רוק ירוק פרק 1: אמיתי קורץ

אמיתי קורץ. צילום: ליזה שצ'טינקוב

24/07/2018

עלי שנקר

רוק ירוק פרק 1: אמיתי קורץ

אמיתי קורץ, נהג קו בגבול לבנון-ישראל, חי ונושם מוסיקה, והכל בזכות אמא. אי שם בילדות היא הכריחה אותו ללמוד לנגן והציבה בפניו בחירה – גיטרה או פסנתר, הוא בחר בגיטרה, אבל היום זה דווקא הפסנתר שאליו הוא הכי מחובר.

רוק ירוק. זרקור על חיילים מוסיקאים בבסיסי צה"ל.

ספר קצת על עצמך ועל השירות הצבאי שלך.
אני בן 19, מגני תקווה, עושה מוסיקה הרבה מאוד משנים, שר ומנגן על גיטרה, פסנתר, בס ותופים. התחלתי ללמוד לנגן כי אמא שלי הכריחה אותי, והייתי צריך לבחור בין פסנתר לגיטרה. בחרתי בגיטרה, כי אחי למד באותו הזמן תופים, וככה בעצם הגעתי לסגנונות שמאוד עניינו אותי – רוק, פרוגרסיב, פאנק וג'אז. עם השנים התחלתי להתמקצע, והיום אני כותב מוסיקה, מעבד מוסיקה.

היום אני שנה בצבא, נהג קו בגבול לבנון-ישראל – עושה סיורים עם חי"רניקים שמגיעים לתפוס קו, פותחים ציר, מאבטחים את היישובים צמודי הגדר. יש לי אח תאום, שהוא מפקד כלואים בכלא 6, קצת אחרת ממה שאני עושה אבל חשוב לא פחות.

כשאני מגיע הביתה מוסיקה היא מה שאני עושה. אני מלמד גיטרה ומנגן הרבה עם חברים, ככה שזה משהו שמאוד מאוד מעסיק אותי, גם כשאני בצבא וגם כשאני בבית.

צפו בתיעוד: אמיתי קורץ מציג פריט מיוחד שהשפיע עליו ומנגן את שירו המקורי "אם את"

חוץ מאמא, מי השפיע עלייך מוסיקלית הכי הרבה?
וואו, זה נורא קשה, אבל אני אבחר במתי כספי או יוני רכטר.

מעניין, כי זה דווקא הפסנתר ולא הגיטרה שבחרת ללמוד.
נכון, כשאני מבצע ומלחין זה בעיקר על הפסנתר. למדתי לנגן על פסנתר לבד, וזה היה דרך האנשים האלה, מתי כספי, יוני רכטר, שלמה גרוניך, שם טוב לוי. כמובן שזה גם משפיע על היצירה שלי, אני מאוד מושפע באופן ספציפי מזרם הרוק המתקדם שהיה פה בשנות ה-70, אלה אנשים שלקחו את המוסיקה הפופולרית וחצו את הגבולות, והם עשו את זה נורא מעניין. ברור שזה לצד להקות בינלאומיות כמו הג'נטל ג'ייאנט וקאמל שמגיעים לארץ.

איך אתה מצליח לשלב את המוסיקה עם השירות הצבאי?
יש לי מחברת קטנה ועט שאני לוקח איתי לסיורים, כדי לכתוב רעיונות ומחשבות שעולים לי, ויש לי גיטרה איתי. כשאני לא בסיור, זה או שאני ישן או שאני מנגן, ויש בזה משהו מאוד נחמד, ככה אני מנצל את הזמן שאני פה.

חוץ מזה, אני מקשיב כל הזמן למוסיקה חדשה, מנסה לפתוח את הראש. המוסיקה כל הזמן פה, גם ברגעים שאין לי גיטרה, אני חושב על מוסיקה או שומע מוסיקה, מנתח אותה.

אז איזו מוסיקה יוצא לך לשמוע בבסיס?
יש מוסיקה שאני שומע בכפייה, כמו אייל גולן ודברים כאלה, שאמנם אני לא אשב ואקשיב להם בבית, אבל בהחלט יש שם שירים טובים.

חוץ מזה אני שומע ג'אז, פאנק ומוסיקה ישראלית ישנה, כמו אריק איינשטיין וכוורת, וכמובן רוק מתקדם. לאחרונה אני שומע הרבה את סטילי דן, להקת ג'אז-רוק אמריקאית.

לאיזו הופעה תעשה מאמץ, למרות הזמן הקצר, ותלך אליה?
קשה לבחור אחת, זה נורא מתסכל. אני אלך דווקא על הופעות שאני לא יכול ללכת אליהן. קודם כל, ההופעה של כוורת. את האיחוד האחרון פספסתי וזו אחת הטעויות הגדולות שעשיתי בחיים. עוד הופעה שהייתי שמח ללכת אליה וכבר לא אוכל זו הופעה של סטילי דן, שהגיטריסט שלהם נפטר לפני כמה חודשים.

אמנם יש לך עוד זמן עד השחרור, אבל יש לך כבר תכניות לאחרי השירות?
בוודאי. אני חושב שאסע לכמה חודשים לניו יורק, יש שם אחלה סצנה של ג'אז ודברים כאלה, לראות עולם. אחרי זה, אני חושב שאלך ללמוד ברימון, גם בכיוון של ג'אז. בכל מקרה, אני בטוח אעשה מוסיקה.

**

כתבה: עלי שנקר | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

צילום וידאו: ליזה שצ'טינקוב ושרון עובדיה | צילום סטילס: ליזה שצ'טינקוב

עריכת וידאו: עורכת וידאו: מורן לוי | עורך אחראי: אלון לוין

תודה לדובר צה"ל על שיתוף הפעולה | תודה מיוחדת לזיו הנאור ויובל גור

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *