צמדים: רוסו וויינברג מראיינים את MARBL

18/01/2016

מערכת רעש

צמדים: רוסו וויינברג מראיינים את MARBL

מוריה אור ויונתן מימון הם זוג שעומד מאחורי MARBL, הרכב אינדי פולק שכבר כבש תחנות רדיו ובמות בעולם. עכשיו הם

מוריה אור ויונתן מימון הם זוג שעומד מאחורי MARBL, הרכב אינדי פולק שכבר כבש תחנות רדיו ובמות בעולם. עכשיו הם מוציאים סינגל שני, "In The Grey", מתוך EP שיצא בקרוב, וזה זמן ממש טוב להכיר אותם, ומי יכול להכיר לכם אותם טוב יותר מהצמד המצליח, רוסו וויינברג?

Interview MARBL

צילומים: אופיר אייב, מיטל ויינברג אדר / עיבוד תמונה: משה צ'יטיאת

תמיד שואלים אותנו את השאלה הזאת, ואנחנו עונים עליה כל פעם מחדש למרות שזה ארוך ולא תמיד יש לנו כוח. אבל כיוון שזה באמת מעניין את הקוראים, ספרו לנו איך הכל התחיל?
יונתן: "כשהכרנו, לכל אחד היו את הפרוייקטים המוסיקליים שלו. מוריה בדיוק הוציאה את אלבום הבכורה שלה בעברית, ואני באותו הזמן חייתי באנגליה ועבדתי עם כמה הרכבים. למעשה' אף פעם לא החלטנו להקים להקה, החלטנו להיות זוג שמנהל long distance relationship. MARBL התחיל בכלל כפרוייקט גמר ללימודים שלי בלונדון- להפיק אלבום שלם מההתחלה עד הסוף."

מוריה: "אני זוכרת שיחת טלפון בה יונתן מציע לי לכתוב את שירי האלבום לפרוייקט. כחולת שליטה, היה לי ממש קשה להפקיד את השירים שלי (עוד לפני שנכתבו) בידיים חדשות שלא הכרתי. כמובן שהסכמתי, אחרי הכל אלבום באנגלית נראה לי כמו אתגר מרגש, במיוחד שהנושא העיקרי שלו היה הקושי שבגעגועים ובמרחק. מאותו רגע, השירים התחילו לזלוג ממני באופן מאוד טבעי."

יונתן: "אני בעצמי הופתעתי לקבל כבר למחרת שני שירים חדשים. התחלתי לעבוד עליהם ושלחתי לה ביד רועדת. לשלוח סקיצה לביקורת היא פעולה מלחיצה לכשעצמה, על אחת כמה וכמה שהמבקרת היא גם בת הזוג, שכתבה את השירים עלייך… למזלי, היא אהבה את זה משמיעה ראשונה, והעבודה על הפרוייקט העלתה הילוך.

הרגע בו הבנתי שזה הולך להיות קצת יותר מפרוייקט לאוניברסיטה היה כשהשמעתי את הסקיצות למנחה המקצועי שלי, המפיק עטור הגראמיז, פיפ וויליאמס, שהגיב ב-5 מילים: ״This needs to be heard״. לא ציפיתי ומאוד התרגשתי, ישר התקשרתי לספר למוריה, וכמה חודשים לאחר מכן נסענו לטור הראשון שלנו בלונדון."

אנחנו יודעים איך זה לעבוד בצמד, יש עליות וירידות. באיזה שלב אתם?
מוריה: "במהלך שלוש השנים האחרונות היו מיליון עליות וירידות. כל מי שאי פעם עבד על אלבום יוכל להעיד על כך, ובמיוחד מי שעבד יחד עם בן/בת הזוג. זה מכניס המון מתח לחיים האישיים, וברוב הזמן קשה לשים את הגבול בין העבודה לבין היחסים. בתקופה של ההקלטות, אני בטוחה שהשכנים הקימו גבה לפחות פעם אחת על מה קורה מעבר לקיר. אני זוכרת שבכל מוצאי שבת אחרי סופ״שים של הקלטות, היה לנו Date Night בו אסור היה לדבר על מוסיקה, רק ישבנו לאכול פסטה. כן, זה תמיד היה פסטה נראה לי.

עכשיו אנחנו בתקופה הכי טובה שלנו, כל אחד כבר מכיר את השני מכל הצדדים והזוויות, מכיר את הצדדים החזקים והחלשים. אנחנו מתקשרים הרבה יותר טוב מאשר השנתיים של הזוגיות. היום אנחנו חברים מאד טובים שעובדים יחד."

יונתן: "כששני בני זוג יוצרים באותו תחום, זה כמעט בלתי אפשרי לא לנסות ולעבוד יחד, ולאחרונה באמת ישנו מספר יוצא דופן של הרכבים ובמרכזם זוג, ביצירה ובחיים. אני חושב שבלי המומנטום הראשוני שהגיע מהרצון שלנו לייצר דרך להתגבר על המרחק, והשירים שנכתבו בעקבותיו, לא היינו איפה שאנחנו היום. ולמרבה הקלישאה הלעוסה, אהבה היא קטליזטור לא רע ליצירה. אבל כמו שמוריה אמרה, כשמגיע השלב בו הזוגיות מתבטאת בעיקר באינטראקציה שבין זמרת ומפיק, זה מכניס מתח ברמות שזוגות ״רגילים״ לא מתמודדים איתו."

ספרו לנו קצת על הקליפ היפה שעשיתם בטבע. מי אלו הפיות שמסתובבות שם? חברים ומשפחה? או שייבאתם את כולם מאירופה?
יונתן: "כאן אני מעביר את המיקרופון למפיקה."

מוריה: "תודה רבה. האמת היא, שהקליפ הראשון שלכם עלה כרפרנס במספר פגישות עם במאים. קודם כל, לא לדאוג, כולן פיות כחול-לבן. הקליפ של "In The Grey" מתאר חברה פוסט-אפוקליפטית, שרידי אנושות, שמגששת ולומדת מחדש חוויות אנושיות כמו תשוקה, סכנה, חברות. זהו בעצם האזור האפור שבאנושות, שבו נורמות חברתיות נמחקו ונבחנות מחדש. הבמאי תומר לוי ואני עברנו חודשיים הזויים שכללו בין השאר שיחה לחמת גדר לגבי השכרת תנין. לא רק שלא יבאנו את הפיות מאירופה, הקליפ כולו צולם בפתח תקווה!"

מוריה, על מה השיר מדבר?
"קראתי להרגשה של להיות באזור הדמדומים בין הרומנטיקה והזיכרונות, לבין המציאות והזיכרונות שהייתי רוצה שיהיו לי. הפער תמיד משאיר מקום לשאלות ואי בהירות. כתבתי אותו אחר הצהריים אחד, אחרי שחזרתי מביקור בלונדון בו התחיל להתרקם משהו בין יונתן וביני. אני הייתי בטוחה שאני קול לגבי זה, החברות שלי ידעו שלא, והקונפליקט התעצם בין החזית של הלב שטענה שעם רגש לא מתווכחים, ושל הראש, שטענה שזה דפוק לנהל מערכת יחסים בשלט רחוק. אם תקראו טוב את המילים, תוכלו לצייר בראש את הנשיקה הראשונה שלנו בקו האדום של הרכבת. בדיעבד, כשאני קוראת אותן היום, הן מתקשרות לי לאזורים אפורים שבכל תחום בחיים שלי, אי הידיעה מה יהיה ולאן הרוח תיקח אותי. פעם זה היה הפחד הכי גדול שלי, היום הריגוש הכי גדול."

עם איזו להקה מכל הזמנים הייתם רוצים לשתף פעולה?
מוריה: "אני הייתי חוזרת איפשהו לתחילת שנות ה-2000, פוגשת את הסולן של ELBOW באיזה בר בשורדיץ׳ (לונדון), ואחרי שלושה פיינטים של בירה מציעים לו שיתוף פעולה עם MARBL. נראה לי שהיה יוצא יפה."

יונתן: "פרדי מרקורי. אני אפילו לא צריך לעבוד איתו, רק לשבת באולפן בזמן שהוא מקליט שירה. אם מקשיבים היום להקלטות של קווין, ונזכרים שהן נעשו לפני יותר מ-30 שנה, תקופה בה לא היו תוכנות שמתקנות זיופים ומחפות על חסרונות- היה אדם, מיקרופון, והרבה חוטים באמצע, הלסת נשמטת מהאיכויות הקולית וההגשה האלוהית של הזמר הזה."

כשאתם נוסעים להופעות לאורכה ולרוחבה של הארץ, מי נוהג?
יונתן: "אני. מוריה יושבת לידי עם הסנדוויצ׳ים שהביאה מהבית, לכל אחד מה שהוא אוהב."

מוריה: "לפחות אני טובה בסנדוויצ׳ים, אם היו סומכים עליי בלנווט נכון היינו מגיעים לסוריה (ולא משנה מה היעד היה אמור להיות). אני מתה על הדרך להופעות ומהן. תמיד זמן איכות עם הבנים, תמיד צוחקים הרבה, ותמיד יש לנו חוויות. למשל, לפני שנתיים וקצת בדרך לבאר שבע יונתן שכח את הבס. היינו צריכים להשיג אחת מחבר של חבר בבאר שבע. פעם אחרת, גם מזמן, (אני נהגתי) פספסנו פנייה לירושלים ולכן כמעט שכחנו לאסוף את המתופף. מאז אנחנו ממש בסדר, ואפילו ללא עזרה של שום כדורים."

מה המסר שלכם לעולם? סתם, מה החלום שלכם נכון להיום (כידוע חלומות משתנים כל הזמן וטוב שכך :))?
"החלום שלנו נכון להיום הוא להמשיך וליצור עוד אלבומים, שהקידום שלהם יפתח לנו עוד ערוצים בארץ ובחו״ל, הופעות ופסטיבלים בכל העולם, זה מה שמרגש ומניע אותנו. כמובן שגם לא נתנגד לשמוע את המוסיקה שלנו בפרסומות, או בפסקול של איזה סרט."

איפה אפשר לראות הופעה שלכם? אנחנו כבר משתוקקים להגיע. ובאיזה הרכב נגנים אתם מופיעים?
"ב-19.1 נופיע ב״פוסט קפה״ בקינג ג׳ורג׳ בתל אביב, דווקא בהרכב מיוחד שאנחנו מנסים בפעם הראשונה שיכלול רק קלידים, קונטרבס ותופים. ב-23.1 נופיע ב״נמל ירושלים״, בהרכב מלא: קלידים, גיטרות, בס, תופים ומחשב. וב-14.3 נגיע לתיאטרון תמונע, גם מופע חשמלי בהרכב מלא, ואפילו יושב תחת הטייטל ״הופעת יום הולדת של מוריה״. לא מגלה בת כמה אני.
גם אנחנו משתוקקים שתגיעו, אפילו לפנות לכם מקום איתנו על הבמה לשיר או שניים."

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *