מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם קרן ביטון

קרן ביטון (צילום: שני רייך)

05/09/2018

יעל ניסקי

מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם קרן ביטון

קרן ביטון היא זמרת-יוצרת שהבמה לא חדשה לה. עוד בהיותה נערה, היא הספיקה להופיע על במות ברחבי העולם, כשהשתתפה בפעילות האינטנסיבית של מקהלת עמק חפר. שם, בעודה מעמיקה במוסיקה קלאסית ובשירה מדויקת, החלה לגלות גם את הקול הפנימי שלה. היום, כשהיא בת 27, היא מציגה יצירה אישית נוגעת, מאד ישראלית, עם השפעות וגוונים של פולק אמריקאי. את ההשראה שלה היא מוצאת בטיולים במדינות רחוקות, בגיטרה ובאמני הפולק, אך לדבריה, מוצאת את עצמה גם קורצת לכיוון האלקטרוני שמעניק לשירים שלה גוון עכשווי.

מתי התחיל העיסוק שלך במוסיקה?
אני בתוך המוסיקה מגיל 9. ההורים שלי רשמו אותי ל'מקהלת מורן' של עמק חפר, והיא הפכה לחלק משמעותי בחיים שלי עד הגיוס לצבא. המקהלה נתנה לי חינוך קלאסי מוסיקלי, את הכלים והיכולת לשיר עם תזמורות, לשיר עם תווים. אני מאד אהבתי את זה. זה התחיל מחוג של פעם או פעמיים בשבוע והפך לקראת הסוף לעיסוק מקצועי, ברמה של להפסיד ימי לימודים בבית הספר ולנסוע לחו"ל להופעות. בשלבים המתקדמים קיימנו עשרות הופעות בשנה בארץ ובחו"ל ורכשתי המון ניסיון. השירה במקהלה פיתחה אותי מאד מוסיקלית.

בגיל 15 קיבלתי את הגיטרה הראשונה שלי והתחלתי לכתוב שירים, אבל השירים נשארו במגרה בשלב הזה כמה שנים. בהמשך, בגיל 16, מצאתי את עצמי במגמת מוסיקה בבית הספר. זה היה עולם חדש שנפתח בפני, שונה מהמקהלה, ודרכו התנסיתי בהופעות עם ההרכבים של המגמה ובמוסיקה יותר עכשווית.

מה השתנה עם הגיוס לצבא?
בצבא פרשתי מהמקהלה והתחלתי לעלות עם חומרים מקוריים שלי בבמות פתוחות. במקהלה היה מיקוד משמעותי יותר במוסיקה קלאסית ופחות ביטוי לכתיבה שלי וליצירה שלי. אגב, תמיד פחות התחברתי לשירה סולנית של מקהלה ואופרה, אז כשהמקהלה שרה חומרים מודרניים באתי לידי ביטוי יותר בשירת סולו, אבל בחומרים של המקהלה פחות רציתי להתבלט שם.

צפו בבכורה בקליפ BPM@NIGHT לשירה המקורי של קרן ביטון "מציאות שונה"

יש בבית בני משפחה מוסיקאים?
יש לי אחות תאומה שעשתה את המסע המוסיקלי כמוני. גם היא נכנסה למוסיקה וכל אחת מאיתנו מוצאת את המקום שלה. מלבד זאת אין יותר מוסיקאים, אבל המשפחה מאד מוסיקלית, כולנו אוהבים מוסיקה.

מאיפה את מקבלת היום השראה ליצירה שלך?
אני כותבת הרבה בטיולים בעולם. מאז השחרור טסתי לדרום אמריקה, מדובר בעולם שלם של תרבות שנפתח בפניי ונטע בי השראה לכתיבה. בשנה שעברה טיילתי עם בן הזוג שלי בהודו, עוד עולם חדש ושונה, עוד תרבות, עוד תוכן לכתוב עליו. אלו הם מקומות בעולם שגורמים לך לעצור ולחשוב. בשבוע הבא אני שוב יוצאת לטיול, הפעם לסין עם בן זוגי, ואני מאד שמחה על כך.

יש במוסיקה שלך משהו מאד ישראלי, ומצד שני גם קריצה לפולק אמריקאי. מה את אוהבת לשמוע?
בבית שמענו הרבה מוסיקה ישראלית. אישת מאד התחברתי לשלום חנוך ואריק איינשטיין. לפני שש שנים הכרתי את בן הזוג שלי בדרום אמריקה, ושם הוא הכיר לי את ג'וני מיטשל והתאהבתי בה. היא היוותה לי השפעה מאד גדולה. אחריה הגיעו ג'יימס טיילור ובוב דילן. בשנה האחרונה אני מסתכלת קדימה למוסיקה אלקטרונית, שמסקרנת אותי מאד. שומעת פלורה ומוזס פרוג'קט. בעשיה שלי היום אני מוציאה ועושה לראשונה משהו שהוא יותר מגובש עם נגיעות אלקטרוניות. אני רוצה להתנסות ולשלב בין פולק לאלקטרוני.

מתי החלטת שאת רוצה לקחת את המוסיקה כעיסוק רציני וללכת ללמוד?
לפני שלוש שנים עברתי לתל אביב, שם אני גרה עד היום, ונרשמתי ללימודים ב- BPM. רציתי ללמוד במקום שיספק לי כלים מעשיים ויאפשר לי לצאת לתעשיה. פחות רציתי בלימודים אקדמיים תיאורטיים, שרכשתי כבר קודם לכן. במסלול שבחרתי במכללה יש אפשרות להתמקד במוסיקה האישית של היוצר, וזה בדיוק מה שהייתי צריכה. סיימתי את הלימודים לפני שנתיים והמכללה היא עדיין בית, שאני עדיין מגיעה אליו. זה בית שכיוון אותי ברמה האישית.

על מה את עובדת עכשיו? מה התכניות להמשך?
אני רוצה לגבש הרכב ולצעוד איתו קדימה. יוצא לי להכיר מפיקים רבים דרך BPM ולעבוד עם חברים מהמכללה ומחוצה לה על חומרים שלי. אני עובדת על חומרים חדשים, עם רצון להופיע ולהוציא EP.

מה את יכולה לספר לי על השיר שאנחנו שומעים?
השיר נכתב בחודשיים האחרונים. נכנסתי לקורס כתיבה עם דניאלה ספקטור במסגרת המכללה. היא נתנה לנו תרגיל בכיתה שהתחברתי אליו מאד וממנו נכתב השיר. אני מרגישה שהוא יצא מאד קליל, נעים ופופי ועם זאת, מאד אישי. יש לי שירים שהם יותר אפלים, ודווקא השיר הזה הגיע מרגשות מאד כיפים ונעימים.

**

קליפ BPM@NIGHT צולם במסגרת פעילות קידום הסטודנטים והבוגרים של מכללת BPM הנהנים מקשר הדוק עם תעשיית המוסיקה.

מילים ולחן: קרן ביטון | תכנותים אלקטרוניים וקלידים: עומר אסרף | הקלטה, מיקס ומאסטרינג: ליאור אביגדור | צילום ועריכה: ליאור אלון | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *