רעש מציג: כוח גיטרה עם מאיה איזקוביץ

מאיה איזקוביץ וגל גורן. צילום: ליזה שצ'טינקוב

19/12/2018

יעל ניסקי

רעש מציג: כוח גיטרה עם מאיה איזקוביץ

לאחר שני אלבומים ופעילות מוסיקלית מרשימה על ציר תל אביב – ניו-יורק, מאיה איזקוביץ חוזרת לארץ ומוציאה אלבום שלישי, והפעם עם תומר יוסף. הסינגל השלישי מתוכו, "Temporary Home", בביצוע לייב, כאן ב"כוח גיטרה", ועם סיפור מעניין מאחוריו. כתבה: יעל ניסקי

החיבור של מאיה איזקוביץ למוסיקה מגיע ממקום רגשי, אך האהבה שלה לפופ, רוק ופולק מאפשרת לה לקחת את הרגש שלה למקום נגיש שניתן להזדהות איתו. כילדה לעולים מדרום אפריקה, עם אב שמקצועו הוא בונה כלי נגינה, היא נחשפה בגיל צעיר למגוון רחב יותר של מוסיקה לעומת ילדים אחרים בני גילה, אך גם התמודדה עם קשיים. הזיקה האישית שלה לגיטרה החלה בגיל התיכון, כאשר התאהבה באמני הרוק והגראנג' של שנות התשעים, דבר שפתח בפניה ערוצי יצירה וביטוי עצמי. בפוסט שפרסמה לאחרונה כתבה, "ואז גיליתי את המוסיקה. המוסיקה אותי גילתה. היא הנשק הסודי, היא מבינה הכל מבלי לשפוט, היא הזעקה".

מי אני? במשפט אחד.
רגש.

מאז שאני זוכרת את עצמי אני תמיד הייתי ביישנית ומופנמת, אבל בפנים הרגשתי הכל בצורה מאד חזקה. זה משהו שהוא גם חיסרון וגם יתרון. למדתי להתנהל איתו בעולם. המוסיקה היא התרפיה שלי והדרך שלי לבטא את עצמי. למעשה, אני מרגישה שנקודת החוזק שלי כמוסיקאית היא בכך שאני מוציאה את העולם הפנימי שלי ואת הרגש החוצה. הרגש נותן לי דרייב. כי בסופו של דבר הוא משפיע עליי ועל המוסיקה שלי.

מתי התחלת ללמוד מוסיקה ומה היה הכלי הראשון שלך?

למדתי בכיתה י"א גיטרה עם מורה. לפני כן, בגיל 14 אבא שלי לימד אותי כמה אקורדים על הגיטרה. ניגנתי שירים של אמנים שני אוהבת, התפתחתי משם ואז למדתי באופן יותר מסודר עם מורה.

איך החלטת על גיטרה ולמה?
בגיל 10 מאד רציתי לנגן על צ'לו. אבא שלי אמר לי שיבנה לי אותו, הוא בונה כלי נגינה במקצועו, אבל זה לא קרה. בשלב מסוים התחלתי להאזין לסוגים שונים של מוסיקה, להקשיב לשירים ולגלות אמנים. בשלב שבו גיליתי את אלאניס מוריסט ופרל ג'אם, בת דודה שלי מדרום אפריקה הגיעה לביקור וניגנה על גיטרה. היא חשפה בפני עולם שלא היה לי מושג שהוא קיים ודרכה נדלקתי על הרעיון של גיטרה. כנראה בשלב הזה נשתל הרעיון.

צפו בתיעוד: מאיה איזקוביץ מספרת איך נולד הסינגל החדש "Temporary Home" ומבצעת אותו יחד עם גלגו (גל גורן)

איזה מוסיקה שמעת בבית במהלך הילדות ולאיזה כיוון התפתחת עם ההתבגרות?
היתה מוסיקה מגוונת מאד בבית. ההורים שלי מדרום אפריקה. אבא שלי, פיטר איזקוביץ, הוא מוסיקאי בעצמו ובונה כלי נגינה מעץ. יש לו סטודיו בראש פינה שנקרא Wood Song – שירת העץ. הוא בונה כלי נגינה אתניים כמו מרימבה, נבל אירי ודידג' (דידג'רידו, כלי נשיפה אוסטרלי מסורתי שמיוחס לאבוריג'ינים הקדומים י.נ). גם אמא אוהבת מוסיקה, אבל אפשר לומר שאבא הכתיב את הטון. שמענו בבית הכל, מוסיקה אפריקאית, פולק, בלוז, ברוס ספרינגסטין, ג'וני מיטשל, בוב דילן, ואן מוריסון, ג'יי ג'יי קייל, בי בי קינג, ליטל ריצ'ארד, אלביס. שמענו פחות מוסיקה בעברית, אבל היו לפעמים הבלחות, כמו ריטה.

כשאני גיליתי את המוסיקה, בערך בגיל 14, שתי יוצרות שינו לי את העולם – אלאניס מוריסט וג'ול. שני האלבומים הראשונים של ג'ול נחקקו בי הכי עמוק. גם האלבום הראשון של אלאניס מוריסט ואלבום האנפלאגד שלה היו השפעה גדולה עליי. כל אחת בדרכה זעקה את הזעקה שלי באותו זמן. אהבתי גם את אדי ודר ואוהבת אותו עד היום. בגיל ההתבגרות שמעתי גם את כריס קורנל, אליס אין צ'יינס, נירוואנה, שרה מקלכלן, טרייסי צ'פמן ופיונה אפל. מהמוסיקה ישראלית שמעתי בין השאר את היהודים ורונית שחר.

בשנים האחרונות אני מרגישה שהמגוון של המוסיקה שאני מאזינה לו יותר רחב. כל שנה אני מתמסרת לשניים או שלושה אמנים ו"חורשת" עליהם. היתה לי תקופה ארוכה של בן הווארד. אוהבת מאד את האלבום הראשון והשני של לורד, ראיתי גם הופעה שלה שהתעלתה על האלבומים.

מאז שהתחלתי את העבודה עם תומר יוסף ואת לימוד התנועה עם ההולה הופ, המוסיקה שאני נמשכת אליה משלבת הרבה ביט ואני מרגישה את התזוזה שלה. זו מוסיקה שיש לה יותר קצב ואפשר להרגיש אותה עם הגוף ולא רק באזניים. בעולמות האלה אני אוהבת להאזין לפלורנס אנג דה מאשין, Sohn ו- Oscar and the wolf.

היו בני משפחה נוספים שניגנו בבית? מוסיקאים?
כמו שסיפרתי קודם, אבא שלי בנה כלי נגינה והיה מוסיקאי בעצמו. אבא מנגן על גיטרה, נבל, מפוחית ודידג'. גדלנו בקיבוץ מעיין ברוך ולאבא שלי היתה בקיבוץ נגריה כי לא נתנו לו עדיין לעסוק בבניית כלי נגינה. כל יום שבת הוא שם תקליטים וניגן בגיטרה. לפני שיצאנו לחדר אוכל הוא היה יושב ומנגן בגיטרה ובמפוחית בסלון בזמן שכולם מתארגנים. שני שירים שניגן חקוקים לי בזיכרון באופן מיוחד – "You are my sunshine" ו- "In the Jungle".

לבת דודה שלי מצד אמא מדרום אפריקה, ששרה ומנגנת בגיטרה, היתה השפעה גדולה עלי בהתבגרות. בן דוד שלי מהצד של אבא שלי היה בשנים הראשונות שותף וגיטריסט שלי בכל המסע הזה עד לפני שלוש ארבע שנים.

מתי הרגשת שאת יכולה לקרוא לעצמך גיטריסטית מקצועית?
אני עדיין לא קוראת לעצמי גיטריסטית מקצועית. אני מרגישה שאני מלווה את עצמי טוב. השנה פעם ראשונה ניגנתי סולו גיטרה בהופעה. אני עדיין מרגישה שיש לי הרבה מה ללמוד.

איזה מוסיקה את שומעת היום? מהארץ ומחו"ל.
אני שומעת הרבה פופ. מאד אוהבת את דואה ליפה, ג'סי רייז, ריהנה, Sohn, קנדריק לאמאר. אוהבת גם את טאש סולטנה, אנגוס וג'וליה סטון, Miguel, לורד וטובה לו.

בנוגע למוסיקה ישראלית, אני מרגישה שאני קצת נאמנה יותר לשורשים. מאד אוהבת וחוזרת תמיד לאביתר בנאי. אני חושבת שלשי צברי יש קול מדהים ומרגש. אוהבת גם את הבלקן ביט בוקס, את אברהם טל ואת דיקלה. לא יוצא לי לשמוע המון מוסיקה ישראלית, יכול להיות בגלל שאני על הקו ישראל – ניו יורק וייתכן שגם באופן טבעי אני נשאבת יותר למוסיקה באנגלית, בגלל שאני באה ממשפחה דוברת אנגלית.

מאיה איזקוביץ וגל גורן. צילום: ליזה שצ'טינקוב

איזה מוסיקה את הכי אוהבת לנגן כשאת לבד?
יש לי קטע עם קאברים לריהנה. יש משהו בשירים שלה שאני מאד אוהבת לקחת לכיוון שלי. השירים שלה מוציאים ממני צד שלאו דווקא קיים בשירים שלי. אני עושה קאברים להרבה שירים שלה – אפשר להאזין ביוטיוב לקאבר שעשיתי ל"Rehab". בהופעות עשיתי את "Diamonds" ו- ל" Love on the brain".

מה היה לך הכי קשה ללמוד כגיטריסטית, ואיך התגברת על כך? – בבקשה טיפים! אנחנו מנסים לעזור לאנשים 🙂
לאחרונה, בהשפעת טאש סולטנה, החלטתי שאני רוצה לבצע סולו גיטרה לראשונה בהופעה. החלטתי לקחת סולו שלה, ללמוד אותו ולקחת ממנו השראה. חשבתי שמדובר בקטע קצר, אבל רק מההתחלה שלו, הזריזות, הסאונד וההחלקות, הבנתי שיש לי דרך ממש ארוכה לעבור עד שאצליח לבצע אותו. חילקתי את הקטע לכמה חלקים ופירקתי אותו. למדתי מאד לאט ובסוף החלטתי שאני לא אבצע אותו כמוה. החלטתי שאני אנסה לבצע אותו עם היכולות שלי, וגם אם אני לא אבצע אותו בדיוק בדינמיקה שלה, זה בסדר כל עוד אני מנסה ולומדת. עצם העובדה שהתישבתי ולמדתי את הסולו שלה על הצד הטוב ביותר מבחינתי, גם אם לא מדויק, קידמה אותי והולידה את הסולו שלי להופעה. השיר שניגנתי לכם, "Temporary Home", הוא השיר שאני עושה בו את הסולו הראשון שלי.

אז, הטיפ שלי הוא – לאט ובזהירות –slowly but surely. זה מתסכל בהתחלה כשלומדים משהו חדש. אבל אני מבינה כל פעם מחדש שיש ערך לשבת ולהתמסר למשהו אחד קטן ולעשות אותו טוב. זה מוביל להתקדמות הבאה.

לאיזה אמן/ים היתה את ההשפעה הכי גדולה עליך, ולמה?
אנחנו משתנים כל הזמן. האמנים שמלווים אותי בשנים האחרונות הם לא אותם אמנים שליוו אותי בעבר. לשורשים שלי יש את החשיבות הכי גדולה והייתי אומרת שאלאניס מוריסט היא היוצרת שהנחילה בי את הערכים שלי: כנות מעל הכל ומצד שני פגיעות, שבאים לידי ביטוי בטקסטים, ובכל זאת יש בשירים שלה סוג של חספוס.

באיזו גיטרה את הכי אוהבת לנגן?
עכשיו, לראשונה בחיי, יש לי גיטרה חשמלית ואני מאוהבת בה ממש. זו גיטרה שנבניתה במיוחד בשבילי. היא נראית כמו פנדר טלקסטר, אבל יש לה סאונד יותר גדול עם יותר באסים. חבר טוב בנה לי אותה. האקוסטית קצת זזה הצידה ולא הרמתי אותה תקופה.

על מה את עובדת עכשיו?
בימים אלו סיימתי את האלבום החדש שלי עם תומר יוסף. הוא עתיד לצאת בפברואר 2019 אחרי כמעט שנתיים של עבודה, מרגש מאד עבורי. בנוסף, אני מבשלת כמה שיתופי פעולה, שירים חדשים עם אמנים מוכשרים שאני מעריכה, שעוד מוקדם לחשוף את שמם. בנוסף, מתוכננות כמה הופעות בקרוב, ב- 5.3 בבארבי תל אביב, מופע השקת אלבום וב- 7.3 מארחת את ירמי קפלן באלמא זכרון יעקב.

מה היית אומרת לילד שהתחיל עכשיו ללמוד גיטרה?
הייתי אומרת לו שילמד קודם כל את השירים שהא אוהב כי זה הדבר שמדרבן את הלימודים. כשמלמדים אותך רק אקורדים ותאוריה, אפשר לאבד את זה. אבל אם לומדים מוסיקה שאוהבים, מפתחים את הטעם האישי יותר מהר. בהתחלה אנחנו מחקים את האמנים שאנחנו אוהבים, אבל מהר מאד מתגלה התבלין האישי שלנו בתוך זה.

**

הקליפ צולם באולפני מכללת BPM – המכללה של תעשיית המוסיקה.

עורכי הסדרה: יעל ניסקי, אורי נוי | צילום סטילס: ליזה שצ'טינקוב | צילום וידאו: ליזה שצ'טינקוב, אלה מאירוביץ', שרון עובדיה | מנהלת הצילומים: ליזה שצ'טינקוב | עריכת וידאו – עורכת וידאו: מורן לוי, עורך אחראי: אלון לוין

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2020-02-19

  לולה מארש משיקים אלבום חדש

  22:00 בארבי, תל אביב

 • 2020-02-20

  נתן גושן משיק אלבום חדש

  21:00 בנייני האומה, ירושלים

 • איל לנזיני משיק אלבום חדש

  21:00 התיבה, יפו

 • 2020-02-24

  רועי רבינוביץ משיק אלבום בכורה

  22:00 האזור, תל אביב

 • 2020-02-25

  Smokie בישראל

  21:00 היכל התרבות, תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *