מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם קורן רון

כתבתה של יעל ניסקי. צילום: יפית רייק

20/06/2018

יעל ניסקי

מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם קורן רון

"חשיפה ראשונה" היא סדרת כתבות שבה נחשוף ונראיין מוסיקאים בוגרי מסלול זמר-יוצר של מכללת BPM, רגע לפני שהם עוזבים את המכללה ויוצאים לדרך עצמאית. בואו להכיר את קורן רון.

קורן רון (קורן – שם פרטי) פורט שיר פולק ומלווה אותו בסוג של שירה שמיימית, מעופפת. הוא השתחרר רק לפני שמונה חודשים מהצבא וכבר מביא איתו שירה עם עומק ומלודיות נוגות שנוגעות בקצוות העצבים החשופים. למוסיקה הוא נכנס בגיל מאוחר יחסית, עם שאיפה לצמוח גבוה ובעיקר עם הרבה סקרנות ורצון ללמוד, להתמקצע ולגדול. תפסתי אותו לשיחה על מקורות הצליל שלו וההשפעות שניכרות בגוון המוסיקלי שהוא מגיש בכישרון.

אני שומעת בשיר שלך השפעות שונות, בין היתר פולק-רוק, פסיכדליה, אינדי-רוק והרבה דברים טובים מהעבר ומההווה. למרות הגיל הצעיר שלך, נשמע שאתה מביא איתך היסטוריה. מה שמעת בבית ההורים ומה אתה שומע עכשיו?
גדלתי בקריית היובל בירושלים, שכונה שכיום הולכת ומתחרדת ויש אפילו מאבק על הציביון שלה. המוסיקה לא היתה כל כך מפותחת בסביבתי, המוסיקאים לא היו כל כך במיינסטרים ובשכונה בעיקר שמעו את המוסיקה הרגילה של הרדיו – מזרחית, אנגלית, פופ או ראפ. כשהתבגרתי התחלתי לחפש ביוטיוב מוסיקה בעצמי, היה לי רצון לחקור וללמוד אותה, אולי זה משהו שהיה חסר לי.

בשלב כלשהו נפתח לי חלון לאינדי פולק. משם התגלגלתי לרוק אלטרנטיבי ולרוקנ'רול של פעם. הלכתי אחורה בסגנונות שאהבתי, למדתי אותם ואת ההיסטוריה שלהם ושל אמנים כמו ניק דרייק ואליוט סמית'. קראתי והאזנתי הרבה מאד. היתה לי אפילו תקופה של מוסיקה קלאסית. עכשיו אני שומע יותר פולק אלקטרוני כמו בון איבר, ג'יימס בלייק, אנדרסון פאק שעושה טוב עם המקצבים שלו והיוטוס קיוטי (hiatus kaiyote) עם מוסיקת הפרוגרסיב המגניבה שלהם.

בשיר שלך, Time to time, יש סוג של התבוננות עצמית פנימה, נכון?
מוסיקת אינדי-פולק עוסקת בהתבוננות עצמית. הרכבים כמו פליט פוקסס, גריזלי בר וביץ' האוס, כולם עוסקים בעולם הפנימי בחיים, עם מוסיקה נעימה לאוזן. השיר הוא מנטרה אישית שלי שמדברת על המאבק כנגד הזמן, או על הויכוח הפנימי של הזמן מול הצליל, בין הרצון להתקדם הלאה לבין 'להיות בן אדם'. הארנב מתקשר עם הסיפור של אליסה בארץ הפלאות. בתקופה קשה אנחנו הרבה פעמים במצב של רגרסיה או פועלים אמוציונלית. יש סוג של אישיות נפרדת שאתה מדבר אליה ואומר 'חאלס, תפסיק לעשות את זה לעצמך'. האדם הזה הוא הארנב שנלחץ מהזמן וצריך להרגיע אותו. הנפש מאמינה שיכול להיות יותר טוב, אצל ילדים לדוגמה יש אופטימיות טבעית שלעיתים אובדת כשאנחנו גדלים.

עושה רושם שאתה לא בורח מנושאים מורכבים.
אני מאמין יותר במורכבות מאשר בפשטות. המורכבות החברתית בקריית היובל שבה גדלתי, לדוגמה, מאד העסיקה אותי כמתבגר, אפשר להגיד שהיא היתה אחד הטריגרים לכתיבה שלי. קריית היובל היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. ילדים מכל שכבות האוכלוסיה לומדים יחד בבית הספר, ובשכונה אתה פוגש מגוון גדול של אנשים – יהודים, ערבים, דתיים-לאומיים, חילונים, אתיופים, אנשים פשוטים, אמהות חד הוריות. אני חושב שפגשתי ילדים מאד עשירים רק בגיל 17. השכונה הזאת מעוררת אותך לצרכים ולמחשבות שלא היית פוגש בהם אם היית חי במרכז הארץ או עם אנשים בדיוק כמוך וזה בא לידי ביטוי בשירים ובמוסיקה שאני עושה.

מתי התחלת לכתוב שירים?
התחלתי מהטקסט. כתבתי שירים מכיתה ו' ו- ז'. באותו זמן כילד, זה נראה לי קצת 'מפגר' ולכן זנחתי את זה וחזרתי לכתיבה שוב סביב כיתה ' ו- י"א. כשגיל ההתבגרות מגיע, צריך להגיד דברים, מתחיל קונסטרסט פנימי ושאלות מתחילות לעלות. ואז הגיעה המוסיקה. רציתי להוסיף למילים עוד פן ונהניתי מזה מאד. גיליתי שיש לי גוון קול טוב ובחרתי במקצבים שונים. עניין אותי להמשיך לחקור את זה. אני כרגע בשלב התחלתי.

מתי התחלת לנגן ומה הכלי העיקרי שלך היום?
העיסוק שלי עם מוסיקה התחיל מאוחר. רק בכיתה י"א התחלתי לנגן ולשיר, ולא בצורה מקצועית. אחרי הצבא לקחתי את המוסיקה לכיוון יותר מקצועי והתחלתי ללמוד ב- BPM. זאת הפעם הראשונה שאני לוקח את זה ברצינות.

היום אני מנגן בגיטרה אקוסטית ובחשמלית. לאחרונה התחלתי ללמוד לנגן על קלידים. אני שואף לנגן גם על תופים וליצור שירים בעצמי ברמה גבוהה. הרצון ללמוד הרבה כלים מגיע מהעיניין ומהסקרנות, זה פשוט מעניין אותי.

הבחירה בשפה האנגלית – מאיפה היא מגיעה?
אני כותב בעיקר בעברית והשאיפה שלי היא להגיד את הדברים בעברית. האנגלית בשיר הזה באה מהרצון להוציא גוון אחר. באנגלית השירה חושפת גוונים מוסיקליים אחרים, לעומת עברית שלעיתים היא מאד עיצורית.

ומה הלאה?
כרגע אני עובד על שני סינגלים במכללה – שיר אחר בעברית ואחד באנגלית. השאיפה שלי להוציא אלבום בעברית ואי.פי באנגלית.

**

קליפ BPM@NIGHT צולם במסגרת פעילות קידום הסטודנטים והבוגרים של מכללת BPM הנהנים מקשר הדוק עם תעשיית המוסיקה.

מילים ולחן: קורן רון | הקלטה, מיקס ומאסטרינג: ליאור אביגדור | צילום ועריכה: ליאור אלון | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *