הסיפור בגדול: ראיון עם דניאל רובין

דניאל רובין. צילום: אורי ברקת

28/08/2019

דניאל סלגניק

הסיפור בגדול: ראיון עם דניאל רובין

בשיחה לרגל צאת אלבומה השני "הסיפור בגדול", דניאל רובין מדברת על השראה, הצלחה בארץ והתבודדות בקיבוץ פלמחים | ראיון

מייקל ג'קסון התחיל את הקריירה המוסיקלית שלו בגיל תשע, כשהחליף את אחיו ב-"חמישיית הג'קסונים". דניאל רובין בת ה-25, זכתה לעשות זאת רק שנה אחריו. בגיל עשר, היא הייתה עדה לתגובת שרשרת שבחלוף הימים תזניק את הקריירה המוסיקלית שלה, שהתחילה כאשר פגעה בה מכונית ושלחה אותה היישר אל שולחן הניתוחים.

"הייתי בכיתה ד', ונדרסתי", מספרת רובין, "היה לי שבר פתוח, שלחו אותי לשני ניתוחים, אשפוזים, זה לא היה פשוט. אבל קיבלתי כספי פיצויים די נחמדים. יכולתי לפתוח אותם רק בגיל 18, שזה כבר היה גיל בו ידעתי מה אני הולכת לעשות עם הכסף – להקליט אלבום. אז זה למעשה מימן לי את האלבום הראשון שלי".

אז אולי רובין סבלה מעט לפני חמש עשרה שנה, אבל בסופו של דבר, כולנו הרווחנו מזה. האלבום הראשון שיצא לפני שנתיים, "כלום לא עובר על ידי" (במימון אותם כספי פיצויים מאותה התאונה), הוא אחד האלבומים הטובים ביותר שסצנת האינדי הישראלית והמוסיקה הישראלית בכלל ראו כאן בשנים האחרונות. עם שירים בולטים שהפכו לסינגלים מהאלבום כמו "כלום לא עובר על ידי", "הרגשתי יפה" ו-"שלושה רבעים", רובין הביאה משהו חדש וטרי לקדמת הבמה, והקהל מאז כבר מצביע ברגליים.

"אחרי השחרור של האלבום הראשון, הרגשתי את השינוי בתגובות, בכרטיסים ובהופעות", מספרת רובין, "זה מדהים לראות בן אדם שראיתי שכבר הגיע בעבר להופעה, ואז בפעם הבאה שהוא בא הוא כבר עם חבר שלו, ובפעם הבאה שהם באים הם כבר שרים את כל המילים. אני מרגישה שככל שאני מתפתחת, וגדלה, הקהל גדל איתי. זה פשוט אדיר לראות את זה".

את האלבום השני, "הסיפור בגדול", שיחררה רובין לאחרונה לאוויר העולם, והיא תחגוג את צאתו בהופעת השקה במועדון הבסקולה בסוף חודש ספטמבר הקרוב. לקראת האלבום השני, יצאה רובין בפרויקט הדסטארט, וגייסה בהצלחה 110% מהיעד.

"האלבום השני יצא במקריות שנתיים אחרי הראשון", מספרת, "בעיקרון סיימנו כבר לעבוד על האלבום הראשון, ומאוד נלחצתי מלא לעשות כלום ולחכות לראות מה יקרה, אז החלטתי פשוט ישר לעבוד על השני. יום אחרי ההשקה של הראשון, כבר התחלתי לעבוד על אלבום נוסף. נראה לי שהפעם זה לא יהיה ככה, כי אז זה יוצא שאני כבר חמש שנים ברצף עובדת על אלבומים, שזה אדיר, אבל יש מצב שאני אקח יום או יומיים להתאוורר".

מה גרם לך לצאת בהדסטארט לאלבום השני?
"יותר העניין הכספי, אבל מלבד זה, הרגשתי אחרי האלבום הראשון, שקיבלתי תגובות מאוד אוהדות מהקהל, גם כשהרדיו והתקשורת פחות היו בעניין, והרגשתי שיש לי איזשהו קשר עם הקהל שהוא חשוב וטוב, והיה לי חשוב מאוד לעשות את זה איתו. ואכן קיבלתי תמיכה ואהבה בצורה מדהימה. זו הייתה החלטה מאוד נכונה לדעתי. גייסתי את הכסף שבוע לפני מועד הסיום של ההדסטארט".

איך הייתה החוויה לגייס את הכסף? יש מוסיקאים שרואים בזה מטרד – להתקשר, להפיץ, לנדנד
"אני ממש לא חוויתי את זה ככה, וידעתי שאם זה יקרה אז אני לא מעוניינת לעשות הדסטארט. לא רציתי לבקש כסף מחברים שלי. רציתי שאנשים שמחכים לאלבום הזה, יקנו אותו, וזה קרה. לא הרמתי טלפון אחד. ואני מאוד מבסוטה על זה, כי אני מרגישה שהאלבום באמת מגיע לאנשים שרוצים אותו".

מה שונה בין האלבום הראשון והשני?
"אני רואה אותם בצורה מאוד שונה. כששמעתי את האלבום הראשון שלי אחרי כמה זמן, קצת נבהלתי מהעצבות שבו. גם כי אני לא בן אדם כל כך עצוב, זה צד מאוד מסוים שלי שיצא שם, וגם כי היה לי כזה 'טוב, בסדר, עברת פרידה'. זה לא כזה דרמטי. אני מרגישה שכל היחס שלי לאלבום השני הוא לקחת את הדברים בפרופורציות, בגלל זה הוא נקרא 'הסיפור בגדול', גם אם יש כאב או פרידה, אז זה לא דרמטי או קיצוני כמו שלעתים רואים את זה".

איך עבר עלייך תהליך הכתיבה של האלבום השני? יצא לך לגנוז שירים?
"אני גונזת המון. יש לי מאות שירים גנוזים בבית. אני לא יודעת אם לקרוא להם גנוזים, כי חלקם לך תדע, אולי הם עוד יצאו יום אחד. תהליך הכתיבה עצמו נורא משתנה. לפעמים אתה במוד שאתה מרגיש שאתה חייב לפרוק את מה שיש לך על הלב, כי זה נורא קל, כמו עם ה-"סיפור בגדול", שהיה רגע מאוד קשה בחיים שלי שירד לפסנתר ממש כמו תרפיה, ונשאר מאז כמו שהוא נכתב. במהלך האלבום גם נסעתי לקיבוץ פלמחים שבועיים רק כדי לכתוב. זה היה ממש קשה, בודד ומשעמם, וגם אחד הדברים הטובים שעשיתי בחיים שלי. שם יצאו לי שני השירים 'טוב או רע', ו-'יש לך רק אותך'".

יש שיר באלבום, "לא מתגעגע", שמכיל רק שתי שורות של טקסט – "איך זה שאתה לא מתגעגע אלי? אפילו אני מתגעגעת אלי". מה הוביל למינימליזם המיוחד הזה?
"זה שיר שנכתב כבדיחה שלי עם עצמי. כל האלבום הראשון הרי נכתב על פרידה קשה, בזמן שעוד היינו יחד, ועוד כתבתי על כמה לא טוב לי בתוך הקשר. ואז איכשהו עברה לי איזו מחשבה בראש, של 'למה הוא לא מחכה לי מתחת לחלון ונלחם עליי?', הצחיק אותי לחשוב שבאלבום הראשון אני אומרת לו תלך, ובאלבום השני אומרת לו 'למה אתה לא מתגעגע?'. אני שמחה מאוד שזה נכנס לאלבום בסוף".

אחד הדברים הנוספים שבולטים לעין באלבומה השני של רובין הוא כמות שיתופי הפעולה – תמיר מוסקט, נדב הולנדר, יונתן בלומנפלד, גדי רונן, עינב ג'קסון כהן ועוד רבים אלה הם רק חלק קטן מהאנסמבל שרובין והמפיק המוסיקלי של האלבום, עמרי אמדו, הצליחו לגייס.

"האמת שקודם כל אני ממש אוהבת שיתופי פעולה", אומרת, "באלבום הראשון תכננתי כמה אבל זה לא יצא לפועל בסוף. באלבום הזה שהמשכתי לעבוד עם אותו מפיק מהאלבום הקודם, עמרי אמדו, ובפעם הקודמת הקלטנו את האלבום עם הלהקה שהייתה לי. הפעם החלטנו שאני ועמרי ננגן על רוב הכלים, ושאנחנו מארחים את כל רשימת החלומות שלנו. וזה יצא מעל ומעבר מכל מה שציפיתי מהבחינה הזאת".

יש מישהו שרציתם לארח ולא יצא?
"לשמחתי לא".

יש מוסיקאים שאת לומדת מהם? מהדרך שלהם? גם על הבמה וגם מחוצה לה?
"המון. אני שואבת השראה מכל מי שלידי. עינב ג'קסון כהן באופן ספציפי עזרה לי מאוד בכל התחומים, אני מתייעצת איתה כמעט על הכל. היא מאוד סידרה לי את הראש בהרבה מובנים. אחרי אלון עדר אני עוקבת מגיל מאוד צעיר, מאוד אוהבת את המוסיקה שלו מאז שהייתי בתיכון. בהתחלה שראיתי שהמוסיקה שלו לא כל כך מצליחה, זה מאוד דיכא אותי, כי אם לו אין קהל, אז איך לי יהיה? לאט לאט ראיתי אותו ממלא בארבי אחר בארבי, וזה היה לי תענוג והשראה, וגם סגירת מעגל מאוד יפה בשבילי לארח אותו בהשקת האלבום השני הקרובה"

את כבר לא מוסיקאית מתחילה, אבל עדיין לא אומצת לגמרי על ידי המיינסטרים הישראלי. מה הכי קשה בלהיות מוסיקאית במקום הזה? בדרג הביניים?
"המעמד הזה נוח לי הרבה יותר מבאלבום הראשון. כי יש לי סממן נורא ברור שיש קהל למה שאני עושה, כי אנשים פשוט מגיעים כל הזמן. גלגל"צ או לא, זה לא העניין. כל עוד יש אנשים שרוצים לשמוע אותך, אתה בכיוון הנכון, ואני כרגע מאוד אופטימית"

מה ההמשך מבחינתך?
"אני לא בדיוק יודעת לענות על זה. נראה לי שאני מקווה שזה ימשיך כמו שזה, ושזה יגיע כל הזמן לעוד אנשים, ויעשה טוב בעולם. אני רוצה להיות מסוגלת לעשות רק את זה, שבארץ זה אומר שאני צריכה הרבה קהל כדי להתפרנס"

הופעת ההשקה של דניאל רובין לאלבומה השני תתקיים ביום רביעי, 25 בספטמבר, במועדון הבסקולה. אורח מיוחד: אלון עדר. רכישת כרטיסים כאן

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *