הסינגלים שעשו לנו את השבוע

09/07/2015

עומר סלוק

הסינגלים שעשו לנו את השבוע

עוד שבוע בא אל סופו, בין מבחנים לעבודות המוסיקה היא אי מפלט, עוגן לשפיות, לעולם שמתקיים בחוץ, שמחכה בקצה המנהרה.

עוד שבוע בא אל סופו, בין מבחנים לעבודות המוסיקה היא אי מפלט, עוגן לשפיות, לעולם שמתקיים בחוץ, שמחכה בקצה המנהרה. קבלו את הסינגלים של השבוע.

מאת: עומר סלוק

image_site_singelim

אפרת גוש- ציפור שיר

"ציפור שיר" הוא הסינגל הראשון שרואה אור מתוך אלבומה החדש של אפרת גוש. עוד מהשניות הראשונות של האזנה לשיר ברור לי ששמו מנבא את מהותו בצורה מדויקת להפליא. המיתרים אשר פותחים את השיר, בעיבודו של אבנר קלמר, מקבלים את פנינו ומכניסים אותנו לסיפור שגוש עתידה לספר לנו בהמשכו של השיר, ספק אגדת עם, ספק סיפור אישי קרוב ללב.

גוש מצליחה לטוות את החוטים בעדינות ובזהירות מחד, ובדרמה גדולה ונוכחת מאידך, לחבר אותיות לתווים, מבלי לגרום לתאונת הבהרות כדבר השיר, ודווקא נקודות הדיסוננס בין המילים למנגינה הן אלו שהופכות את השיר לכל כך ייחודי ומעניין.

"ציפור שיר" חימם ועטף אותי כציפור בקן והוציא אותי לסיבוב בגלגל ענק בהנאה צרופה ומבלי לקבל סחרחורת.


 

דאנה איבגי- Don’t Stop

"Don’t Stop" הוא הסינגל השני מתוך אלבום הבכורה של דאנה איבגי הממשמש ובא, שמגיע כמו קודמו יחד עם קליפ, שהוא בעצם מחזה המשחק את השיר בכיכובה של איבגי המדויקת להפליא.

השיר דוחס לתוכו מאמץ קדחתני להצליח, ויש בו מעט מהרץ הממהר והמיוזע ממרוץ החיים, ומעט מהאמן לו אף אחד לא יאמר מה לעשות כדברי השיר, מציף את מורכבות החיים מלאת הרבדים, ומגלה לי עוד טפח מאיבגי, שמתגלה באוזניי חשופה מתמיד.

איבגי לפרקים מספרת סיפור ולפרקים צועקת את המניפסט שלה לאוזניי כל, ושום צליל, או מילה, בשלושת השפות המושרות מפיה לא נשמעת לרגע זרה או חוטאת לאמת.

"Don’t Stop" מקיים ומתרגל לחלוטין את המסר שמטיף עבורו, בלי פילטרים, מהבטן החוצה, לא נכנע לתכתיבים, ולא עוצר באדום.


 

עומר דץ- אהבה מעל הכל

"אהבה מעל הכול" הוא הסינגל שני של עומר דץ לקראת האלבום הקרב ובא שלו, בצעדים איטיים מתוזמנים היטב ובטוחים בעצמם.

בהאזנה ראשונה לשיר, נדמה לי שהשיר הזה קיים איפשהו בדפי ההיסטוריה של המוסיקה הישראלית, ובוודאי לא שייך ליוצר צעיר ומבטיח כמו דץ. רק לאחר שהסתכלתי בקרדיטים לשיר, התברר לי שאלו מילותיה של תלמה אליגון רוז, שהצליחו להתל בי, ובהמשך אני מבין שדווקא אותן צירופי האותיות הללו, נחלתם היא בשירים המחדשים והמתחדשים ולא רק בפינה הנוסטלגית. מילים אלו מסמלות את הרבדים היפים והקסומים ביותר במוסיקה הישראלית הממשיכה להתהוות יחד עם ארצנו, מתחברת ללחן הנוגה מחד והמוטיבציוני מאידך של תומר הדדי.

אהבתו של דץ והעוסקים במלאכת השיר, ניצחה אותי ובגדול.


 

עלמה זהר- אם

סינגל ראשון מתוך אלבום הילדים המדובר של עלמה זהר, "פלא", שמהדהד ומעורר פלאים של רבים שם בחוץ. עוד בהאזנה ראשונה, קשה להישאר אדישים לכלי המיתר (גיטרה ולפ סטיל) בניצוחו של אסף איילון הנהדר, שנשארים לצידה של זהר לאורך השיר כולו, מנהלים דו שיח בינם לבין עצמם מבלי מפריע לשירתה של זהר, מהלכים ביחד ולחוד.

למעט קלאסיקות ילדים יוצאות דופן כ"כבש השישה עשר", במשך השנים התרגלנו שעם הגילאים הנמוכים המוגדרים כקהל היעד, כך גם התוכן והמלל מתאימים עצמם. "אם" מעמיד את אמרה זו במקום, ומפריח אותה לחלוטין, אומר נחוש ובטוח שעל מנת לגדול יש להציב רף גבוה.

"אם" מהווה צליל וקול מדריך לתקופת הגדילה, ההתעצמות וההתבגרות, בהובלת קולה המלטף והמכיל של זהר שמנצח את הפחד, ונותן יד לגבורה.

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו
  • רעש

    הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים

תגובות גולשים

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *