רעש מציג: כוח גיטרה עם אופיר בר עמי

אופיר בר עמי. צילום: שרון עובדיה

31/10/2018

אורי נוי

רעש מציג: כוח גיטרה עם אופיר בר עמי

כבר שלושים שנה שאופיר בר עמי נמצא בסביבה, אוחז בגיטרה וברצון בלתי מתפשר להתפתח כגיטריסט וכאדם. מסעותיו הובילו אותו מהקיבוץ בגליל לתל אביב של הניינטיז, הישר לעמדת הגיטריסט של 'איפה הילד' ומשם לפרונט של להקת הרוק 'איבי הנחל'. בשנים האחרונות התקרב אל היהדות ולהגותו של רבי נחמן מברסלב, ובימים אלה הוא מופיע עם שתי הלהקות ועובד על אלבום סולו ראשון.

עונה שניה של כוח גיטרה יוצאת לדרך. כתב: אורי נוי

מי אני? במשפט אחד.
אופיר בר-עמי, בן קיבוץ חניתה שבגליל המערבי. ישראלי, אמן, מוסיקאי, גיטריסט, וזמר כותב שירים.

מתי התחלת ללמוד מוסיקה ומה היה הכלי הראשון שלך?
כמו רוב הילדים מהקיבוץ הישן, התחלתי את דרכי המוסיקלית בלימוד נגינה בחלילית בגיל 6.

איך החלטת על גיטרה ולמה?
בגיל שבע התחלתי ללמוד דווקא פסנתר (המשכתי שבע שנים), עד שבאיזשהו שלב כשהייתי בן 13, אחי הצעיר נדב החל ללמוד לנגן על גיטרה עם מורה בקיבוץ. כשהמורה שלו שמע שאחיו הגדול מנגן על פסנתר, הוא הזמין אותי להצטרף לשיעור אחד עם אחי, כביכול בשביל להראות לי איך לכוון לאחי את הגיטרה כדי שהוא יוכל להתאמן בבית. כמעט מיד התאהבתי והתחברתי לכלי הזה. במיוחד אהבתי את העובדה שבניגוד לפסנתר, בגיטרה יכולתי לנגן בקלות יחסית, ללא צורך ושימוש בתווים.

איזה מוסיקה שמעת בבית במהלך הילדות, ולאיזה כיוון התפתחת עם ההתבגרות?
כבר כתינוק זוכר ששמעתי המון מוסיקה. לאבא היה טייפ סלילים והוא היה חובב של הקלטות, זכור לי בהתחלה הרבה להקת כוורת, וגם שאנסונים בצרפתית, ברל, איב מונטאן, ברסאנס, אדית פיאף, אנריקו מסיאס. בגיל של בי"ס יסודי נמשכתי לג'אז ופיוז'ן – דייב ברובק, אוסקר פיטרסון, אורנט קולמן, מק'לפלין, הרבי האנקוק, וות'ר ריפורט, פאט מתיני. היה לנו בבית אוסף מרשים של אחי הגדול, עם כל אלבומי הביטלס וכל אלבומי הסולו של מקארתני ולהקת כנפיים, זוכר שחרשתי עליהם המון.

אחר כך היו שנתיים רצופות רק מוריסון והדלתות וג'ימי הנדריקס, ואחר כך עוד שנתיים נוספות של המון פרנק זאפה, סטילי דן, לו ריד, ובהמשך טוקינג הדז, קינג קרימזון, מינימל קומפקט, סמית'ס, קלאש, מארי צ'יין, פיקסיז, סוניק יות', ג'יינס אדיקשן, נירוונה וכמובן גם סטונס, ניל יאנג ודילן.

כשהבן שלי נולד עברתי למוסיקה קצת יותר משמחת והרבה funk כמו למשל פאנקדליק, קרטיס מייפילד וגם יותר היפ-היפ וסול. במקביל להכול הייתה לי תמיד אהבה מיוחדת ליוצרים העבריים מכל הגוונים, בעיקר אריק אינשטיין, מאיר אריאל, אהובה עוזרי, אהוד בנאי, אריאל זילבר, שלום חנוך, פורטיס וסחרוף, שמוליק קראוס ועוד.

היו בני משפחה נוספים שניגנו בבית? מוסיקאים?
אחי הבכור גל מנגן על תופים. עד היום אנחנו מנגנים יחד בהרכב המשותף שלנו “איבי הנחל”.

צפו בתיעוד: אופיר בר עמי והלופר בביצוע מיוחד לשיר "מים רבים" של להקת איבי הנחל

מתי הרגשת שאתה יכול לקרוא לעצמך גיטריסט מקצועי?
בסיבוב השני שלי עם איפה הילד, שהתחיל ב-2009 וממשיך למעשה עד היום. מרגיש שפיתחתי איזו יכולת ויציבות בנגינה בהופעות ובהקלטות, וגם יכולות יצירתיות שהתפתחו עם השנים והגיעו לבשלות.

איזה מוסיקה אתה שומע היום? מהארץ ומחו"ל.
בשנים האחרונות פיתחתי חיבה מיוחדת למוסיקה המושרת בשפה העברית. השפה העברית מדברת אלי לתוך הגוף, לעצמות ולנשמה. תמיד מתרגש לשמוע שיר עברי שעשוי טוב. אהוד בנאי ואביתר בנאי יוצרים נהדרים וחשובים, ומהיוצרים החדשים שיצא לי לשמוע לאחרונה אני חושב שעומר קורן מעניין, וגם יובל גולדנברג, נרקיס ועוד. נעמי שמר גאונה של מילים ומנגינות. תמיד קשוב לדברים חדשים שמגיעים מחו"ל, החל מפופ ורוק ועד מוסיקת עולם למינה.

איזה מוסיקה אתה הכי אוהב לנגן כשאתה לבד?
אוהב ליצור ולהקליט ללא תכנית מוגדרת או ידיעה ברורה לאן היצירה תלך. לפעמים מצליח ככה לתפוס ולבודד איזה רגע מעניין שנוצר במקרה ויכול להוות בהמשך בסיס טוב ומעורר השראה לשיר או קטע אינסטרומנטלי.

מה היה לך הכי קשה ללמוד כגיטריסט, ואיך התגברת על כך? –בבקשה טיפים! אנחנו מנסים לעזור לאנשים 🙂
בתחילת הדרך תפסתי את עצמי כגיטריסט קצב (rhythm guitar). התעמקתי ביכולת להיות מסוגל לנגן אקורדים בסיסיים של שיר בצורה אורגנית ומרגשת, עם דינמיקה נכונה ומדויקת, בסאונד נכון ואווירה שתומכת בשיר ומרימה אותו. אני נוגע במקומות האלה בגיטרה כבר המון שנים, ובכל פעם מגלה מחדש שיש המון ניואנסים של אווירה וסאונד שמסתתרים בתוך הדקויות של הפריטה ואפשר להשתמש בהם לפי הצורך.

לאיזה אמן/ים הייתה ההשפעה הכי גדולה עליך, ולמה?
סגנון הנגינה שלי הוא רוקיסטי במהותו, והושפע מחלק מהאומנים שפרטתי למעלה. אמנים כמו סוניק יות', פיקסיז, הקלאש, טוקינג הדז, סטונס וניל יאנג השפיעו מאוד על הסאונד ואופן הנגינה שלי. בהמשך רבי נחמן השפיע ושינה את התודעה שלי בכל התחומים, ובוודאי גם בכל מה שקשור לגישה לנגינה ולמוסיקה בכלל. אני מוצא בספריו תורות שעוסקות בחכמת הניגון מכיוונים מפתיעים שטרם התגלו בעולם. על פי תורותיו, הניגון נחוץ מאוד לתיקון האדם והבריאה. בין השאר הוא מגדיר את עולם הניגון כממוצע שנמצא בין הגשמי לרוחני, והוא זה שלמעשה מחבר ביניהם. יש גם את תורתו הידועה שמופיעה בספר ליקוטי מוהר"ן (תורה רפ"ב, המכונה "אזמרה לאלוקי בעודי") שמדברת על כך שעל ידי הניגון אתה מברר את הרוח הטובה מן הרוח הרעה, ורבי נחמן משתמש בזה כמשל לנחיצות החיפוש ומציאה של נקודות טובות בין אדם לחברו, ובין האדם לעצמו. הוא גם השאיר לא מעט ניגונים שלו, נפלאים מאד. שני ניגונים כאלה התגלו ממש בעשור האחרון כשנמצאו תווים של מנגינות שהוא הלחין והעביר לחסידיו, וזה נפלא ומרתק בעיני.

באיזו גיטרה אתה הכי אוהב לנגן?
יש לי איזו גיטרה עם סיפור. בתחילת שנות השבעים הגיעו לקיבוץ מתנדבים מארה"ב, חבר'ה ששהו בקיבוץ כמה שנים והקימו הרכב רוקנרול בשם "הבוסטון ברייקדאונס". הם הופיעו בחדר האוכל של הקיבוץ עם קאברים להנדריקס וקלאסיקות אמריקאיות, וניגנו ממש נהדר. אחרי שהם עזבו הם השאירו אצל חבר את הגיטרה החשמלית שלהם שאיכשהו התגלגלה לידי. גיטרה דקה ופשוטה עם פיק אפ אחד, ללא פירמה או שם מוכר כלשהו. אפשר לראות אותה בקליפ של איפה הילד "לבן בחלום שחור" שצילמנו לתכנית "זהו זה" בערוץ 1. עד היום זו הגיטרה החביבה עלי ביותר.

על מה אתה עובד עכשיו?
עובד עכשיו על אלבום סולו ראשון, שיהיה מורכב משירים שכתבתי לאחרונה, לצד שירים ישנים שעדיין לא מצאו את דרכם החוצה. התחלתי להופיע עם החומרים האלה במופע יחיד, ובמקביל אני מקליט.

עם איפה הילד אנחנו מופיעים כל הזמן, ובימים אלה מתכוננים לחגיגות ולהופעות לציון 25 שנה לאלבום "שדים" שיהיו השנה. בנוסף אני מופיע עם ההרכב "איבי הנחל" ואנו מתכננים הקלטות נוספות.

בזמני הפנוי מלמד גיטרה. יש לי קבוצה של תלמידים, חלקם מתמידים כבר כמה שנים ורואים תוצאות ממש יפות. זה כיף גדול שאני יכול להעניק מניסיוני גם לאחרים.

מה היית אומר לילד שהתחיל עכשיו ללמוד גיטרה?
תנגן כל יום, אפילו קצת, ותהפוך את הנגינה לדרך חיים. תלמד אצל מורה מומחה כי זה יכול לקצר לא מעט תהליכים, והכי חשוב – תאהב את מה שאתה עושה, את כל השאר הזמן כבר יעשה.

**

עורכי הסדרה: יעל ניסקי, אורי נוי | צילום וידאו וסטילס: שרון עובדיה | עריכת וידאו – עורכת וידאו: מורן לוי, עורך אחראי: אלון לוין

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-01-21

  עדי-קשת כהן משיקה סינגל חדש

  20:00 לבונטין 7, תל אביב

 • 2020-01-23

  Masicka בישראל

  23:45 בארבי, תל אביב

 • 2020-01-27

  הבלוז האחרון – לזכרו של רוני פיטרסון

  20:30 היכל התרבות, תל אביב

 • 2020-01-28

  דן מאיו משיק אלבום בכורה

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-02-01

  רובין היצ'קוק בישראל

  20:00 לבונטין 7, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *