מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם אלמוג רותם

אלמוג רותם. צילום: גילה אזולאי

01/03/2018

דניאל סלגניק

מגזין רעש ומכללת BPM מציגים: חשיפה ראשונה עם אלמוג רותם

"חשיפה ראשונה" היא סדרת כתבות חדשה שבה נחשוף ונראיין מוסיקאים בוגרי מסלול זמר-יוצר של מכללת BPM, רגע לפני שהם עוזבים את המכללה ויוצאים לדרך עצמאית. לפרק הראשון בסדרה – תכירו את אלמוג רותם.

סוואגר. זאת המילה הראשונה שעלתה לי לראש כשראיתי את הקליפ של אלמוג רותם. ואני? אני בכלל שונא את המילה הזאת. מעולם לא השתמשתי בה. היא תמיד הרגישה לי ג'סטין ביברית מדי.

עוד בלי לראות בכלל את הקליפ, אלא רק לפי הקול של רותם, ורק לפיו אמרתי לעצמי – "בואנה, לבחורה הזאת, יש נוכחות". ואז ראיתי את הקליפ, ואמרתי לעצמי "לא, זאת לא נוכחות. זה סוואגר".

כבר בתחילת הראיון, רותם, 23, מורה לפיתוח קול ויוצרת, מראה שהיא אדם של ניגודים, עם רקע עמוק יותר מהיוצר הממוצע. היא גרה בערד, אבל נמשכת למרכז. היא חוזרת בתשובה, אבל שוברת סטיגמות על יוצרות מהמגזר הדתי. בזמן הראיון היא לא מפסיקה לחייך, ולהפיץ את הקסם המיוחד הזה שהיא מביאה אל הבמה.

צפו בבכורה בקליפ BPM@NIGHT לשירה המקורי של אלמוג רותם "האדמה נשרטת"

אז אלמוג, ספרי – מהי מערכת היחסים של בחורה מהפריפריה עם עיר שנחשבת ל'מרכז התרבות', כמו תל אביב?
"הייתי מגיעה לתל אביב פעמיים בשבוע במסגרת הלימודים במסלול זמר-יוצר במכללת BPM. זה היה בהתחלה כאילו אני קופצת פעמיים בשבוע לחו"ל, ואז חוזרת הביתה. אבל לאט לאט, מצאתי את עצמי חווה חוויות מדהימות, יצא לי ללכת להופעות בפאבים מחתרתיים כאלה או סתם לדבר עם אנשים שם על מוסיקה. היה משהו נורא מרגש בלנסוע לשם, לחוות את זה, לחזור הביתה ולעכל את זה. ולהיות בשקט שלך.

תראה, מי שגר בפריפריה מבין את זה. יש פה מלא השראה. הטבע הוא השראה. השקט הוא השראה. אתה לא יכול לברוח מהכלום הזה (צוחקת).. אבל דווקא בשקט אני מוצאת את המקום שלי ליצירה."

בואי נדבר שניה על היצירה שלך באמת, השיר "האדמה נשרטת" – מאיפה הוא מגיע?
"זה שיר שנכתב על מערכת היחסים האחרונה שהייתי בה, ועל האישה שגרמה לזה להתפרק. השם הגיע מאדמת לס, אתה מכיר? אז הרגשתי בתקופה הזאת כמו אדמה סדוקה. אבל מצד שני הרגשתי כמו אדמה. חזקה. והמקרה עם הבחורה הזאת, הרגשתי כאילו היא רק שרטה אותי. היא לא הצליחה לשבור אותי."

ומה גורם לך להתחיל לכתוב?
"תראה, החיים הם דינמיים. זאת אומרת, יש אנשים שבאמת צריכים לשבת עם כוס יין בלילה, סיגריה, ג'וינט מה שהם יבחרו ופשוט שיפתחו להם הצ'אקרות והמוזה. אצלי זה פשוט אינדיבידואלי ומתאים לסיטואציה. אני חווה את החיים כאמנית, אני חווה אותם בצורה אחרת. אני יכולה ללכת ברגל, ופתאום צבע שאני רואה מציף אצלי זיכרון, ככה מתחברות שתי שורות וזה נבנה."

מתי התחלת לכתוב?
"טקסטים כתבתי עוד לפני שחשבתי שאני אהיה מסוגלת לחבר אותם עם המוסיקה. אני מנגנת מגיל שש, עם מלא הפסקות (צוחקת), ויתרתי לעצמי לפעמים. אבל טקסטים כתבתי בערך מכיתה ד'. הבנתי שאני מצליחה להתבטא יותר טוב בלכתוב משהו מאשר לומר אותו. בחטיבה פתאום התעניינתי במבנה של טקסט, בחריזה, לשון וספרות נורא עניינו אותי פתאום."

בואי נדבר רגע על דת. בגלל שאמונה זה חלק גדול מהחיים שלך, חשוב לי לשאול. על מה היית כותבת לפני שחזרת בתשובה?
"זה לא שאני כותבת על הקב"ה. יש אמנים כמו יונתן רזאל או ישי ריבו, שמדברים יותר עליו. אני ממש 'לייט' בקטע הזה. אני לא רוצה גם להגיע למקום שאני כל הזמן מדברת על זה. אני מדברת על סוגיות שקורות לי בחיים. לי, להרבה לאנשים. דברים שיכולים לחבר אותי לקהל. אני אמנם כותבת בשביל עצמי, אבל כשאני מסיימת לכתוב את השיר אני חושבת – 'אם אני מחליפה את המילה הזאת או מסדרת את זה שונה, זה יכול לגעת בעוד המון אנשים, הם יכולים לקחת את זה למקום שלהם. ואני עושה את זה. אני לא רוצה לכתוב את זה בצורה "של הקב"ה" וכאלה, כי זה רק ירחיק ממני אנשים שלא מאמינים כמוני."

יש היום אמנים במגזר הדתי שתומכים בהדרת נשים, איפה את עומדת בעניין?
"תראה, אני בתור מתחזקת, עדיין לא מקבלת את זה. אני אומרת מה הבעיה? שאישה תשיר. שאישה תרקוד. האומנות אצלי, היא לפני הכול."

גם לפני הדת?
"עכשיו הן.. באותו מצב (צוחקת)"

בכתיבה, רותם שמה עצמה במקום נטול תגיות. יש לה מניירות של אמנית סול ואר אן בי כמו אריתה פרנקלין ואיימי ווינהאוס (שאותן היא לוקחת כמודל לדוגמה), אבל יש לה לעתים הגשה על גבול הספוקן וורד. ועל הבמה? מצוינת. מביאה נשמה, כנות ורוח טובה ורעננה אל הקהל.

בלי להתכוון לכך, אלמוג רותם מצטרפת לאמנים צעירים כמו חנן בן ארי, בשבירת דעות קדומות שקיימות על מוסיקאים מהמגזר הדתי. היא לא אמנית שניתן לקטלג תחת כובע אחד. היא אחת עם עומק, מקוריות – והיא כאן כדי להישאר.

לסיום, יש לך משהו להגיד לקהל הפוטנציאלי שלך?
חשוב לי להעביר שהמוסיקה, זה המקום הכי נקי לקבל בו את כולם – ולהוציא אור, אהבה, גוד ווייבס ואנרגיות טובות. אני מאחלת לכולם שיהיו בשמחה. לכו עם החלומות שלכם, תעשו מה שטוב לכם, ותחייכו לאורך כל הדרך.

**

קליפ BPM@NIGHT צולם במסגרת פעילות קידום הסטודנטים והבוגרים של מכללת BPM הנהנים מקשר הדוק עם תעשיית המוסיקה.

צילום ועריכה: ליאור אלון | הקלטה: ליאור אביגדור | מיקס: עומר אסרף | עורכת הסדרה: יעל ניסקי

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו

  לוח הופעות

 • 2019-03-26

  מייק שינודה בישראל

  21:30 האנגר 11, תל אביב

 • נויה סול משיקה אלבום חדש

  22:30 כולי עלמא, תל אביב

 • 2019-03-27

  אביחי הולנדר משיק סינגל חדש

  21:30 האזור, תל אביב

 • רוויה רייש משיקה קליפ חדש

  22:00 הודנא בר, תל אביב

 • 2019-03-28

  Bayonne בישראל

  21:30 פסאז', תל אביב

 • לכל ההופעות

 • רעש

  הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *