יסמין מועלם משיקה אלבום בכורה

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-05-30

  איירון מיידן בישראל

  21:00 אצטדיון בלומפילד, תל אביב

 • 2020-06-10

  פסטיבל Funkyard

  16:00 פארק הירקון, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *