מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם נעה גיל

נעה גיל. צילום: ענבר קלינגל

01/04/2018

דניאל סלגניק

מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם נעה גיל

"חשיפה ראשונה" היא סדרת כתבות שבה נחשוף ונראיין מוסיקאים בוגרי מסלול זמר-יוצר של מכללת BPM, רגע לפני שהם עוזבים את המכללה ויוצאים לדרך עצמאית. בואו להכיר את נעה גיל.

נעה גיל, 20, היא מספרת סיפורים. כך היא מגדירה את עצמה, כך שיריה נשמעים. דרך קול רוקנ'רולי, עם גיטרה, לופר ואפילו ביט בוקס, גיל משתמשת בשלל הכלים בסט הכישורים השלה כדי לזרוק את המאזינים לתוך העלילה כפי שהיא חוותה אותה. בשיר "What Is The Truth", אותו הקליטה במסגרת לימודיה במכללת BPM, היא מספרת על חוויות של חייל עם תסמונת פוסט-טראומטית.

צפו בבכורה בקליפ BPM@NIGHT לשירה של נעה גיל "What Is The Truth"

בואי נדבר רגע על השיר שלך. מאיפה הרעיון הגיע?
"הרעיון הגיע משיחה שהייתה לי עם בחור באחד הברים. הוא פרק ושיתף אותי בחיים שלו וסיפר על סיפורי הזוועות שחווה בצבא. בין היתר סיפר על כך שלקח חיים של מספר רב של אנשים ועל כך שזה ממשיך לרדוף אותו עד היום. למרות שעברו הרבה שנים מהצבא, עד היום העניין יושב לו על הלב, כשפני האנשים רודפים אותו כשהוא ישן. הוא היה משוכנע שאין לו מקום בגן עדן, אבל שאמר שהוא לא יכול היה לנהוג אחרת".

"כשכתבתי את השיר, היה לי חשוב להראות את שני הצדדים של הסיפור, על מנת שיהיה ניתן לבחור למי מהדמויות להתחבר".

זה משהו שחוזר על עצמו? העניין של ליצור אמפתיה עם כמה סוגים של אנשים?
"כן, ברוב השירים שלי אני מספרת סיפור. אני מנסה להציג סיטואציה, ואני משתדלת להיראות ולהישמע אובייקטיבית כדי שאנשים יראו את הסיפור לא רק מנקודת המבט שלי. לדוגמה, חברה השמיעה את השיר הזה למישהי שחבר שלה נהרג ממנת יתר כשהיה חייל והשיר השפיע עליה בצורה עמוקה. גם אם זו סיטואציה אחרת ולא אותו סיפור, היא התחברה אליו מהמקום שלה וזה היה מדהים".

הקטע של לדפוק ביט בוקס באמצע השיר, לא רגיל
"אני חושבת שזה טוב שזה מפתיע" (צוחקת)

מאיזה גיל את מתעסקת במוסיקה?
"אני מנגנת מגיל עשר, אחת-עשרה, כתבתי יומנים מגיל שמונה. התחלתי לכתוב מוסיקה בשנתיים האחרונות. לפני כן קצת פחדתי לגשת לזה. פחדתי שזה יהיה משהו שאני אכנס אליו ולא אוכל לצאת ממנו. בהתחלה הייתה לי מעט אמונה במוסיקה שלי, אבל החלטתי שמגיע לי לעשות את מה שאני אוהבת, אז התחלתי להיכנס לזה בכל הכוח – וזה היה הכול או כלום. היום אני בתוך המוסיקה לגמרי ואני קמה בבוקר ומחייכת".

ומי המוסיקאים שהשפיעו עלייך?
"גדלתי ברוק. זפלין, פינק פלויד כל אלה. היום אני שומעת המון סטיבי וונדר, ג'יפסי קינגס, אנדרסון פק, הכול. כל מה שאני אוהבת לשיר".

בואי נדבר הופעות. להקה, לבד עם לופר?
"לגמרי להקה. אני צריכה את החשמלית, התופים. את הבלאגנים מאחורה. החזון שלי כולל הרבה יותר מהאקוסטית שאני שרה איתה. אתה יודע, אני מעדיפה שלא תהיה לי גיטרה. אני לא גיטריסטית מקצועית שיכולה לדפוק סולו של החיים. אני רוצה לתת את הפוקוס על השירה".


השירה היא באמת היתרון החזק ביותר של גיל ויש בה המון פוטנציאל מבחינה ווקאלית. גם אם מבחינת התוכן יש בה עוד מקום להבשלה, צריך לקחת בחשבון שהיא רק בת עשרים. יש לה המון לאן לצמוח, ובכנות, הכלי העוצמתי של מספרי סיפורים מבשיל ביתר שאת עם ניסיון חיים, עם צלקות קרב – ועם הזמן.

**

קליפ BPM@NIGHT צולם במסגרת פעילות קידום הסטודנטים והבוגרים של מכללת BPM הנהנים מקשר הדוק עם תעשיית המוסיקה

צילום ועריכה: ליאור אלון | הקלטה, מיקס ומאסטרינג: ליאור אביגדור | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *